GRY
 
 

Czy mleko z miodem naprawdę pomaga na przeziębienie?

Mleko z miodem (a czasem także masłem) to stary, babciny sposób na przeziębienie. Sprawdź, co trzeba zrobić, by ta domowa kuracja miała sens.

Mleko z miodem - domowy sposób na przeziębienie
fot. Fotolia

Mleko z miodem przyrządza się bardzo prosto: do letniego (A nie gorącego!  Dlaczego? Piszemy o tym niżej) mleka dodaje się łyżeczkę lub dwie miodu, miesza i gotowe. Niektórzy dodają jeszcze łyżeczkę masła, ale nie jest to konieczne jeśli mleko, z którego korzystamy, jest pełne.  Ale… czy  w ogóle warto  podawać taką miksturę przeziębionemu dziecku?

Sprawdź, dlaczego miód jest taki cenny i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć

Mleko z miodem naprawdę leczy!

Mleko z miodem naprawdę jest skuteczne: łagodzi kaszel i przynosi ulgę obolałemu gardłu. Pomaga, ponieważ:

  • Zawarte w mleku drobinki tłuszczu, które  powlekają śluzówkę gardła cienką warstwą – w ten sposób nie tylko osłaniają, ale i nawilżają gardło
  • Składniki zawarte w miodzie (zwłaszcza gryczanym, spadziowym i lipowym) mają właściwości antybiotyczne. Miód swą skuteczność zawdzięcza m.in. lizozymowi (enzymowi, który występuje np. we łzach i w kobiecym mleku i który niszczy ściany komórkowe bakterii, przez co hamuje ich rozwój) i oksydazie glukozowej (która przyspiesza reakcje, w efekcie których powstaje nadtlenek wodoru, związek o silnych właściwościach bakteriobójczych i bakteriostatycznych). Miód działa także przeciwzapalnie i osłania śluzówkę gardła. Hamuje kaszel, ułatwia pozbycie się wydzieliny oskrzelowej.
Redakcja poleca: Jak odróżnić prawdziwy miód od sztucznego? - film
Ma właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne, a do tego wspaniale smakuje i z powodzeniem zastępuje zwykły cukier. Jak jednak odróżnić prawdziwy miód pszczeli od sztucznego? Czym kierować się przy zakupie?

Co trzeba zrobić, żeby kuracja mlekiem i miodem była skuteczna?

Żeby kuracja mlekiem i miodem miała sens, trzeba pamiętać o jednej ważnej rzeczy:  pod wpływem wysokiej temperatury miód traci swoje właściwości, a więc mleko, do którego się go dodaje, powinno być letnie, a nie gorące!

O czym trzeba pamiętać lecząc dziecko mlekiem z miodem?

Mleko z miodem pomaga przy przeziębieniu i łagodzi jego objawy, ale nie pomoże np. przy anginie, która jest poważniejszą chorobą, niż na ogół sądzimy, i która wymaga leczenia antybiotykiem.
Mleko z miodem nie może być stosowane u małych alergików.

Polecamy także: Domowe leki na przeziębienie

Ocena (6 ocen)

4.7
Doładuj
Przeładuj