kąpiel, niemowlę, mycie włosów
fot. Fotolia

Mycie włosów

Kłopoty z myciem włosków pojawiają się, gdy maluch ma kilka miesięcy, kąpiesz go na siedząco, a spływająca z główki woda zalewa oczka.
kąpiel, niemowlę, mycie włosów
fot. Fotolia
W pierwszych dniach życia dziecka nie sprawia problemów. Kłopoty pojawiają się, gdy maluch ma kilka miesięcy, kąpiesz go na siedząco, a spływająca z główki woda zalewa oczka– Maleństwu możesz je myć nawet codziennie, jeśli jest taka potrzeba. Staraj się, by woda nie oblewała buzi i nie dostała się do oczu (żeby nie zrazić go do kąpieli). Trzymaj malucha w pozycji półleżącej, podtrzymując jego plecki ręką włożoną pod paszkę.

– Na początku do mycia włosków używaj mydełka, którym myjesz całe dziecko, lub łagodnego szamponu, przeznaczonego dla niemowląt, który nie szczypie w oczy. Są też specjalne płyny do kąpieli, odpowiednie do mycia również włosków dziecka.

– Wykorzystuj przydatne akcesoria. Możesz używać nakładanego na główkę specjalnego ronda, po którym spływa woda, a nawet okularków pływackich, które zapobiegną wlaniu się wody do oczu (oczywiście jeśli tylko dziecko chce je założyć).

– Oswajaj malucha z wodą podczas zabawy w wannie. Do tego celu wykorzystaj np. konewkę. Kiedy w zabawie będziecie się polewać wodą, zmoczenie i umycie głowy stanie się dla dziecka mniej straszne.

Tekst: Laryssa Kowalczyk
Konsultacja: dr n. med. Joanna Koralewska pediatra neonatolog. Leczy dzieci od 25 lat, przez 17 lat pracowała na oddziale fizjologii i patologii noworodka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. J. Babińskiego we Wrocławiu. Prowadzi gabinet prywatny.
Redakcja poleca: Jak kąpać niemowlę - film
Jak często kąpać niemowlę, jaką temperaturę powinna mieć woda do kąpieli i w jaki sposób myć buzię dziecka?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy