GRY
 
 

Bądź ważna dla siebie. Zacznij już dziś!

"Dbaj o siebie, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie" - napisała na swoim fanpage'u jedna z najpopularniejszych coachów dla kobiet. I o to apeluję do wszystkich - szczególnie młodych - mam na Dzień Kobiet.

na dzień kobiet jesteś ważna
fot. Fotolia

 Zamiast kwiatka - doceń mnie!


Mottem mojego felietonu będzie cytat mojej ulubionej trenerki rozwoju osobistego kobiet, coacha Marty Kaim, która apeluje: "Dbaj o siebie, bo nikt nie zrobi tego za Ciebie". Kaim jest autorką programu dla kobiet: "Jesteś ważna" i wierzy w kobiety i ich wewnętrzną siłę. Dlatego wspiera je, inspiruje i motywuje. Wiele z nas, kobiet bardzo często zbyt łatwo zatraca się z miłości, oddania, poczucia obowiązkowości. Chcemy być, jeśli nie perfekcyjne, to wystarczająco dobre; w pracy, w domu. Dążymy do udanego związku. Chcemy być cudownymi matkami dla swoich dzieci. Perfekcyjnymi paniami domu. Ale doba ma tylko 24 godziny. A my mamy tysiące spraw do załatwienia.

Patrz moja lista spraw do załatwienia z kalendarza podczas jednego dnia urlopu:
"Kupić Olafowi nowe kapcie do przedszkola, Eryniowi kupić wiosenne buty, zapisać Alka do alergologa, wizyta z Luną u weterynarza na USG, szczepienie Erynia, wizyta kontrolna Olafa u dentysty, dorobić klucz do furtki dla niani, zadzwonić do logopedy Olafa."

Najczęściej robiąc ich research wykreślamy te z końca listy, czyli sprawy związane z nami. My kobiety często tak mamy. Najbardziej na to cierpią młode mamy. Niewyspane, zmęczone, z podkrążonymi oczami i włosami spiętymi w kucyka od trzech dni, chodzące w dresach przez pół dnia z niemowlakami przyssanymi do piersi. Jak zaprogramowane roboty nastawione na obsługę ukochanego maluszka. Noszą, przewijają, tulą najczęściej z drugim starszym rodzeństwem u boku, które równie często się czegoś domaga. Dlatego do nich apeluję i proszę, by zatrzymały się, choć na chwilę i pomyślały o sobie. Świat się nie zwali – uwierzcie mi - jeśli cała ta lista spraw nie zostanie wykonana na czas. I żeby wzmocnić siłę tych słów posłużę się autorytetem. Marta Kaim, autorka książki: "Jesteś ważna. Czas, emocje i Ty" wierzy w kobiety i ich wewnętrzną siłę. Dlatego namawia kobiety, by umiały zatrzymać się i znaleźć czas dla siebie.
"Ciągle gdzieś pędząc nie dostrzegasz swojego potencjału i swojej mocy" (...) "Pędząc przez życie zatracasz siebie, zapominasz o swoich potrzebach, marzeniach. Żyjesz złudną nadzieją, że ten pęd się kiedyś skończy. Sam się nie skończ, to Ty musisz go zatrzymać".
W jej ślady idzie wiele kobiet...
Redakcja poleca: "Matki Polki potrzebują wsparcia jak nigdy wcześniej!" - mówi socjolog [WIDEO]
Samotna i zaharowana, także na własne życzenie! – taka jest współczesna Matka Polka. Według dr socjologii, Agaty Grabowskiej, młode mamy w Polsce bardzo potrzebują wsparcia, tymczasem obecnie dostają go bardzo mało…

Nie poświęcaj się, jesteś ważna!

Dlaczego warto zadbać o siebie, swoje emocje, uczucia każdego dnia?
- W każdej realizowanej przez kobietę roli, czy to matki, żony, siostry, czy przyjaciółki warto na bieżąco zadawać sobie pytanie – o co mi chodzi? Po co to robię? - podpowiada Izabela Żegis, kobieta z misją, matka, entuzjastka empatycznej komunikacji, trenerka Porozumienia bez Przemocy, współprowadząca warsztat dla kobiet pt. "Ja Kobieta". - Warto znaleźć chwilę na to, aby przyjrzeć się swoim przekonaniom, swojej motywacji. Trenerka podpowiada, by zastanowić się czy robisz coś bo czujesz, że musisz, że powinnaś? Czy może dlatego, że chcesz, dlatego, że to dla Ciebie ważne, bliskie Twoim życiowym wartościom? Sprawdź, czy to, co robisz jest faktycznie tym, czego potrzebujesz, na czym Ci naprawdę zależy. Sprawdź, co u Ciebie kryje się za słowem: "muszę". A gdyby tak zamienić słowo "muszę" na "decyduję się"? - podpowiada Izabela Żegis. - Tam gdzie nie ma wyboru rodzi się opór i frustracja. Tam gdzie jest wybór jest wolność.
Pamiętaj proszę, że twoje potrzeby i samopoczucie są tak samo ważne jak pozostałych członków rodziny. Nie rezygnuj z siebie, bądź świadoma tego co i dlaczego wybierasz, doceniaj siebie – podpowiada trenerka.
A więc droga mamo, zatrzymaj się i zadbaj o siebie! Zacznij 8 marca, a potem każdego dnia. Znajdź chwilę dla siebie. Śmiejesz się na te słowa? Nie wierzysz, że można? Można. Zacznij od małych, drobnych spraw. Kiedy uśpisz malucha nie biegnij od razu do obowiązków. Jesteś zmęczona, prześpij się. Jeśli nie, poczytaj, pomyśl, wsłuchaj się w siebie i zrób to, na co masz ochotę. Zaczynając od drobnych przyjemności. Wyjdź na spacer, poczytaj książkę, którą kupiłaś rok temu, idź na zakupy, ale z myślą o sobie.
I pamiętaj! Nie chodzi o bycie egoistką, czy ważniejszą od innych, ale o pamiętaniu o sobie!
 
 
  

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj