Jak umyć dziecku głowę bez płaczu?

Mycie włosków to dla wielu maluszków niezbyt miłe przeżycie, ale głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu, bo większość dzieci lubi się kąpać.
nie, lubię ,myć, głowy, pielęgnacja

Dla wielu małych dzieci mycie głowy to niezbyt miłe przeżycie – głównie ze względu na wodę lejącą się po buzi i do oczu. Aby woda nie dostawała się do oczu, dziecko musi mieć zamknięte powieki, a wtedy nie ma kontroli nad tym, co się dzieje dookoła niego. Dlatego większość dzieci przy próbach mycia włosów protestuje.

Nie myj głowy na siłę

Jeśli twoje dziecko nie lubi mycia włosów, nie zmuszaj go do tego. Nic się nie stanie, jeżeli na jakiś czas zrezygnujesz z mycia włosów i poprzestaniesz na czesaniu ich mokrym grzebykiem (dziecięce włosy nie przetłuszczają się tak jak dorosłych). W tym czasie przyzwyczajaj dziecko do wody. Zamień kąpiel w zabawę – wrzuć do wanny kolorowe zabawki albo choćby kuchenny lejek, plastikowe miseczki. Jest szansa, że zajęty nimi maluch nie zareaguje, gdy „przypadkiem” delikatnie polejesz mu główkę wodą.

Zobacz też: Strach przed kąpielą - co robić?
Redakcja poleca: Fakty i mity o pielęgnacji włosów dziecka
Jak często myć dziecku włosy? Czy podcinanie włosów pływa na ich wzrost? Sprawdź porady eksperta dotyczące właściwej pielęgnacji włosów przedszkolaka.

Oswój dziecko z myciem włosów

Umyjcie włosy lali, a ty mów, co robicie: „A teraz namydlimy lali włoski, a potem spłuczemy wodą”. W ciągu dnia bawcie się w wizytę u fryzjera – posadź dziecko przed lustrem i udawaj fryzjerkę, a później zamieńcie się rolami. Spróbujcie wykąpać się wspólnie – niech dziecko polewa wodą twoje włosy – maluchy w tym wieku uwielbiają naśladować zachowania dorosłych.

Zadbaj o pozytywne skojarzenie z kąpielą

Kiedy najgorszy strach już minie, zadbaj o to, by mycie włosów mogło kojarzyć się tylko z przyjemnymi doznaniami. Osłoń buzię i oczka dziecka przed wodą – pomocne może być ceratowe kółeczko zakładane na główkę albo... dłonie taty tworzące bezpieczny daszek nad czołem. Spróbuj ułożyć dziecko w pozycji półleżącej, tak by woda z szamponem spływała do tyłu, nie na buzię. Zaraz po umyciu włosów dziecka wytrzyj ręcznikiem resztki wody, by nie dostała się do oczu. Jeśli dziecko boi się prysznica, spłukuj szampon wodą z kubeczka lub innej zabawki. Potem wytrzyj włoski i delikatnie rozczesz, przytrzymując dłuższe pasma tuż przy skórze, by nie ciągnąć.

Zobacz też: Skąd się biorą rude włosy u dziecka?

Żeby mycie głowy było miłe:

Czasem dziecko potrzebuje trochę więcej czasu, aby oswoić się z sytuacją podczas mycia włosów. Spróbuj mu to ułatwić.
  • Używaj łagodnych kosmetyków przeznaczonych dla niemowląt i małych dzieci – takie szampony, nawet jeśli dostaną się do oczu, nie podrażnią ich.
  • Dopilnuj, by w łazience było ciepło. Mokra główka szybko marznie. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze wody do spłukiwania.
  • Przy gwałtownych protestach nie zmuszaj do mycia. Gdy sama myśl o umyciu dziecku głowy cię przeraża, poproś tatę dziecka, aby cię wyręczył – czasem dziecko zaraża się zdenerwowaniem mamy, a spokojnemu tacie pozwala na wszystko.
  • Zmień dziecku fryzurę. Długie, gęste włoski wymagają więcej pielęgnacji. Krótsze myje się zdecydowanie szybciej.
Zobacz też: 5 produktów ułatwiających naukę mycia zębów

Konsultacja: Katarzyna Floryan, psycholog, w Uniwersytecie dla Rodziców w Warszawie prowadzi terapię dzieci i wspiera rodziców w trudnościach wychowawczych
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Rozwój przez zabawę

Wielkanocne menu