Nasienie, plemniki, sperma, mężczyzna, mrożenie nasienia, witryfikacja, kriokonserwacja, płodność, in vitro
fot. Fotolia

5 pytań o przedłużenie płodności

W ciągu ostatniego roku o 8% wzrosła w Polsce liczba zabiegów kriokonserwacji nasienia. Z jakiego powodu mężczyźni decydują się na mrożenie nasienia? Ile kosztuje taka usługa? O tym, jak zachować płodność na dłużej, opowiedział nam dr n. biol. Wojciech Sierka z Gyncentrum w Katowicach.
Joanna Karwat
Konsultacja: dr n. biol. Wojciech Sierka
Nasienie, plemniki, sperma, mężczyzna, mrożenie nasienia, witryfikacja, kriokonserwacja, płodność, in vitro
fot. Fotolia
Mrożenie plemników to usługa, którą oferuje większość klinik leczenia niepłodności. Okazuje się, że korzysta z niej coraz więcej mężczyzn, którym zależy na tym, by na dłużej zachować płodność. O witryfikację plemników, czyli mrożenie ich, pytamy dr. n. biol. Wojciecha Sierkę z z Kliniki Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach.

1. Z jakiego powodu panowie decydują się na mrożenie nasienia?

Mężczyźni decydują się na zabezpieczenie własnej płodności, zanim poddadzą się z powodów zdrowotnych chemio- lub radioterapii. W wielu przypadkach to jedyny sposób na trwałe zabezpieczenie możliwości rozrodczych u panów, leczonych onkologicznie. Coraz więcej przypadków zachorowania na nowotwór wśród mężczyzn przypada na okres wieku rozrodczego. Tymczasem chemio- i radioterapia wyniszczają prawie zupełnie pulę plemników w organizmie mężczyzny, wpływając negatywnie na szanse poczęcia dziecka już po wyzdrowieniu. Nic więc dziwnego, że mężczyźni w Polsce dotknięci chorobami nowotworowymi coraz częściej starają się zabezpieczyć własną płodność, mrożąc nasienie jeszcze przed rozpoczęciem leczenia.
Redakcja poleca: Trudne rozmowy o męskiej niepłodności - film
Niepłodność często mylona jest z impotencją lub obniżonym libido. Między innymi dlatego niektórzy mężczyźni źle znoszą informację o tym, że mają jakieś kłopoty z płodnością i niechętnie podejmują próby leczenia. Czy można to zmienić?

2. W jakim wieku są panowie, którzy chcą zamrozić nasienie w ciekłym azocie?

Na zabezpieczenie nasienia decydują się przede wszystkim młodzi mężczyźni, 20 i 30- latkowie, bezdzietni, świeżo upieczeni mężowie, mężczyźni, dla których motywacją do wyzdrowienia jest założenie rodziny w przyszłości. Ale w grupie tej zdarzają się także nastolatkowie. Najmłodszy pacjent Gyncentrum miał 15 lat, a na krioprezerwację namówili go rodzice.

3. Czy wielu mężczyzn zgłasza się na witryfikację przed terapią onkologiczną? 

Niestety, pomimo wzrostu liczby wykonanych zabiegów witryfikacji nasienia w skali roku, odsetek mężczyzn z chorobami nowotworowymi, zgłaszających się po taką pomoc wciąż jest niewielki i oscyluje w granicach 2-3%. Moim zdaniem przyczyną takiego stanu rzeczy jest brak wiedzy mężczyzn z problemem onkologicznym na temat możliwości zamrożenia nasienia. Większość panów dowiaduje się o zabiegu mrożenia z internetu, od partnerek, rzadko od onkologa. Tymczasem zabiegi chirurgiczne, chemioterapie z wykorzystaniem leków alkilujących i radioterapie, którymi jesteśmy poddawani np. w białaczce lub podczas terapii raka jąder z racji swojej wysokiej toksyczności mogą mieć negatywny wpływ na męską płodność. Może ona mieć charakter czasowy, ale także bardzo często - trwały, o czym wielu panów zwykle nie wie. Tymczasem witryfikacja nasienia przed podjęciem leczenia onkologicznego, daje niemal 100% możliwość posiadania własnego genetycznie potomstwa, poczętego metodą in vitro. W przypadku mężczyzn nie ma także ograniczenia wiekowego, nasienie może być przechowywane przez wiele lat.

4. Jakie jeszcze są powody mrożenia nasienia?

Nie tylko choroby nowotworowe są silną motywacją dla mężczyzn, którzy pragną zabezpieczyć własną płodność. Z tego rozwiązania coraz częściej korzystają panowie, narażeni na różnego rodzaju urazy. Wśród pacjentów mrożących plemniki są żołnierze służący np. na zagranicznych misjach wojskowych, alpiniści i himalaiści, panowie uprawiający sporty ekstremalne, mężczyźni pracujący w szkodliwych warunkach (tryb siedzący i w wysokich temperaturach otoczenia), ale także panowie przed niebezpiecznymi zabiegami chirurgicznymi, np. operacjami serca, czy zabiegami znoszącymi płodność, jak wazektomią.

5. Ile kosztuje zamrożenie nasienia?

Sama witryfikacja nie jest kosztownym zabiegiem. W pierwszym roku to wydatek 400 zł, a w każdym kolejnym - 300 zł.

Przeczytaj: zamrażanie jajeczek - przedłużenie płodności kobiety
 

dr n. biol. Wojciech Sierka
Konsultacja: dr n. biol. Wojciech Sierka

Kierownik laboratorium IVF, Klinika Leczenia Niepłodności i Diagnostyki Prenatalnej Gyncentrum w Katowicach

Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy