Encyklopedia problemów wychowawczych

Mruganie oczami

Dziecko co pewien czas zaciska powieki, kilkakrotnie powtarza ten odruch, mruga, jakby coś przeszkadzało mu pod powieką. Zastanawiasz się, czy zasięgnąć porady okulisty, czy raczej psychologa?

Przyczyny i przeciwdziałanie

Mruganie oczami najczęściej pojawia się około szóstego roku życia dziecka i może budzić niepokój. Jeżeli zaobserwuje się przy tym zaburzenia widzenia lub maluch narzeka na ból oczu, należy szybko zgłosić się do okulisty. Jeżeli natomiast częstemu mruganiu nie towarzyszą inne dolegliwości, najprawdopodobniej jest to tymczasowe przyzwyczajenie dziecka lub eksperymentowanie ze wzrokiem, które potrwa niedługo. Można postarać się odwrócić uwagę dziecka od mrugania, jeżeli jednak takie zachowanie będzie się powtarzać, trzeba spróbować przestać zwracać na nie uwagę.

Niepokój powinno wzbudzić zbyt długie utrzymywanie się tego nawyku lub jego nasilenie. Często jest to nerwowa reakcja na pewne bodźce zewnętrzne, które mogą sprawiać dziecku dyskomfort i z którymi nie potrafi samo się uporać. Najpierw można spróbować samemu znaleźć przyczynę mrugania i ją zlikwidować. Natomiast jeżeli to nic nie pomoże, a mruganie będzie się w dalszym ciągu nasilać, należy zgłosić to lekarzowi, ponieważ takie zachowania mogą mieć poważniejsze podłoże psychologiczne.