GRY
 
 

Żyj z pompą, pomóż dzieciom z MPD

Aktorka Barbara Kurdej-Szatan i siatkarz Piotr Gruszka wspierają dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym w ramach kampanii „Żyj z pompą!”. I ty możesz to zrobić za pośrednictwem Facebooka. Oni już wrzucili tam swoje filmiki!

Kampania Żyj z pompą
fot. Mat. pras.

„Żyj z pompą!” to kampania społeczno-edukacyjna, która nie tylko podejmuje walkę ze stereotypowym postrzeganiem osób mózgowym porażeniem dziecięcym (MPD), ale przede wszystkim apeluje do opiekunów małych pacjentów o śledzenie postępów medycyny i refundacji nowych terapii, które mogą skutecznie pomóc ich podopiecznym.

Po co kampania „Żyj z pompą!’?

Medycyna wciąż się zmienia, powstają nowe lepsze i, co ważne, refundowane metody leczenia, ale wiedza o nich nawet wśród opiekunów dzieci z MPD jest mała. W rezultacie decydują się na terapie nieodwracalne, okaleczające, które nie zawsze przynoszą dobre rezultaty. Przykładem nowoczesnej skutecznej terapii jest pompa baklofenowa (stąd nazwa kampanii), która nie tylko łagodzi objawy spastyczności (nadmierne, często bardzo bolesne napięcie mięśni), ale także daje pacjentom możliwość poprawy jakości życia. Leczenie jest refundowane od ponad dwóch lat, ale wciąż niewiele osób o tym wie.
Dzięki pompie baklofenowej jesteśmy w stanie znacznie obniżyć napięcie mięśni, dolegliwości bólowe, czy występowanie ruchów mimowolnych, ale przede wszystkim poprawić jakość życia chorego – mówi prof. dr hab. n. med. Jarosław Sławek, prezes elekt Polskiego Towarzystwa Neurologicznego.

Zobacz też: O jakie świadczenia mogą ubiegać się rodzice niepełnosprawnego dziecka?

– Sama jestem mamą i rozumiem, jak bardzo bezsilni czują się rodzice w obliczu choroby dziecka. Powinni mieć pewność, że proponowane im terapie są najlepszymi z możliwych. Dlatego wspieram kampanię „Żyj z pompą!” na rzecz osób z dziecięcym porażeniem mózgowym – mówi Barbara Kurdej-Szatan.
A Piotr Gruszka dodaje: – Jako sportowiec wiem, jak ważna jest sprawność fizyczna i treningi. To dzięki nim i silnej woli można osiągnąć sukces. Ale potrzebne jest też wsparcie sztabu specjalistów i dostęp do nowoczesnego sprzętu. Podobnie jest w przypadku osób z MPD - ich ogromny wysiłek i rehabilitacja przyniosą lepsze efekty, jeśli - dzięki nowoczesnym terapiom – zmniejszy się spastyczność mięśni, z którą się borykają. Popieram kampanię „Żyj z pompą!”.
Redakcja poleca: 10 przyczyn złego zachowania [WIDEO]
Wbrew pozorom coś, co dla ciebie jest błahostką, może wpływać na dziecko i jego zachowanie.

Jak pomóc dzieciom z MPD?

Jeśli chcesz się włączyć w promowanie wiedzy na temat mózgowego porażenia dziecięcego, wrzuć na Facebookowy funpage kampanii filmik, jak robisz pompki albo coś pompujesz i z hasłem: Żyj z pompą! zaproś do edukacyjnej zabawy przynajmniej trzy osoby.

Swoje filmiki zamieścili już na Facebook’u Ambasadorzy – Piotr Gruszka oraz Barbara Kurdej-Szatan. Piotr zaprosił do podjęcia „pompowego” wyzwania sportowców: Artura Siódmiaka, Piotra Gacka i Kacpra Lachowicza. Basia wytypowała aktorów i piosenkarzy: Annę Muchę, Michała Żebrowskiego, Kamila Bednarka, Margaret, Sylwię Grzeszczak, Libera oraz swojego męża, Rafała Szatana.

Na zdjęciu: Piotr Gruszka, siatkarz, Barbara Kurdej-Szatan, aktorka, prof. Jarosław Sławek z Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, Beata Stawicka (prezes Fundacji Żyć z POMPĄ) i dr Marcin Bonikowski z Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

Więcej informacji: zyjzpompa.pl

Zobacz też: Mózgowe porażenie dziecięce
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami