mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów

Szczotka, pasta, kubek i... mama

Choćby dziecko jak najsprawniej wywijało szczoteczką, przy myciu zębów pomoc rodzica będzie mu potrzebna jeszcze bardzo długo. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić mleczne zęby dziecka, by nie miało próchnicy.
Małgorzata Wódz
mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów
Z radością przyjmujesz każdy przejaw dziecięcej samodzielności, bo im więcej maluch potrafi zrobić sam, tym więcej czasu zyskujesz dla siebie. Jednak w chwilach, które dziecko spędza w łazience, myjąc ząbki, nie powinno cię obok niego zabraknąć.

Jak prawidłowo myć zęby mleczne?

Prawidłowe mycie zębów polega na ich dokładnym wyszczotkowaniu. Przez pierwsze lata życia dzieci nie mają jednak ani tyle cierpliwości, ani na tyle sprawnych rączek, aby temu zadaniu sprostać. Nie znaczy to jednak, że należy je całkowicie wyręczać. Po skończeniu roku dziecko próbuje samo posługiwać się szczoteczką, płukać zęby wodą i ją wypluwać. Gdy się tego nauczy, może zacząć używać pasty (ważne, by od samego początku wiedziało, że nie powinno jej połykać). Dziecięce działania należy traktować trochę w kategoriach zabawy, a przede wszystkim jako wykształcanie nawyku dbania o higienę. Pochwały za pamiętanie o tym obowiązku i za zaangażowanie w mycie ząbków są jak najbardziej wskazane.
Redakcja poleca: Jak zapobiegać próchnicy u dzieci?
Zobacz jak należy postępować, żeby nie wywołać próchnicy u dzieci.

Instrukcja mycia zębów mlecznych krok po kroku

1. Wszystkie zęby z boku czyść od zewnątrz ruchem kolistym, a od strony języka ruchem wymiatającym. 

2. Powierzchnie żujące i tylne starannie szczotkuj ruchami do przodu i do tyłu.


3. Zęby przednie myj ruchami góra–dół. Zawsze zaczynaj od dziąsła i kieruj się do końca zęba. Na zakończenie wypłucz usta.


Czy rodzicie powinni myć dzieciom zęby?

Zdaniem stomatologów rodzice powinni pomagać dzieciom przy myciu zębów nawet, gdy zaczną one chodzić do szkoły podstawowej. W tym względzie nie ma co stawiać na rekordy w samodzielności. Jeśli zdarza się, że w ciągu dnia nie ma czasu na wspólne mycie zębów, dziecko (zwłaszcza starsze) może próbować umyć je samo, ale w wieczornym rytuale powinni wspomóc je rodzice. Można podzielić obowiązki: najpierw maluch myje zęby sam, potem szczoteczkę przejmuje mama lub tata i wykonują staranne mycie finałowe. To daje gwarancję, że zęby zostaną dokładnie oczyszczone. Im dziecko starsze, tym bardziej można mu zaufać. Choć obserwuje się tendencję, że maluchy w okresie, gdy zaczynają im wypadać mleczaki, myją zęby mniej starannie.

Zobacz też: Czary wróżki zębuszki

Zdrowe zęby mleczne, bo bez nalotu

Jeśli dziecko ma regularnie i prawidłowo myte ząbki, nie tworzy się na nich płytka nazębna. Pod tą nazwą kryje się nalot utworzony przez bakterie bytujące w buzi. W ustach mają one idealne warunki do rozwoju, gdy dziecko je produkty zawierające cukier. Cukier jest dla nich pożywką. Płytkę nazębną tworzą resztki jedzenia przyczepione do zębów za pomocą kleistej substancji produkowanej przez bakterie. Jeśli płytka długo zalega na zębach zaczyna się demineralizacja szkliwa, a to pierwszy krok do próchnicy zębów mlecznych. Często przyczyną próchnicy u dzieci jest długie karmienie butelką, pozwalanie dziecku, by z nią zasypiało.

Sztuka płukania i szczotkowania zębów mlecznych

Maluchy uwielbiają bawić się wodą, także podczas mycia zębów, więc ich płukanie szybko opanowują do perfekcji. Gulganie, plucie, czasem także łykanie ukradkiem przed rodzicami to najlepszy akcent na koniec mycia. Jednak samo płukanie zębów wodą, nawet opanowane do perfekcji nie ochroni zębów przed próchnicą. Płytka nazębna jest odporna na wodę i nawet najbardziej intensywne płukanie nie doprowadzi do jej usunięcia, podobnie, jak nie usunie jej też sama ślina. Jedynym sposobem, aby się jej pozbyć jest mycie zębów przy użyciu szczoteczki. Aby przekonać się, czy zęby są myte prawidłowo, można posłużyć się preparatem, który wybarwi miejsca niedomyte (tzw. złogi nazębne). Można je kupić w aptece bez recepty. Przed myciem zębów należy dać dziecku cztery tabletki do ssania, po którym jego zęby zabarwią się na kolor czerwonofioletowy. Szczotkując i zerkając do lustra, można kontrolować efekty mycia zębów. Gdy maluch skończy szczotkowanie, może dostać jeszcze jedną tabletkę, aby można było sprawdzić, czy cały osad zniknął.

O mleczaki też trzeba dbać

Wśród niektórych rodziców nadal pokutuje przekonanie, że o mleczne zęby dziecka nie trzeba specjalnie dbać, bo niedługo wypadną, a na ich miejsce pojawią się nowe. Niestety próchnica może przenieść się z mlecznych na zęby stałe. Usunięcie chorych mleczaków też nie jest dobrym rozwiązaniem – zbyt wczesne braki w uzębieniu mogą przyczynić się do powstania wad zgryzu, utrwalenia się nieprawidłowej wymowy. Dziecko może też się wstydzić tego, że brakuje mu niektórych ząbków.

Zęby mleczne u dentysty

Jeśli jeszcze do tej pory nie wybrałaś się z dzieckiem do stomatologa, postaraj się w najbliższym czasie zaplanować taką wizytę. Na fotelu dentystycznym maluch powinien zasiąść po raz pierwszy, kiedy stan jego jamy ustnej nie wymaga jeszcze żadnej interwencji. Najlepiej wybrać się tam w czasie, gdy ząbki dopiero rosną. Wtedy można stwierdzić, czy rozwój twarzy i jamy ustnej przebiega prawidłowo. Taka wizyta jest też okazją dla rodziców, by dowiedzieć się od specjalisty, jak i czym prawidłowo myć zęby dziecku. A dla dziecka to szansa na to, żeby gabinet dentystyczny źle mu się nie kojarzył.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty

Konsultacja: dr Edward Wąsowski, stomatolog z Prywatnej Przychodni Stomatologicznej „Eugnatos” w Konstancinie-Jeziornej
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy