zajęte mamy nie chorują

My zajęte mamy nigdy nie chorujemy - oto dowód!

Jesteś zapracowaną mamą – dzieci, dom, mąż? To daje ci gwarancję zdrowia! Nie masz przecież czasu na chorowanie. Jesteś zbyt zajęta.
Marta Kabulska
Skoro czytasz ten tekst, jesteś prawdopodobnie matką, która ma mnóstwo "na głowie" i wiecznie brakuje jej czasu na zadbanie o siebie. Daj nam chwilę, zobacz film, a może okaże się, że znajdziesz chwilę, by zadbać o siebie. 

"Zajęte matki nie chorują"


Bohaterką filmu jest zajęta matka, taka jak my. Jakimś cudem udała się jednak do lekarza i pech chciał, że usłyszała diagnozę - cukrzyca. Czy się nią przejęła? Zdecydowanie, nie. Ona po prostu z pretensją tłumaczyły lekarzowi, że z pewnością to błąd. Kobieta broni się przed przyjęciem diagnozy, usprawiedliwia brakiem czasu na odpowiednie odżywianie czy ćwiczenia i określa siebie jako "zajętą matkę". Po chwili pada ironiczna odpowiedź lekarza: "zajęte mamy, nigdy nie chorują na cukrzycę". Lekarz w prosty sposób poprzez rysunek przedstawia "wszyscy ludzie" oraz "zajęte matki", które w przeciwieństwie do reszty społeczeństwa znajdują się daleko poza strefą zagrożenia chorobami. 
Na końcu pojawia się napis: "86 milionów Amerykanów ma stan przedcukrzycowy. Nawet "zajęte matki".

Film jest spotem mającym na celu zwiększenie świadomości o stanie przedcukrzycowym. W zabawny sposób pokazuje, jakich wymówek używamy, by uniknąć badań.

Jak czytamy na stornie kampaniespołeczne.pl: "Twórcy zauważają, że człowiek nie chcąc przyjąć do wiadomości pogorszenia stanu zdrowia i wobec niechęci do jakichkolwiek zmian nawyków żywieniowych czy zwiększenia aktywności fizycznej, często próbuje ignorować problem, a czasem nawet – jak to błyskotliwie przedstawiono w klipie - szuka potwierdzenia swoich usprawiedliwień u samego lekarza. Pan doktor z kampanii, w zabawny sposób, uświadamia absurd ich sprzeciwu i próbuje przekazać, że bez względu na wykonywane obowiązki, zamiłowanie do jedzenia czy brak czasu na zmianę stylu życia, są oni zagrożeni cukrzycą i w celu poprawy zdrowia, konieczne jest podjęcie konkretnych działań, a nie zasłanianie się wymówkami."

A ty badasz się regularnie czy stosujesz podobne wymówki? Napisz w komentarzu.

Zobacz też: Jakim chorobom towarzyszą zawroty głowy?
Redakcja poleca: Jakie problemy ze zdrowiem dziedziczy się po rodzicach? Wyjaśnia prof. Ewa Bartnik, genetyk - film
Połowa genów dziecka pochodzi od matki, a połowa od ojca. Czy to oznacza, że jeśli jedno z rodziców na coś choruje, dziecko także będzie chore? Zapytaliśmy o to genetyka, prof. Ewę Bartnik z Instytutu Genetyki i Biotechnologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy