dziewczynka, dziecko, kilkulatek, przedszkolak, bunt, smutek, łóżko, choroba, chore
fot. mbt_studio - Fotolia.com

Powrót mokrych nocy u kilkulatka

Twój 5-latek na nowo zaczął siusiać w łóżko? Sprawdź, co może być tego przyczyną i w jaki sposób ukrócić nocne moczenie.
dziewczynka, dziecko, kilkulatek, przedszkolak, bunt, smutek, łóżko, choroba, chore
fot. mbt_studio - Fotolia.com

Co robić, gdy kilkulatek zaczyna się moczyć?

Moczenie nocne od czasu do czasu może się zdarzyć każdemu dziecku. Jeśli malec ma mokre łóżko kilka razy w tygodniu, może to być objawem zakażenia układu moczowego. Przyczyną bywa też stres lub zaburzenia emocjonalne (np. nerwica). Konieczna jest więc wizyta u pediatry, który zleci wykonanie badań laboratoryjnych – badanie ogólne moczu wraz z posiewem, badanie krwi (stężenie mocznika i kreatyniny). Wskazane jest też badanie USG jamy brzusznej z nerkami i pęcherzem. Dzieciom ze zwiększoną produkcją moczu nocnego podaje się leki normujące zagęszczanie moczu w nocy (Minirin). Jeśli moczenie jest spowodowane zmniejszoną pojemnością pęcherza, dziecko dostanie lek zwiększający pojemność pęcherza (np. Driptane, Ditropan).
Redakcja poleca: Jak przygotować miejsce do spania dla niemowlaka - film
Sprawdź, gdzie powinno spać niemowlę, czym przykrywać dziecko na noc i w jakiej pozycji układać niemowlaka do snu.

Co robić, gdy dziecko moczy się w nocy, a lekarz wykluczył chorobę?

Jeżeli lekarz wykluczy chorobę, pójdź z malcem do poradni psychosomatycznej (są przy szpitalach dziecięcych). Gdy dziecko ma zaburzenia emocjonalne, konieczna jest terapia. Jeżeli przyczyną problemów jest stres u dziecka, psycholog pomoże ci nauczyć malca kontroli nad pęcherzem. Nie zawstydzaj dziecka ani nie wyśmiewaj, kiedy zdarzy mu się nocny „wypadek”. Staraj się nie poić go w nocy, nie podawaj mu też napojów gazowanych po południu oraz owoców przed snem. Nie używaj pieluch i pieluchomajtek u czterolatków, bo osłabiają jego motywację do wstawania w nocy.

Dużo rozmawiaj z malcem, bo często przyczyną moczenia nocnego bywa stres.

Poznaj 6 sposobów na dziecięcy stres

Konsultacja: Paweł Grzesiowski, pediatra, kierownik Zakładu Profilaktyki Zakażeń Narodowego Instytutu Leków
źródło: Vita.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy