Encyklopedia zdrowia dziecka

Moczenie nocne

Rodzice często krępują się przyznać, że ich dziecko siusia do łóżka. Nie wiedzą, jak mu pomóc. Czy iść do lekarza? A może do psychologa? Jakie mogą być przyczyny moczenia nocnego?

Kiedy do lekarza?
Kontrolowanie oddawania moczu jest dla malca trudnym zadaniem. Najpierw uczy się tego w dzień, dopiero potem w nocy. W przypadku dziewczynek o moczeniu nocnym można mówić, jeśli siusiają do łóżka po skończeniu pięciu lat, w przypadku chłopców – sześciu (opanowują tę umiejętność później).
Do pediatry warto iść już z czterolatkiem, który ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych. Wizyta u lekarza jest konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych) – powodem może być ukryta wada układu moczowego albo jego zakażenie.

Przyczyny
Pediatra zaleci wykonanie badania moczu (ogólne plus posiew) oraz USG jamy brzusznej. Są bezbolesne. Jeśli wyniki będą prawidłowe, oznacza to, że dziecko nie ma wady anatomicznej układu moczowego ani zakażenia. Przyczyną kłopotów jest więc najprawdopodobniej tzw. pierwotne izolowane moczenie nocne. Stwierdza się je, jeżeli maluch ma pięć (u dziewczynek) lub sześć lat (u chłopców), od urodzenia siusia w nocy (nie miał przerwy dłuższej niż sześć miesięcy), ale w dzień majteczki są suche.
Przyczyną moczenia może być też za mała pojemność pęcherza moczowego, nieprawidłowe zagęszczanie moczu lub tzw. nadwrażliwy pęcherz. Wysyła on do mózgu sygnały o przepełnieniu, choć wcale nie jest jeszcze wypełniony moczem.
Przyczyny emocjonalne można podejrzewać tylko w sytuacji, jeżeli maluch przez dłuższy czas już nie siusiał w nocy (co najmniej pół roku), a problemy zaczęły się po pójściu do przedszkola, szkoły, narodzinach braciszka. Jeżeli jednak dziecko siusia w nocy od urodzenia, to przyczyną na pewno nie jest stres. Ale to też wcale nie oznacza, że pomoc psychologa mu niepotrzebna. Wręcz przeciwnie: malec, który się moczy, często jest nieśmiały, cichy, odsuwa się od rówieśników. Problemy psychiczne nie są przyczyną, ale skutkiem moczenia.

Jak się leczy?
Jeżeli lekarz stwierdzi, że przyczyną moczenia jest to, że nerki za słabo zagęszczają mocz, może zalecić podawanie dziecku wazopresyny. To hormon, ale wydzielany naturalnie przez organizm i bardzo bezpieczny. Jego jedynym zadaniem jest bowiem doprowadzenie do tego, by nerki lepiej zagęszczały mocz. Nie trzeba się obawiać o skutki uboczne podawania wazopresyny, nawet przez dłuższy czas.

Rady dla rodziców:
-
Najlepiej, jeśli maluch wysiusia się przy wieczornym myciu, a potem jeszcze raz, tuż przed zgaszeniem światła w sypialni. Bardzo ważne jest, by położył się spać z pustym pęcherzem.
- Można próbować wysadzać dziecko w nocy na nocnik. Czasem jednak nie daje to efektu, bo zdarza się, że dziecko zsiusia się wcześniej lub później, dopiero nad ranem.
- Dziecku można na noc zakładać pieluchy jednorazowe.

Zobacz także:
Zakażenie dróg moczowych

Konsultacja: lekarz medycyny Lucyna Michalska, pediatra

Zobacz także:
Mokre łóżeczko