GRY
 
 

Szczotka, pasta, kubek i... mama

Choćby dziecko jak najsprawniej wywijało szczoteczką, przy myciu zębów pomoc rodzica będzie mu potrzebna jeszcze bardzo długo. Sprawdź, jak prawidłowo czyścić mleczne zęby dziecka, by nie miało próchnicy.

mama, dziecko, pielęgnacja ząbków, mycie zębów
Z radością przyjmujesz każdy przejaw dziecięcej samodzielności, bo im więcej maluch potrafi zrobić sam, tym więcej czasu zyskujesz dla siebie. Jednak w chwilach, które dziecko spędza w łazience, myjąc ząbki, nie powinno cię obok niego zabraknąć.

Jak prawidłowo myć zęby mleczne?

Prawidłowe mycie zębów polega na ich dokładnym wyszczotkowaniu. Przez pierwsze lata życia dzieci nie mają jednak ani tyle cierpliwości, ani na tyle sprawnych rączek, aby temu zadaniu sprostać. Nie znaczy to jednak, że należy je całkowicie wyręczać. Po skończeniu roku dziecko próbuje samo posługiwać się szczoteczką, płukać zęby wodą i ją wypluwać. Gdy się tego nauczy, może zacząć używać pasty (ważne, by od samego początku wiedziało, że nie powinno jej połykać). Dziecięce działania należy traktować trochę w kategoriach zabawy, a przede wszystkim jako wykształcanie nawyku dbania o higienę. Pochwały za pamiętanie o tym obowiązku i za zaangażowanie w mycie ząbków są jak najbardziej wskazane.
Redakcja poleca: Czy dzieciom wolno używać pasty do zębów z fluorem?
Pasty z fluorem stosowane w odpowiedniej ilości nie są szkodliwe dla dzieci – stwierdzili naukowcy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego opowiada szczegółowo, jak dzieci powinny myć zęby oraz której pasty do zębów mogą używać.

Instrukcja mycia zębów mlecznych krok po kroku

1. Wszystkie zęby z boku czyść od zewnątrz ruchem kolistym, a od strony języka ruchem wymiatającym. 

2. Powierzchnie żujące i tylne starannie szczotkuj ruchami do przodu i do tyłu.


3. Zęby przednie myj ruchami góra–dół. Zawsze zaczynaj od dziąsła i kieruj się do końca zęba. Na zakończenie wypłucz usta.


Czy rodzicie powinni myć dzieciom zęby?

Zdaniem stomatologów rodzice powinni pomagać dzieciom przy myciu zębów nawet, gdy zaczną one chodzić do szkoły podstawowej. W tym względzie nie ma co stawiać na rekordy w samodzielności. Jeśli zdarza się, że w ciągu dnia nie ma czasu na wspólne mycie zębów, dziecko (zwłaszcza starsze) może próbować umyć je samo, ale w wieczornym rytuale powinni wspomóc je rodzice. Można podzielić obowiązki: najpierw maluch myje zęby sam, potem szczoteczkę przejmuje mama lub tata i wykonują staranne mycie finałowe. To daje gwarancję, że zęby zostaną dokładnie oczyszczone. Im dziecko starsze, tym bardziej można mu zaufać. Choć obserwuje się tendencję, że maluchy w okresie, gdy zaczynają im wypadać mleczaki, myją zęby mniej starannie.

Zobacz też: Czary wróżki zębuszki

Zdrowe zęby mleczne, bo bez nalotu

Jeśli dziecko ma regularnie i prawidłowo myte ząbki, nie tworzy się na nich płytka nazębna. Pod tą nazwą kryje się nalot utworzony przez bakterie bytujące w buzi. W ustach mają one idealne warunki do rozwoju, gdy dziecko je produkty zawierające cukier. Cukier jest dla nich pożywką. Płytkę nazębną tworzą resztki jedzenia przyczepione do zębów za pomocą kleistej substancji produkowanej przez bakterie. Jeśli płytka długo zalega na zębach zaczyna się demineralizacja szkliwa, a to pierwszy krok do próchnicy zębów mlecznych. Często przyczyną próchnicy u dzieci jest długie karmienie butelką, pozwalanie dziecku, by z nią zasypiało.
Doładuj
Przeładuj