dziecko na wadze
fot. Fotolia

Moje dziecko mało waży - czy mam się bać?

Im mniej waży niemowlę, tym więcej martwią się jego rodzice. Tymczasem nie liczba kilogramów jest najważniejsza, ale to, aby dziecko prawidłowo się rozwijało i przybierało na wadze odpowiednio do swojego wzrostu.
Sylwia Niemczyk
dziecko na wadze
fot. Fotolia


Mała waga może świadczyć o chorobie

Brak apetytu i słabe przybieranie na wadze mogą być wywołane chorobami przewodu pokarmowego, infekcją albo zaburzeniami metabolicznymi. Zdarza się jednak i tak, że to nie choroba, ale otoczenie dziecka, zwłaszcza matka, jest przyczyną, że jedzenie jest czynnością nieprzyjemną. U noworodków i niemowląt dotyczy to matek nieporadnych, nerwowych i niechętnych do karmienia piersią.
 
Redakcja poleca: Waga i wzrost dziecka w 1. roku życia: kiedy do lekarza? [SPRAWDŹ NORMY]
W pierwszych miesiącach życia dziecka ważenie i mierzenie to jeden z podstawowych sposobów na określenie, czy niemowlę dobrze się rozwija i wystarczająco dużo je. Jaka powinna być waga i wzrost dziecka w 1. roku życia? Sprawdź normy miesiąc po miesiącu.

Poznaj wymiary statystycznego noworodka

Najczęściej noworodki tuż po urodzeniu ważą ok. 3000-3500 g jednak lekkie odstępstwa od tej wagi nie są żadnym powodem do niepokoju. Ile powinno ważyć dziecko? Zdrowy, donoszony malec może ważyć w dniu narodzin równie dobrze pół kilo więcej albo pół kilo mniej. O małej wadze urodzeniowej lekarze mówią dopiero, jeśli dziecko urodzi się lżejsze niż 2500 g. Wtedy najpewniej konieczna będzie obserwacja jego zdrowia. Niska waga urodzeniowa może świadczyć np. o chorobie genetycznej dziecka.. Drobniejsze są także zupełnie zdrowe dzieci z ciąży mnogiej oraz niestety te maluchy, których mamy paliły w ciąży albo odżywiały się nieprawidłowo.
 

Sprawdź, ile dziecko powinno przybierać na wadze w pierwszym roku życia

Zdrowy noworodek traci po porodzie około 5-7 proc. swojej wagi, ale szybko nadrabia te straty. Maluch w pierwszych czterech miesiącach życia przybiera średnio około 120-225 g na tydzień. W kolejnych miesiącach przybór wagi się zmniejsza i wynosi około 90-150 g na tydzień, zaś półroczny malec tyje już dużo wolniej: około 50-80 g. na tydzień. Między 4. a 6. miesiącem życia niemowlę powinno podwoić swoją wagę urodzeniową, a w okolicy pierwszych urodzin potroić ją.
 

Wydrukuj siatki centylowe dla dziewczynki


Wydrukuj siatki centylowe dla chłopca

 

Jak często trzeba ważyć niemowlę?

W przypadku zdrowego dziecka wystarczy sprawdzić wagę podczas kontrolnych wizyt w przychodni raz na sześć tygodni. Częstsze kontrole wagi, np. co tydzień, lekarz może zalecić, gdy np. dziecko rzadko sam budzi się na karmienia, zasypia podczas nich, jest apatyczny, nie umie efektywnie ssać, przeszedł poważniejszą chorobę albo jest wcześniakiem.
 

Waga zależy od genów

Zwykle niewysocy, szczupli rodzice mają drobne dzieci. Nieco lżejsze i nieco niższe są także dziewczynki (jedynie między 10 a 12 rokiem życia przeciętnie nieznacznie więcej ważą od chłopców).
Oprócz genów ważne są także dieta maluszka i jego zdrowie. Jeśli więc maluch przestał przybierać na wadze (i w ostatnich miesiącach spadł np. z 50. centyla na 10.) koniecznie idź z nim do lekarza. Pediatra może zlecić badania moczu i krwi, zapyta też o jadłospis dziecka.

 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy