muzyka rozwija mózgi wcześniaków
fot. Adobe Stock

Muzyka wspomaga mózg wcześniaków

Mózgi wcześniaków potrzebują odpowiednich bodźców. Muzyka może być ich źródłem – donoszą specjaliści i podpowiadają, jaka muzyka działa najlepiej. Sprawdź!
Ewa Janczak-Cwil
muzyka rozwija mózgi wcześniaków
fot. Adobe Stock
W krajach wysokorozwiniętych, a więc i w Polsce, w 32 tygodniu ciąży lub wcześniej rodzi się około 1% dzieci. Rozwój medycyny sprawił, że obecnie mają spore szanse na przeżycie. Jednak u części z nich nie da się uniknąć problemów neurologicznych. Być może da się zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia dzięki muzyce.

Wpływ muzyki na mózg wcześniaka

Naukowcy z University of Geneva oraz z University Hospitals of Geneva proponują muzykoterapię muzyką skomponowaną specjalnie dla wcześniaków. Pierwsze wyniki badań są obiecujące: muzyka stymuluje rozwój połączeń nerwowych, które w przyszłości będą odpowiadać za funkcje poznawcze i odbieranie bodźców.
Redakcja poleca: O kangurowaniu wcześniaków mówi neonatolog [WIDEO]
Kangurowanie to metoda, którą wymyśliły... kangury. One zawsze mają ze sobą swoje maleństwo – wyjaśnia dr n. med. Beata Pawlus, lekarz kierujący Oddziałem Neonatologii Szpitala Św. Rodziny w Warszawie. Jak przebiega kangurowanie i dlaczego się je stosuje?

Dlaczego stymulowanie mózgu wcześniaka jest ważne

Dzieci urodzone przedwcześnie, zwłaszcza te w 32 tygodniu ciąży lub wcześniej, pojawiają się na świecie z nierozwiniętym do końca mózgiem. Rozwój ten musi zatem nastąpić nie w przyjaznym łonie matki, ale w sali intensywnej terapii. Tu nie słychać kojącego bicia serca mamy, lecz hałasy związane z funkcjonowaniem aparatury oraz trzaskanie drzwiami czy stukanie chodakami... Dla niewykształconego w pełni mózgu dziecka to nie jest dobre środowisko. Warto stworzyć mu lepsze, które ułatwi dalszy prawidłowy rozwój mózgu. A ponieważ wcześniaki już dobrze słyszą, stąd pomysł na stymulowanie ich układu nerwowego dźwiękami.

Muzyka dla wcześniaków

Aby stworzyć lepsze warunki dla rozwoju połączeń nerwowych w mózgu przedwcześnie urodzonych dzieci, naukowcy opracowali szczególny rodzaj muzyki. Zapewnia ona lepsze, bardziej harmonijne środowisko dla układu nerwowego dziecka – stymuluje go łagodnie, ale skutecznie. Co ciekawe, muzyka ta powstała we współpracy ze znanym kompozytorem – Andreasem Vollenveiderem. To on skomponował utwory: inny dla dzieci budzących się, inny dla zasypiających i jeszcze jeden dla tych, które właśnie czuwają.

Jakie dźwięki podobają się dzieciom

Naukowcy to sprawdzili! Okazało się, że jest to dźwięk instrumentu zwanego punji. Jest to rodzaj fletu używanego przez zaklinaczy węży w Indiach. Na jego dźwięk nawet niespokojne wcześniaki uspokajały się i skupiały na tym, co słyszą! Zainspirowany odkryciami naukowców Vollenweider skomponował trzy ośmiominutowe utwory – każdy przeznaczony do odtwarzania w innej fazie aktywności wcześniaków. Główną rolę w tych utworach odgrywają: punji, harfa oraz dzwoneczki.

Wyniki eksperymentu

U wcześniaków, którym nie puszczano muzyki, stwierdzano słabszą sieć połączeń między różnymi częściami mózgu niż u dzieci urodzonych w terminie. Sieć ta odpowiada w późniejszym życiu za odbieranie i analizowanie bodźców, a więc za uczenie się i rozumienie emocji.
U wcześniaków, którym puszczano muzykę Vollenveidera, stwierdzono lepiej rozwiniętą sieć tych połączeń w mózgu, która była bardziej podobna do tej, jaka występuje u dzieci urodzonych w terminie.

Czy to naprawdę działa?

Tego jeszcze nie wiemy. Obecnie badane dzieci mają ok. 6 lat i naukowcy będą ponownie się z nimi spotykać, aby sprawdzić, jak oddziaływanie muzyki przekłada się na funkcjonowanie dzieci w późniejszym wieku. Na wyniki tych badań musimy jeszcze poczekać. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by podczas wizyt na oddziale wcześniaków, włączać maleństwom muzykę – z pewnością nie zaszkodzi. Kto wie, może nawet im pomoże?

Źródło: sciencedaily.com [content:0_27049,0_27129,0_26733:CMNews]  
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy