morsowanie a karmienie piersią
fot. Adobe Stock

Morsowanie a karmienie piersią - czy „​lodowate kąpiele”​ są dozwolone podczas laktacji?

Morsowanie w czasie karmienia piersią nie jest zabronione. Nie ma jednak konkretnych wytycznych lub zaleceń w tej kwestii, specjaliści mają różne poglądy na ten temat. Morsując podczas laktacji należy przede wszystkim robić to z głową i odpowiednio się wcześniej przygotować. Ważne, byś nie morsowała, jeśli aktualnie masz zapalenie piersi.  
Joanna Biegaj
morsowanie a karmienie piersią
fot. Adobe Stock
Eksperci nie zajmują jednego stanowiska w kwestii tego, jak morsowanie wpływa na laktacje i czy podczas karmienia piersią kobiety mogą uprawiać tę aktywność. W sieci jednak możemy natknąć się na wiele wypowiedzi mam karmiących, które morsując, nie odczuły żadnych negatywnych skutków. 

Morsowanie a karmienie piersią

Nie ma dokładnych i jasno określonych naukowych wytycznych w kwestii morsowania podczas karmienia piersią. Eksperci nie są jednomyślni w tej sprawie. Mleka matki nie da się zamrozić, ani przeziębić, więc nie może być to argumentem przeciw morsowaniu. Podczas morsowania kobieta krótko przebywa w bardzo niskiej temperaturze, a więc nie powinno to zaburzyć procesu laktacji. Pewne jest jednak, że nie powinno się morsować w czasie stanu zapalnego piersi. Ważne jest także, by zachować wszelkie środki ostrożności i odpowiednio przygotować się do lodowatych kąpieli.

Co to jest morosowanie?

Morsowanie to zanurzanie się lub bardzo krótkie pływanie w lodowatej wodzie. Zazwyczaj robi się to w zbiornikach wodnych, np. morzu, jeziorze, rzece. W wodzie spędza się od 3-5. minut, morsowanie dzieci trwa krócej, około 2. minut, morsować można też w ciąży. Taka kąpiel hartuje organizm i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jak często powinno się morsować? Zależy to od konkretnej osoby, jednak ogólnie przyjmuje się, że należy kąpać się w zimnej wodzie raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność morsowania.

Morsowanie – zasady

Morsując, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Oto najważniejsze z nich: 
 • Przyzwyczajenie organizmu do niższej temperatury. Możesz to robić, np. biorąc coraz zimniejszy prysznic.
 • Rozgrzewka. Przed wejściem do zimnej wody koniecznie trzeba wykonać rozgrzewkę. Możesz zrobić to przy pomocy sportu, który lubisz, jednak najskuteczniejsze będzie bieganie. 
 • Spokojne wejście do wody. Do wody należy wchodzić stanowczo, ale spokojnie (nie należy wbiegać do niej). Konsekwencją zbyt szybkiego wejścia do zimnej wody może być hipotermia lub odmrożenia.
 • Odpowiedni strój. Niezwykle ważna jest czapka i rękawiczki podczas morsowania, ponieważ przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła. Dobrze jest również zaopatrzyć się w odpowiednie buty (neoprenowe). Zadbaj także o odpowiedni strój kąpielowy.
 • Suche ubranie. Po kąpieli należy jak najszybciej wytrzeć swoje ciało i założyć suche ubranie. Najpierw na górną partię ciała, później pozostałe. Po morsowaniu można się też rozgrzać, np. ciepłą herbatą lub robiąc krótką rozgrzewkę.
 • Zasięgnięcie opinii lekarza. Pomysł rozpoczęcia przygody z morsowaniem warto przedyskutować wcześniej ze swoim lekarzem. 
 

Morsowanie – przeciwwskazania

Zimne kąpiele są bezpieczne dla ludzi zdrowych, natomiast morsowanie może być zagrożeniem dla osób, które borykają się z następującymi chorobami:
 • niewydolność układu krążenia
 • choroby serca
 • choroby mózgu
 • epilepsja
 • niektóre przewlekłe choroby, np. borelioza.

Morsować nie powinny także dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. roku życia. 

Morsowanie – korzyści

Dzięki lodowatym kąpielom wzrośnie odporność organizmu, a to oznacza, że będziesz rzadziej chorować. Morsowanie ma tez wiele innych zalet:
 • zwiększa się wydolność układu sercowo-naczyniowego
 • poprawia się kondycja skóry
 • następuje redukcja stanów zapalnych.

Morsowanie sprawia także, że metabolizm przyspiesza. Ile kalorii spala się podczas morsowania? 20 minut porządnego morsowania spala około 700 kcal. W czasie trwania sezonu można zrzucić nawet 5 kg.

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak karmić dziecko piersią cz. 2
W tej części filmu poznasz wygodne pozycje przy karmieniu piersią.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy