Moje dziecko mogło umrzeć przez całusa! - ostrzega mama małej Brooke

Nie pozwalajcie, by ktokolwiek całował wasze nowonarodzone dzieci w usta, bo opryszczka może być dla noworodków śmiertelnie groźna – apeluje na Facebooku mama z Wielkiej Brytanii.
Beata Turska
Tuż po przyjściu na świat maleńką Brooke odwiedziło wielu gości. Niektórzy brali ją w ramiona i całowali.
Jeden z gości przekazał maleństwu powodującego opryszczkę  wirusa herpes simplex 1 (HSV-1). Sam  – jak powiedziała dziennikarzom mama dziewczynki –  nie miał objawów choroby.


Wirus opryszczki może być dla dziecka bardzo groźny

Jakiś czas po tej wizycie  Claire zauważyła, że jej córeczka ma na buzi dziwne zmiany i że spuchły jej usta. Wiedziała, że opryszczka jest bardzo niebezpieczna dla noworodków, dlatego natychmiast zawiozła Brooke do szpitala

Jej niepokój był uzasadniony: dziewczynka miała  spowodowane opryszczką  rany  nie tylko na ustach, ale i w gardle. Lekarze musieli sprawdzić, czy wirus nie zaatakował mózgu i wątroby dziecka. Dziewczynka leżała przez 5 dni pod kroplówką. 

­– Gdyby Brooke nie trafiła do szpitala,  opryszka mogłaby się rozprzestrzenić, powodując ciężką chorobę. a w najgorszym przypadku nawet śmierć mojej córeczki! – mówi mama dziewczynki. 
Redakcja poleca: Jak nie krzyczeć na dziecko – jak przestać krzyczeć? Jak krzyk wpływa na dziecko? [WIDEO]
Jeśli zastanawiasz się, jak nie krzyczeć na dziecko, najważniejszy krok do sukcesu masz już za sobą. Krzyczenie na dziecko przynosi bowiem fatalne skutki i wyrabia w maluchu nawyk rozwiązywania problemów podniesionym głosem. A to nie jest dobry kapitał na przyszłość. Psycholog wyjaśnia, czy można krzyczeć na dziecko, i jak przestać to robić.

Apel mamy na Facebooku

Opublikowany na Facebooku apel Claire został udostępniony ponad 38 tysięcy razy i zrobiło  się o nim głośno w mediach. Polecamy: Czy Facebook może pomóc uratować zdrowie dziecka?

Wypowiedzieli się także lekarze. Dr Bonnie Maldonado, profesor pediatrii chorób zakaźnych na Uniwersytecie w Stanford, powiedziała portalowi  BuzzFeed News, że zarażenie opryszczką rzeczywiście może spowodować u noworodków poważną chorobę neurologiczną, która czasem prowadzi do śmierci.  Zdarza się to jednak niezwykle rzadko. 

Lepiej jednak nie ryzykować. Dziecko, zwłaszcza noworodek, naprawdę może się obyć bez pocałunków w usta!


Nie całuj dziecka w usta!

Dzieci (nie tylko noworodków) w ogóle nie powinno się całować w usta. Można im w ten sposób przekazać nie tylko opryszczkę, ale i "zwykłe" wirusy (np. te, które powodują przeziębienie czy grypę).
Całując dziecko w usta można też  zarazić je próchnicą. Powodują ją przecież bakterie, którymi podczas pocałunku zasiedla się buzię dziecka! Z tego samego powodu nie powinno się oblizywać łyżeczki czy smoczka ani pić z tego samego kubka co dziecko.

Przeczytaj także: Opryszczka a ciąża
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy