Mycie włosów bez płączu
fot. Fotolia

Mycie włosów bez łez – 7 łatwych kroków do sukcesu

Są dzieci, które uwielbiają kąpiele, ale nie znoszą mycia główki. Jednak niezależnie od tego, czy dziecko ma bujną czuprynę, czy też prawie wcale nie ma włosków, główkę trzeba myć, zwłaszcza latem. Można to zrobić sprawnie, szybko i bez lawiny dziecięcych łez.
Mycie włosów bez płączu
fot. Fotolia
Gdy wkładasz dziecko do wanny, jest pogodne, lecz gdy przychodzi do mycia włosków, zaczyna płakać? To częsty kłopot rodziców. Na szczęście są sposoby, by z kąpieli (i mycia główki) uczynić miły punkt codziennego wieczornego rytuału.
 

Krok 1: Dobrze przygotuj się do kąpieli

Zanim zabierzesz się do mycia główki dziecka, przygotuj sobie wszystkie potrzebne akcesoria. Dzięki temu nie będziesz się miotać z mokrym (i śliskim!) dzieckiem na rękach w poszukiwaniu tego czy tamtego. A potrzebne ci będą: mydełko lub płyn do kąpieli dla dzieci  (sprawdź na opakowaniu, od jakiego wieku malucha można używać kosmetyku), myjka, dwa grube ręczniki, dwie pieluszki (może się zdarzyć, że dziecko obsiusia jedną) i ubranko do snu.

Zobacz też: Jak pielęgnować roczne dziecko?
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Krok 2: Sprawdź temperaturę w łazience i wody w wannie

Ogrzej pomieszczenie, w którym będziesz kąpać dziecko do temperatury 24–25°C. Dzięki temu dziecko się nie wyziębi. Woda natomiast powinna mieć 37°C. Sprawdź ją czubkiem łokcia (powinnaś poczuć ciepło) lub po prostu włóż do wanienki termometr.

Krok 3: Myj dziecku włoski szybko i pewnie

Najlepiej myć włoski codziennie, bo główka dziecka bardzo się poci. Staraj się zrobić wszystko możliwie szybko, co jednak nie znaczy, że powinnaś spieszyć się jak szalona. Nerwowe ruchy przestraszą dziecko. Włosy myj jako ostatnie (z mokrą główką dziecko mogłoby marznąć podczas kąpieli). Ułóż jego główkę w zgięciu łokcia. Powinna być lekko odchylona (pochyl się nad maluchem – wtedy będzie mógł na ciebie patrzeć). Drugą ręką zwilż główkę mokrą myjką. Delikatnie namydl włoski. Od razu spłucz je strumieniem z prysznica albo wodą z wanny.

Krok 4: Poproś dziecko, by odchyliło główkę do tyłu

Jeśli dziecko ma już około dwóch lat, jego główki nie da się ułożyć na przedramieniu, trzeba więc zachęcić je, by samo odchyliło główkę w tył. Można to zrobić sposobem, np. ustawiając na wysokiej półeczce albo przyczepiając przyssawką do kafelków zabawkę na tyle wysoko, by dziecko musiało mocno unieść bródkę, żeby się przyjrzeć zabawce. Wystarczy powiedzieć: „O, zobacz, kaczuszka do nas przyszła", i szybko zrobić, co należy. Można także pokazać, jak samemu myje się głowę (i pozwolić dziecku, by nam pomogło) albo razem z maluchem umyć głowę ulubionej lalce.

Zobacz też: Co zrobić, by dziecko polubiło kąpiel?

Krok 5: Wymyśl nowe sposoby spłukiwania główki

Dzieci często boją się prysznica, lepiej więc polewać im główkę wodą z kubka. Oczka można osłonić, zakładając smykowi rondo kąpielowe albo robiąc z dłoni coś w rodzaju daszka (przyda się dodatkowa para rąk, np. tata robi daszek, a mama w tym czasie myje głowę). Maluch może także chronić buzię, przyciskając do niej złożony w kostkę ręcznik do rąk.

Krok 6: Czasem odpuść mycie główki

Dziecko wpadło w histerię i nie pozwala umyć sobie głowy? Trudno, nie rób tego na siłę. Uczesz dziecko wilgotną szczotką, w ten sposób także oczyścisz mu skórę na główce i włosy. Zanim zabierzesz się do mycia włosów po raz kolejny, postaraj się oswoić dziecko z wodą – pozwól mu się bawić, jak chce, włóż do wanny „podopiecznego”, np. lalkę. Możesz też zabrać dziecko na basen lub do aquaparku – dzięki temu szybciej oswoi się z wodą i być może z czasem uwierzy, że kropelki, które czasem spadają przypadkowo na buzię, to wcale nie jest nic strasznego.

Krok 7: Przestrzegaj zasad udanej kąpieli

Podczas codziennego mycia dziecka przestrzegaj kilku zasad:
  • Nie wkładaj do dużej wanny dziecka, jeśli nie jesteś pewna, że może siedzieć tam stabilnie. Mogłoby się przewrócić i uderzyć główką o ścianki wanny. Najlepiej użyj gumowej wkładki antypoślizgowej.
  • Nie zostawiaj dziecka samego w wannie ani przez chwilę, by nie zachłysnęło się wodą.
  • Nie używaj suszarki, bo włosy małego dziecka same schną szybko. Suszarki używaj wyjątkowo, np. gdy dziecko ma bujne włosy, a w pokoju jest chłodno.
Zobacz też: Jak dbać o ząbki małego dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy