mleko pełnotłuste
fot. Adobe Stock

Mleko pełnotłuste jest lepsze od odtłuszczonego

Picie pełnotłustego mleka przez dzieci chroni je przed otyłością – tak twierdzą specjaliści, którzy przebadali ponad 21 tysięcy dzieci.
Ewa Janczak-Cwil
mleko pełnotłuste
fot. Adobe Stock
Naukowcy przeanalizowali wyniki aż 28 różnych badań przeprowadzonych w różnych krajach i zbadali, jak picie przez dzieci krowiego mleka wpływa na ich zdrowie. Oto co odkryli.
  Niektórzy dietetycy polecają (głównie w Kanadzie i USA, ale też w Polsce), aby dzieci od 2. roku życia piły mleko odtłuszczone. Takie postępowanie ma chronić je przed nadwagą i otyłością. Jednak analiza badań mówi zupełnie coś innego.
W badaniach uczestniczyły dzieci w wieku od roku do 18. roku życia. Część z nich piła mleko krowie odtłuszczone lub takie o zmniejszonej zawartości tłuszczu, a część – mleko pełnotłuste. Okazało się, że picie mniej tłustego mleka wcale nie zmniejsza ryzyka rozwoju nadwagi i otyłości.

Z analizy płynie nie tylko ten wniosek, że odtłuszczone mleko nie chroni dzieci przed otyłością. Okazało się bowiem (aż w 18 badaniach na 28 przeanalizowanych), że to pełnotłuste mleko korzystniej wpływa na masę ciała młodych ludzi, zmniejszając ryzyko, że staną się otyli.

Sprawdź: Jak zapobiegać otyłości u dzieci

Zatem jeśli twoja pociecha nie ma alergii na mleko, nie wahaj się mu go podawać! I sięgaj po to tłuste, a nie odtłuszczone, czy tzw. mleko roślinne. Choć oczywiście gwarancji nie ma, że dziecko będzie szczupłe, bo to zależy też od trybu życia i całej diety, to przynajmniej będziesz mieć świadomość, że podajesz mu mleko, które ma szansę sprawić, że nie będzie musiało zmagać się z nadwagą czy otyłością. Warto? Jasne że tak!

Źródło: sciencedaily.com

Zobacz także:
Redakcja poleca: Co po kolei w diecie niemowlęcia: mówi prof. Socha – film
Jabłko, śliwka czy banan, dlaczego lepiej podawać dziecku jedno warzywo niż zmiksowaną zupę z kilku warzyw i dlaczego nie trzeba bać się produktów, które potencjalnie mogą alergizować: wyjaśnia prof. Piotr Socha z Centrum Zdrowia Dziecka.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy