mama karmi dziecko mlekiem
materiały prasowe
Karmienie

Modyfikowane, a może krowie? Jakie mleko będzie najlepsze dla dziecka?

Mleko modyfikowane powstaje zazwyczaj na bazie mleka krowiego. Może zatem wystarczy kupić zwykłe mleko w kartonie i przelać je do dziecięcej butelki zamiast przygotowywać specjalne mieszanki dla brzdąca?

Najlepszym sposobem karmienia niemowląt jest oczywiście karmienie naturalne. WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, by przez pierwsze 6 miesięcy dziecko było karmione wyłącznie piersią. Czym jednak zastąpić mleko mamy, gdy później chcemy lub z różnych powodów musimy odstawić brzdąca od piersi? Czy można po prostu podać rocznemu brzdącowi podgrzane mleko prosto z kartonu? Odpowiedź brzmi: „nie”, a my wyjaśniamy dlaczego.

Mleko mleku nierówne

Mleko następne, zwane też potocznie mlekiem modyfikowanym, zazwyczaj powstaje na bazie mleka krowiego (choć na ryku są też mieszanki, które bazują na mleku kozim), którego skład został zmieniony (czyli zmodyfikowany) w taki sposób, by był jak najbardziej zbliżony do mleka mamy. Jak informują eksperci, m.in. z Polskiego Towarzystwa Dietetyki: „Wzorcem do komponowania receptur jest mleko kobiece. Mleko modyfikowane ma finalnie niższą zawartość białka (ale więcej łatwostrawnych białek serwatkowych) i wyższą zawartość laktozy (najważniejszego cukru w diecie niemowląt), w porównaniu do mleka krowiego. Również ilość i rodzaj tłuszczu oraz zawartość witamin i składników mineralnych została zmodyfikowana tak, by lepiej odpowiadać potrzebom organizmu dziecka” (źródło: zdroweodkolyski.pl). Co zatem i w jaki sposób trzeba zmienić w mleku krowim, by można było nazwać je modyfikowanym i bezpiecznie podać dziecku?

Czym mleko krowie różni się od modyfikowanego?

Ma za dużo białka. W mleku krowim jest około dwa razy więcej białka niż w mleku kobiety. Wydawać, by się mogło, że – w myśl starego przysłowia – od przybytku głowa nie boli, jednak w tym wypadku jest zupełnie inaczej. „Ze względu na niezwykle wysoką jakość białka zawartego w mleku mamy, aby zaspokoić wszystkie potrzeby niemowlęcia jego zawartość nie musi być wysoka. Mleka modyfikowane charakteryzują się jednak wyższym poziomem białka, a tu więcej nie znaczy lepiej! Z badań wynika, że zmniejszenie ilości białka w mleku początkowym zbliża tempo wzrastania karmionych nim dzieci do tempa wzrostu dzieci karmionych piersią. Niższa ilość białka w mleku modyfikowanym zmniejsza też ryzyko otyłości i może chronić przed rozwojem zespołu metabolicznego w późniejszym wieku” – radzą eksperci z PTD (źródło: zdroweodkolyski.pl). Dlatego wybierając mleko następne, warto sięgnąć po takie, które jak NAN OPTIPRO® Plus 3 ma wysokiej jakości białko OPTIPRO®, dostosowane do potrzeb dziecka po 12. miesiącu życia.

  1. Ma za mało laktozy. Z pewnością zauważyłaś, że Twoje mleko jest znacznie bardziej słodkie niż mleko z kartonu. Dzieje się tak za sprawą laktozy, czyli cukru mlecznego, którego w pokarmie kobiecym jest więcej i który jest potrzebny do prawidłowego rozwoju centralnego układu nerwowego, a także wpływa na funkcjonowanie mikroflory jelitowej. Dlatego właśnie do mleka krowiego w procesie modyfikacji dodaje się laktozę.
  2. Ma niewłaściwe tłuszcze. Tłuszcze są głównym składnikiem budowy mózgu i całego układu nerwowego, a także źródłem energii, muszą jednak być odpowiedniej jakości. W mleku krowim jest za dużo tłuszczów nasyconych pochodzenia zwierzęcego, dlatego podczas modyfikacji ich część zmienia się na nienasycone kwasy tłuszczowe pochodzenia roślinnego, w tym tak istotne dla rozwoju mózgu i wzroku kwasy tłuszczowe omega-3.
  3. Ma witaminy i minerały w nieodpowiednich proporcjach. Skład mleka krowiego nie jest idealnie dopasowany do potrzeb małego organizmu również pod względem zawartości witamin i minerałów. Dlatego usuwa się z niego nadmiar niektórych składników (np. sodu), a dodaje te, których jest za mało, m.in. witaminę D, potrzebną do prawidłowego rozwoju kości i układu odpornościowego, a także jod, selen czy cynk.

Jest poddawane obróbce termicznej, co niszczy żywe kultury bakterii, zarówno te patogenne, jak i te korzystne dla zdrowia. Mleko NAN OPTIPRO® 3 jest wzbogacane w kultury bakterii B.lactis, a NAN OPTIPRO® Plus 3 plus bakterie Lactobacillus reuteri. Oba szczepy bakterii występują w mleku kobiecym.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA