GRY
 
 

Mówisz i masz

Jak Mama i Tata pewnie już się domyślają, zasada mówisz i masz to rdzeń kręgowy metody deDOMO.

deDOMO
fot. Panthermedia
Wynika ona wprost z zasady nr 1, czyli z roli, a w szczególności z faktu, że rodzice mają mnóstwo okazji, by spełniać niezliczone prośby swoich dzieci. Oczywiście zdarza się, i to często, że tych próśb spełnić nie chcą, albo nie wtedy, kiedy dziecko chce, albo przynajmniej nie w takim stopniu.

I tu właśnie wkracza deDOMO. Proponujemy domową grę, w której jeśli dziecko czegoś od nas chce, zwiększa sobie szansę, że to dostanie, prosząc nas o to po angielsku.
A oto przykłady, z deDOMOwego życia wzięte:

Dziecko: ● Can I go to the swimming pool?
             ● Can we sit in the back, please?
             ● When are we going to go for a bike trip?      
             ● Could you help me choose my things?
             ● Where are my goggles?                              
             ● I can’t find my red jeans ?!
             ● I need to go to the toilet.                             
             ● Are we there yet??   

Mama/ Tata: ● Sure, honey.
                   ● Go ahead, sweetie.
                   ● No problem, darling.
                   ● Of course you can.

To zaledwie kilka przykładów wakacyjnych próśb. Jak widać, są one naprawdę zróżnicowane jeśli chodzi o konstrukcje gramatyczne. Takie właśnie okazje rodzi wspólny czas w domu czy na wakacjach! Tu warto zauważyć, że zasadę mówisz [po angielsku!] i masz [to, na czym ci akurat bardzo zależy] obrazują też przykłady reakcji językowych rodzica. Mama i Tata być może zastanawiają się, czemu są to wyłącznie reakcje pozytywne. Odpowiedź: zgadzamy się po angielsku, a nie zgadzamy po polsku, przynajmniej w pierwszej fazie zabawy. Chodzi rzecz jasna o to, by dziecku sukces kojarzył się z angielskim, jako dodatkowy bodziec do podejmowania kolejnych prób.

Oczywiście przy pierwszej próbie dziecko z pewnością wzruszy ramionami bezradnie i oznajmi, że nie wie, jak po angielsku poprosić o lody, pizzę czy dodatkowy czas w basenie. I tu właśnie deDOMO podsuwa edukacyjną rolę Mamie i Tacie.

Niebawem też zaproponujemy Mamie i Tacie dodatkowe wzmocnienie zasady mówisz i masz. Stosujemy je ze znakomitym skutkiem na co dzień, o czym piszemy obszernie w serii Angielski dla rodziców. W Przewodniku metodycznym deDOMO piszemy także o tym, że dziecko jest językowym egoistą, a Mama i Tata to altruiści, a także przeglądamy i liczymy wspólnie domowe klocki językowe. Zaś w kolejnych częściach serii Angielski dla rodziców prezentujemy przykładowe zestawy gotowych wypowiedzi, na każdą domową okazję, wraz z ilustrującymi je scenkami. Osobno dla rodziców przedszkolaka, ucznia klas 1-3 i młodego nastolatka, czyli ucznia klas 4-6.

Więcej na www.dedomo.pl

Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (0 oceny)

0.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj