GRY
 
 

Mleko na zdrowy brzuszek

Czasem karmienie oznacza zmartwienie. No bo jak tu zachować spokój, kiedy malec ulewa to, co wypił, ma biegunkę albo płacze, bo po jedzeniu boli go brzuch?

mama, noworodek
fot. Piotr Ratajski
Niedojrzały układ pokarmowy dziecka może czasem sprawiać kłopoty. Na szczęście oprócz tej złej, mamy też i dobrą wiadomość – często wystarczy zmiana mieszanki mlecznej lub techniki karmienia, by objawy złagodniały lub całkiem ustąpiły. Większość kłopotów z trawieniem znika po około czterech miesiącach życia dziecka.

Na ulewanie
Zwykle pojawia się tuż po karmieniu, ale niektóre dzieci ulewają nawet kilka godzin po zjedzeniu, np. gdy ich brzuszek zostanie niefortunnie uciśnięty. Wtedy z buzi płynie serek lub serwatka z nadtrawionego mleka. Aby pomóc malcowi uporać się z tą dolegliwością, zapytaj lekarza o mieszanki, które zapobiegają ulewaniu. Mają symbol AR i zawierają dodatki, które zagęszczają mleko w żołądku.
Uwaga! Częste i przedłużające się ulewanie może świadczyć o refluksie u niemowląt żołądkowo-przełykowym, a tę dolegliwość trzeba zdiagnozować i leczyć.

Na zaparcia
Malec pręży się i stęka, a efekt wciąż żaden? Sposób reagowania na zaparcie zależy od stopnia nasilenia i czasu trwania objawów. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze i dobrze się rozwija, brak kupki (nawet przez kilka dni) najpewniej nie świadczy o niczym groźnym. Jeśli lekarz stwierdzi u maluszka zaparcia, może mu pomóc, zalecając mieszankę z mniejszą zawartością laktozy, odpowiednio dobranymi tłuszczami i wzbogaconą w błonnik.
Uwaga! Zaparcia bywają spowodowane nieprawidłowym przygotowywaniem mieszanki, a ściślej mówiąc: sypaniem zbyt dużej ilości proszku do butelki z wodą. Nigdy tego nie rób, bo takie zagęszczanie nie doda posiłkowi żadnych wartości, może zaś wywołać kłopoty z brzuszkiem i nerkami.

Na biegunkę
Możesz podejrzewać ją wtedy, kiedy nagle dziecko zacznie częściej wypróżniać się w ciągu doby lub gdy w pieluszce pojawi się śluz albo krew. Aby zaradzić biegunce, podaj malcowi mieszankę zawierającą probiotyki (czyli dobroczynne bakterie zapewniające prawidłową pracę jelit) i prebiotyki – cukry, stanowiące pożywkę dla probiotyków.
Uwaga! Gdy niemowlę ma biegunkę, nie zmieniaj na własną rękę rodzaju mleka, jakie podajesz. Warto też przedyskutować dietę dziecka z pediatrą.


Konsultacja: dr Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog, prowadzi prywatną praktykę medyczną w Warszawie.


Dyskutuj na forum: Jakie według Was jest najlepsze mleko modyfikowane?
 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Dlaczego nasza redakcja angażuje się w Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy?
Nie tylko wrzucamy pieniądze do puszek, ale same z tymi puszkami chodzimy. Czasem my, a czasem nasze dzieci. Poznaj powody, dla których redakcja mamotoja.pl wspiera WOŚP.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj