młoda mama nie dostała pomocy lekarskiej
fot. Adobe Stock

Młoda matka zmarła, bo nie przyjęto jej do lekarza. Osierociła 8-miesięczną córkę

Kobieta źle się czuła i szukała pomocy, ale udzielano jej tylko kolejnych teleporad. Żaden z lekarzy nie dostrzegł potrzeby, by zaprosić młodą matkę na wizytę do gabinetu lub żeby chociaż zlecić test na koronawirusa. Kobieta nie doczekała konsultacji w prywatnej placówce, zmarła.
Magdalena Drab
młoda mama nie dostała pomocy lekarskiej
fot. Adobe Stock
Gdy młodej mamie zaczęły dokuczać duszności i ból w klatce piersiowej, zwróciła się o pomoc do lekarza rodzinnego. Kolejne teleporady nie przyniosły jednak efektu i stan kobiety się pogarszał. Mimo wyraźnych próśb nikt nie pomógł chorej, jeden z lekarzy nazwał ją nawet kłamcą symulującym objawy! Dwudziestolatka zmarła. Osierociła niespełna roczną córeczkę.

Młoda mama nie doczekała pomocy. Lekarze ją zlekceważyli!

Do dramatu doszło w sierpniu ubiegłego roku. Teraz sprawę nagłośniono w programie „Uwaga!” TVN. 20-letnia Oliwia bezskutecznie szukała pomocy, słabła, miała trudności z oddychaniem.

„Zmęczenie i duszności pojawiły się 13 sierpnia. Odbyła się pierwsza teleporada. Lekarka przez telefon stwierdziła astmę i dała córce lek, który nie pomógł. Córka znów zadzwoniła po teleporadę, dostała antybiotyk oraz ten sam lek.” – opowiada zdruzgotana mama dziewczyny.

Kolejni lekarze, którzy rozmawiali z kobietą przez telefon, nie dostrzegli powagi sytuacji, zwiększali jedynie dawki leków przeciwastmatycznych. Z obawy przed zakażeniem koronawirusem nikt nie zlecił kobiecie wizyty w gabinecie, choć brak efektów leczenia powinien skłonić lekarzy do dokładniejszego zbadania pacjentki. Mało tego, jeden z medyków podejrzewał nawet, że Oliwia udaje i nazwał ją kłamcą.

„Następnego dnia, była kolejna teleporada. Inny lekarz nie uwierzył jej w całą sytuację, nazwał ją kłamcą, przepisał inny lek astmatyczny. Wtedy stwierdziliśmy, że dosyć tego i córka prywatnie idzie do lekarza.”

Oliwia nie doczekała jednak tej wizyty. Nagle straciła przytomność i zmarła. Jak się okazało, przyczyną śmierci było zapalenie mięśnia sercowego. W chwili śmierci 20-latki jej córka miała 8 miesięcy – nigdy nie będzie miała szansy, by poznać mamę.

Ani lekarze, którzy udzielali Oliwii teleporad, ani przychodnia, w której pracują, nie poczuwają się do winy. Rzecznik Praw Pacjenta powiadomił o sprawie wojewodę oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Rodzina złożyła także skargę do Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Lekarzy i rozważa zawiadomienie prokuratury.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!
Czy nowelizacja ustawy o POZ pozbawi dzieci lekarza pierwszego kontaktu? Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, pediatra, obawia się, że zmiany nie będą korzystne dla dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy