GRY

Moczenie nocne

Malec tej nocy kolejny raz zmoczył piżamkę? Nie zawstydzaj go ani nie karaj. Nie robi tego specjalnie! Dobrze się za to zastanów, jak mu pomóc pokonać ten wstydliwy nawyk.
dziecko
fot. Panthermedia
Zwykle już w 2–3. roku życia dziecko opanowuje trening nocniczkowy i – poza naprawdę wyjątkowymi sytuacjami, kiedy „zapomni się” i zajmie zabawą – nie zdarza mu się w ciągu dnia zmoczyć majteczek. Większość maluchów przesypia również noc bez siusiania i można im już przestać na noc zakładać pieluszkę. Bywa jednak i tak, że przedszkolak wspaniale opanował dzienny trening nocniczkowy, za to noce są wciąż mokre. Słyszysz mnóstwo rad: nie podawaj dziecku nic do picia, budź je w nocy, daj nagrodę za suchą noc. Co naprawdę pomaga?

Nie tylko twoje
Przede wszystkim nie myśl, że tylko twoje dziecko ma ten problem. Moczy łóżko co trzeci czterolatek i co piąty pięciolatek! Ba, co dziesiąty maluch idący do szkoły jeszcze siusia w nocy, a więc w każdej pierwszej klasie jest dwóch, trzech uczniów z tym problemem. Wciąż pokutuje przesąd, że przyczyna nocnego siusiania to psychika, że dziecko moczy się, bo w domu panuje nerwowa atmosfera lub nie potrafi się zaaklimatyzować w przedszkolu (czy szkole). To nie tak: stres jest bardzo rzadko przyczyną nocnego moczenia. Można to brać pod uwagę dopiero wówczas, gdy wyeliminuje się wszystkie inne powody.
Jeśli trzylatek siusia w nocy, po prostu zakładaj mu na noc pieluszkę lub tzw. „nocne” majteczki. Jeśli jednak pięciolatek ma w tygodniu więcej nocy mokrych niż suchych, idź z nim do lekarza. Taka wizyta jest wprost konieczna, jeśli dziecko również w dzień popuszcza siusiu, a także gdy od czasu do czasu miewa podwyższoną temperaturę (i nie towarzyszy temu infekcja dróg oddechowych). Może to bowiem być spowodowane ukrytą wadą układu moczowego albo jego zakażeniem. Trzeba je leczyć!

Ważne badania
Jeśli dziecko ma pięć lat i nadal moczy się w nocy, nie bagatelizuj problemu. Idź z malcem do lekarza i poproś go o skierowanie na badania moczu (ogólne i posiew). Ważne jest też oznaczenie ciężaru właściwego moczu (dziennego i nocnego), a także zrobienie USG nerek i pęcherza z oceną zalegania moczu po mikcji (czyli po zrobieniu przez dziecko siusiu).  Takie badania powinien mieć zrobione każdy pięciolatek moczący się w nocy! Jeśli któreś z badań wyjdzie nieprawidłowo, konieczna jest wizyta u urologa dziecięcego. Może to bowiem świadczyć o wadzie układu moczowego. Nieleczona prowadzi do poważnej choroby nerek. Z reguły jednak wyniki są całkiem dobre, a dziecko nadal siusia.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Ocena (1 ocena)

5.0
Doładuj
Przeładuj