mózg kobiety w ciąży jak mózg dojrzewającej nastolatki
fot. Adobe Stock

Kobieta w ciąży nie ogarnia wielu rzeczy, bo...ma mózg nastolatki?

Naukowcy porównali mózg kobiety w ciąży do mózgu dojrzewającej nastolatki. W ten sposób tłumaczą zachowanie przyszłych mam, które często wprawia w osłupienie jej najbliższych.
Agnieszka Majchrzak
mózg kobiety w ciąży jak mózg dojrzewającej nastolatki
fot. Adobe Stock


Ciało kobiety w ciąży przechodzi nieustające przemiany, ale w jej mózgu także zachodzą zmiany i to na tyle duże, że nawet po porodzie są one nadal zauważalne. Nie bez powodu mówi się, że kobieta przed ciążą i po ciąży to często dwie różne osoby.

Kobiety tracą głowę, ale dla kogo?

Kobiety przy nadziei są skupione na swoich sprawach i sprawiają wrażenie nieobecnych. Często są odbierane jako chaotyczne, roztrzepane, zapominające o wielu sprawach i wiecznie czegoś szukające. Przyczyny tego stanu rzeczy trzeba szukać w ich mózgu. I tak też zrobili naukowcy z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie, którzy ogłosili właśnie na łamach "Nature Neuroscience" wyniki ponad pięcioletnich badań nad mózgiem ciężarnych.

W eksperymencie wzięło udział 25 kobiet, u których badano za pomocą rezonansu magnetycznego mózgi przed zajściem w ciążę i po porodzie. Dla porównania rejestrowano również mózgowie ich partnerów oraz grupy kontrolnej składającej się z bezdzietnych kobiet i ich partnerów. Okazało się, że podczas pierwszej ciąży u kobiety zmniejsza się ilość istoty szarej w mózgu, głównie w obszarze płata czołowego, korze przedczołowej oraz w hipokampie w okolicy skroniowej.

Obszary te odpowiadają za wyższe czynności mózgu związane z gromadzeniem, przetwarzaniem i dostarczaniem informacji na temat np. innych ludzi czy sytuacji społecznych. Decydują o planowaniu, komunikowaniu się z innymi osobami, wrażliwości na nie oraz więzach międzyludzkich.

W porównaniu z kobietami bezdzietnymi przyszłe mamy mają mniej istoty szarej w mózgu, gdyż następuje u nich proces przycinania synaps neuronów. Połączenia komórek, które są słabsze ulegają zanikowi, na rzecz wzmocnienia bardziej efektywnych dróg neuronalnych. Podobna metamorfoza ma miejsce w układzie nerwowym dojrzewających nastolatków.
Redakcja poleca: Zgodne wychowywanie dziecka – film
Zastanawiasz się jak razem zgodnie wychowywać malucha? Twój mąż chce grać z malcem w piłkę, a ty upierasz się przy teatrze. To da się pogodzić.

Amnezja ciążowa

Na wszystkie te zachodzące zmiany badacze stworzyli nawet termin - pregnezja, czyli amnezja podczas ciąży (z ang. amnesia during pregnancy-pregnesia). Czy to oznacza, że kobieta ma realny problem z pamięcią, na kształt amnezji? Absolutnie nie, naukowcy uspokajają: nie zaobserwowali żadnych zmian w funkcjach poznawczych mózgu kobiety, czy kłopotach z pamięcią. Po prostu mózg ciężarnej kobiety przystosowuje się do przyszłych wyzwań związanych z macierzyństwem. Teraz to dziecko i jego potrzeby staną się dla matki najważniejsze, a inne sprawy odchodzą na plan dalszy.

Kobieta będzie uczyć się wielu nowych umiejętności: karmienia, odczytywania reakcji maleństwa, opieki nad nim. Dlatego ocenia się, że zmiany zachodzące w mózgu kobiet ciężarnej są korzystne dla matki i dziecka. Dzięki temu ma możliwość stworzenia silnej więzi z maleństwem.
  [content:0_21952,0_20817,1_2679,2_1213:PsychologicalTest]

Po dwóch latach od porodu ponownie zbadano mózgi kobiet, okazało się, że substancja szara nadal pozostawała zmniejszona. Jedynie obszar mózgu związany z pamięcią i hipokamp, odzyskały swoje pierwotne rozmiary. Badanie pokazało, że podobnych przemian nie zarejestrowano u świeżo upieczonych ojców. Co potwierdza, że tatusiowe muszą się uczyć opieki nad dzieckiem, bo nie jest to dla nich tak naturalne, jak dla kobiet.

Twój mózg powie, jaką będziesz mamą

Zdaniem naukowców konieczne są dalsze obserwacje nad zmianami w budowie mózgowia kobiety oczekującej dziecka. Dzięki temu można by było przewidzieć poziom przywiązania mamy do dziecka. Co więcej, być może byłby to miernik zdrowia psychicznego młodej mamy, rzutujący na ryzyko potencjalnej depresji poporodowej.

Pewnie nie raz usłyszałyście, że myślicie tylko o dziecku. Teraz mamy naukowy dowód, dlaczego tak się dzieje. Tak więc bez żadnych wyrzutów sumienia oddawajmy się macierzyństwu, bo taka jest nasza płeć kobieca i jak się okazuje także płeć naszego mózgu.

Czy zauważyłyście, że w trakcie ciąży byłyście bardziej zapominalskie i roztargnione. Czy ciąża zmieniła wasz stosunek do otoczenia? Podzielcie się w komentarzach swoim doświadczeniem.

Źródło: mamalekarz.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy