światowy dzień mycia rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk - dlaczego trzeba myć ręce?

Światowy Dzień Mycia Rąk, obchodzony 15 października, został ustanowiony, by podkreślić ogromne znaczenia mycia rąk. To jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej.
Marta Kabulska
światowy dzień mycia rąk
Światowy Dzień Mycia Rąk wypada 15 października. Obchodzony jest to po to, by przypominać nam, jak ważne dla zdrowia jest częste i dokładne mycie rąk. Przez ręce przenoszone są różne mikroorganizmy – wirusy, grzyby, bakterie, pierwotniaki. Mycie rąk, szczególnie po wyjściu z toalety i przed jedzeniem oraz po powrocie do domu, redukuje o ponad 40% zachorowania na biegunkę oraz o 25% infekcje oddechowe. Ponadto mycie rąk jest rekomendowane, jako środek zapobiegający rozpowszechnianiu się m.in. wirusa grypy i koronawirusa.

Spis treści
 1. Światowy Dzień Mycia Rąk
 2. Dlaczego trzeba myć ręce?
 3. Choroby brudnych rąk...
 4. Lekarstwo jest w twoich rękach
 5. Instrukcja mycia rąk
 6. Piosenka o myciu rąk

Światowy Dzień Mycia Rąk

Żeby zwrócić uwagę na problem brudnych rąk, UNICEF zainicjował w 2008 roku obchody Światowego Dnia Mycia Rok. Obchodzimy go 15 października. Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia – niemal 70% zakażeń i zatruć jest efektem brudnych rąk. Celem Światowego Dnia Mycia Rąk jest uświadomienie społeczeństwu, jak ważne dla zdrowia i życia jest mycie rąk. Jest to jedna z najbardziej dostępnych, a także efektywnych metod profilaktyki zdrowotnej. Może ono uchronić przed wieloma chorobami.
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Dlaczego trzeba myć ręce?

Część bakterii, które są na skórze to tzw. mikroflora fizjologiczna. Jest ona niegroźna. Jednak na dłoniach znajdują się także inne bakterie, wirusy, pasożyty i grzyby, które wywołują choroby. Mogą to być np.:
Pamiętaj, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Tym bardziej że chorobotwórcze zarazki czają się wokół i tylko czekają, by zaatakować. Na ich negatywne działanie podatne są zwłaszcza dzieci, których układ odpornościowy nie jest jeszcze w pełni wykształcony.

Choroby brudnych rąk...

Choroby brudnych rąk... są podane dzieciom, jak na dłoni. Dlaczego? Maluchy poznają świat rączkami. Wszystkiego muszą dotknąć, poczuć. Potem palce wędrują do buzi, a wraz z nimi bakterie, wirusy – po prostu choroby. Następstwami są najczęściej zakażenia i zatrucia pokarmowe oraz infekcje dróg oddechowych. Na co narażeni są najmłodsi? Czyhają na nich:
Dorośli także właśnie w ten sposób często „łapią” chorobę. Drobnoustroje przenoszone drogą kropelkową mogą osiadać na siedzeniach i poręczach w środkach transportu miejskiego, na sklepowych wózkach, klamkach, klawiaturze, słuchawce telefonu, paragonach, banknotach. Dłonie, narażone na kontakt z niewidocznymi dla oka mikroorganizmami, dotykają potem bezwiednie twarzy, okolic ust i wrażliwych oczu. Ważne jest więc wyrobienie w sobie nawyk częstego i – co ważne – dokładnego mycia rąk.

Lekarstwo jest w twoich rękach

Chorobom brudnych rąk da się łatwo zapobiec: wystarczy przestrzegać zasad higieny. Gdy dziecko ssie smoczek, utrzymuj go w czystości (kup specjalny mały pojemniczek, do którego będziesz chować smoczek, gdy maluch go wypluje). Jeśli upadnie na podłogę - umyj go (nigdy nie oblizuj). Na spacerze najlepiej miej przy sobie dwa smoczki i po prostu daj dziecku czysty. Zabawki (branie ich do ust przez dzieci jest nieuniknione) myj choć raz w tygodniu. Kiedy dziecko jest starsze, pilnuj, by myło ręce po wizycie w toalecie, po spacerze, zabawie ze zwierzęciem, a już szczególnie przed jedzeniem. To najlepsza forma profilaktyki dostępna w każdej chwili.

Instrukcja mycia rąk

Wiedza, jak prawidłowo myć ręce jest szalenie ważna! Całkowity czas mycia rąk powinien wynosić 30 sekund. Oto instrukcja krok po kroku, jak należy myć ręce:
 1. Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie jednej z dłoni.
 2. Namydl obydwie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
 3. Spleć palce i namydl je.
 4. Namydl kciuk jednej dłoni drugą ręką i na przemian.
 5. Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
 6. Namydl obydwa nadgarstki.
 7. Spłucz starannie dłonie, żeby usunąć mydło. Wysusz je starannie. 
Instrukcja mycia rąk wcale nie musi być od razu zrozumiała i prosta dla dzieci, dlatego przećwicz ją ze swoim maluchem kilka razy. Zwróć uwagę na to, by dziecko wykonało tę czynność bardzo starannie - dzieci często robią to niechlujnie i szybko. Pamiętaj, że maluch dopiero uczy się zasad higieny

Piosenka o myciu rąk

Dzieciom czas mycia rąk może uatrakcyjnić śpiewanie piosenki o tym, jak ważna jest higiena. Jest to jeden ze sposobów na wyrobienie u dziecka nawyków higienicznych

Myję ręce bardzo starannie,
bo każdy zuch o tym dobrze wie,
że przestrzegając zasad higieny,
od groźnych chorób uchroni się.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie,
nakładam mydło i czyszczę je.
Myję palce, kciuki, nadgarstki,
płuczę, osuszam, dokładnie wiem!
Zbyt krótkie mycie rąk tylko w wodzie,
nieprawidłowym odruchem jest.
Dlatego liczę 10 plus 10,
gdy czyszczę mydłem i płuczę je.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie......
Zawsze pamiętam, by często myć ręce,
Druhna nie zwraca uwagi mi.
Dbam o higienę rąk w toalecie,
i po zabawie myję je w mig.
Ref.: Myję ręce bardzo starannie... x2

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy