msze święte w Boże Narodzenie
fot. Adobe Stock

Kto nie musi iść do kościoła w Boże Narodzenie? Dyspensa dla WYBRANYCH

Katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej w Boże Narodzenie. W tym roku jednak jest inaczej: arcybiskup łodzki przedłużył dyspensę, dzięki czemu nieobecność na uroczystym nabożeństwie będzie usprawiedliwiona. Zmieniły się także zasady udzielania komunii świętej oraz przystępowania do spowiedzi − wszystko z obawy przed zakażeniami koronawirusem.
Magdalena Drab
msze święte w Boże Narodzenie
fot. Adobe Stock
Arcybiskup łódzki, Grzegorz Ryś, wydał zarządzenie, w którym zwalnia parafian diecezji kaliskiej i łódzkiej z obowiązku uczestniczenia we mszy świętej 25 grudnia. Jednocześnie duchowny sprecyzował, jak powinna odbywać się spowiedź oraz komunia święta w okresie świątecznym.

Msze święte w Boże Narodzenie nieobowiązkowe?

Boże Narodzenie to tzw. święto nakazane, wierni mają więc obowiązek uczestniczenia w tym dniu w uroczystej mszy świętej. W tym roku ze względu na zagrożenie epidemiologiczne wiele osób obawia się jednak wizyt w świątyniach i pozostaje w domu. Co zatem z nabożeństwami w święta? Czy mimo wszystko trzeba iść do kościoła? Okazuje się, że niekoniecznie. Arcybiskup łódzki do 27 grudnia przedłużył dyspensę, zwalniając tym samym parafian z obowiązku pójścia na świąteczną mszę. Dyspensa dotyczy wiernych z diecezji kaliskiej i łódzkiej oraz osoby przebywające na jej terenie w czasie świąt.

Uczestnictwo we mszy nie jest więc obowiązkowe, ale dozwolone dla chętnych. Osoby, które w święta udadzą się do kościołów, muszą jednak pamiętać o zakrywaniu ust i nosa oraz zachowywaniu dystansu. W kościele zaś może przebywać jedna osoba na 15 metrów kw.

Abp Ryś zawarł też w rozporządzeniu wytyczne co do udzielania komunii świętej oraz przystępowania do spowiedzi. Spowiedź musi odbywać się „poza konfesjonałem: w prezbiterium lub bocznej nawie kościoła, bądź w zakrystii lub na zewnątrz kościoła”. Komunia święta nie jest z kolei udzielana do ust. „Osoby, które mimo to domagają się przyjęcia Komunii św. do ust, mogą to uczynić w odrębnej procesji u wskazanego szafarza lub na końcu obrzędu. Nie wolno udzielać Komunii św. naprzemiennie do ust i na dłoń. Komunia dla osób starszych może być dostarczona do miejsca zamieszkania” − napisał abp Ryś.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy