mycie głowy dziecka, kąpiel dziecka
fot. Fotolia

Pytania o mycie głowy niemowlaka

Mycie głowy niemowlaka wydaje się całkiem oczywiste. Ale czy lepiej myć dziecku włoski mydłem, szamponem, czy naparem z rumianku? Codziennie czy jedynie od czasu do czasu? Odpowiada dr. n. med. Maria Rudzińska-Chazan, neonatolog pediatra.
Aleksandra Sokalska
mycie głowy dziecka, kąpiel dziecka
fot. Fotolia

Jak często myć główkę niemowlaka?

W okresie noworodkowym myj dziecku główkę codziennie. Mycia głowy noworodka nie należy unikać, bo takie dziecko ulewa mleko (również podczas leżenia), a na szyjce i włosach mogą znaleźć się resztki pokarmu, które po zaschnięciu drażnią skórę. Z codziennego mycia można zrezygnować, gdy noworodek ma dużo włosów, a w domu nie jest zbyt ciepło. Wtedy wystarczy myć dziecku głowę co dwa, trzy dni.
Redakcja poleca: Kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej?
Na pytanie, kiedy zrobić test ciążowy najwcześniej, nie ma jednoznacznej odpowiedzi – choć testy można robić już 10 dni po zapłodnieniu, to nawet pozytywny wynik nie będzie oznaczać, że ciąża przetrwa parę kolejnych dni. Aby wiarygodnie potwierdzić ciążę, trzeba wstrzymać się nawet dłużej niż 2 tygodnie od zapłodnienia.

Czym myć głowę niemowlaka?

Używaj jedynie łagodnego, przeznaczonego dla małych dzieci mydła – tego samego, którym namydlasz całe ciało. Skóra noworodka jest jeszcze niedojrzała, skłonna do podrażnień i dlatego im mniej kosmetyków, tym lepiej. Oliwka, krem do pupy, mydło powinny być delikatne, najlepiej polecane przez IMiD lub CZD. Czasem mamy skarżą się, że włosy myte mydłem są matowe, ale w tym czasie efekt estetyczny jest mniej ważny. Gdy dziecko skończy miesiąc, możesz zacząć używać szamponu dla niemowląt, choć możesz też myć głowę mydłem aż do końca pierwszego roku.

Sprawdź, czego nie lubi skóra noworodka

Kiedy można zacząć kąpać niemowlę i myć mu głowę w dużej wannie?

Dopiero gdy będzie umiało pewnie siedzieć. Na dno wanny połóż antypoślizgową matę i nawet na chwilę nie zostawiaj dziecka samego. Jeśli chcesz spłukiwać głowę pod prysznicem, uważaj, by strumień nie był zbyt silny.

Sprawdź też, jak powinna wyglądać kąpiel w dużej wannie

Czy trzeba szczególnie uważać na ciemiączko noworodka?

Nie. Ciemiączko pulsuje i sprawia wrażenie delikatnego, ale jest mocne. Masowanie głowy podczas mycia nie może zaszkodzić. Warto natomiast przyjrzeć się, czy dziecko nie ma ciemieniuchy, gdyż wymaga ona specjalnej pielęgnacji.

Zobacz: Kłopotliwa ciemieniucha – jak się jej pozbyć

Czy niemowlętom suszyć włosy suszarką?

Włosy niemowlęcia schną szybko, nie ma więc takiej potrzeby. Suszarki używaj wyjątkowo, np. gdy dziecko ma bujne włosy, a w pokoju jest chłodno. Uważaj, by nie przegrzewać jego głowy.

Sprawdź, co robić, gdy dziecko nie przepada za myciem głowy
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy