czy, moczenie, nocne, mona, wyleczyć, dziecko

Czy moczenie nocne u kilkulatka można wyleczyć?

Co robić, by pomóc kilkuletniemu dziecku, by przestało się moczyć? Jak znaleźć przyczynę nocnego moczenia u kilkulatka? Odpowiada pediatra Andrzej Malinowski
czy, moczenie, nocne, mona, wyleczyć, dziecko
Mój 7-letni synek ciągle się moczy, co noc prześcieradło jest mokre, nie pomagają ani groźby, ani prezenty. Wyniki badania moczu są dobre i lekarz stwierdził, że to rodzinne. Mój brat moczył się w nocy do 18. roku życia, a potem samo przeszło. 
Alina z Grudziądza

Moczenia nocnego u dziecka nie wolno ignorować

AM: W nocy moczy się przeciętnie 2-3 dzieci z jednej klasy podstawówki. Nieleczone moczenie nocne powoduje u dziecka stres. Stałe jego ukrywanie może spowodować nerwicę. Moczące się dzieci nie chcą wyjeżdżać na kolonie, wycieczki szkolne i tzw. zielone szkoły. Rozwija się u nich poczucie winy i kompleks niższości.

Nie można lekceważyć moczenia nocnego u dziecka. Każdy przypadek trzeba rozpatrzyć indywidualnie i ustalić przyczynę. Nie można z tym czekać! Ma Pani przykład w swojej rodzinie. Wczesne rozpoczęcie leczenia uwalnia dziecko od koszmaru mokrego łóżka i przywraca normalne funkcjonowanie.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Przyczyny nocnego moczenia u kilkulatka

AM: Aby znaleźć przyczynę moczenia, należy wykonać szereg badań diagnostycznych. Najpierw wykonuje się ogólne badanie moczu. USG układu moczowego wykonuje się po obfitym napojeniu dziecka, następnie bada się pęcherz po oddaniu moczu, by sprawdzić, czy nie występuje jego zaleganie.

Czasami wykonuje się badanie rentgenowskie odcinka lędźwiowego, by wykluczyć drobną wrodzoną wadę kręgosłupa. Zazwyczaj potrzebne jest bardziej specjalistyczne badanie mięśni pęcherza moczowego, tzw. badanie urodynamiczne wykonane za pomocą specjalnego komputera. Radzę poprosić pediatrę o skierowanie na konsultację do neurologa dziecięcego, który, w razie potrzeby, pokieruje dalszym leczeniem. Czasami sukces można osiągnąć już po 3 miesiącach. W takim leczeniu stosuje się środki farmakologiczne, nie ziołowe. Pomocna bywa też psychoterapia.

Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy