Jak skutecznie zapobiec zakażeniu koronawirusem
fot. AdobeStock

Mydło niszczy koronawirusa! Sprawdź, jak skutecznie zapobiec infekcji

W związku z nasilającą się epidemią koronawirusa Główny Inspektorat Sanitarny umieścił na swojej stronie informacje, jak się chronić.
Dominika Bielas
Jak skutecznie zapobiec zakażeniu koronawirusem
fot. AdobeStock
Koronawirus 2019-nCoV, którego epidemia wybuchła w połowie grudnia w Wuhan, jest to wirus osłonkowy, czyli podatny na działania wszystkich rozpuszczalników lipidów. Co to oznacza praktyce? Aby uniknąć zakażenia, należy często i dokładnie myć ręce mydłem lub je dezynfekować.

Jakie są zasady mycia rąk?

Choć każdy ręce myje, nie każdy pamięta, jak robić to prawidłowo. Przede wszystkim chodzi o czas – mycie rąk nie może być za krótkie. Powinno trwać przynajmniej pół minuty i być bardzo dokładne. Należy pamiętać o przestrzeniach między palcami i o nadgarstkach.
Mydło chroni przed koronowirusem
Warto także mieć w torebce lub plecaku buteleczkę ze środkiem dezynfekującym na bazie alkoholu.

Taka pianka lub płyn ochroni ciebie i twoich bliskich także przed innymi drobnoustrojami bez konieczności stosowania wody np. poza domem.

Redakcja poleca: Polsce grozi epidemia odry! Dlaczego należy bać się choroby?
Zdaniem WHO Polska balansuje na granicy epidemii. Dlaczego najbardziej narażone na zarażenie wirusem są niemowlęta? Czy choroba jest naprawdę groźna?

Kto jest najbardziej podatny na koronowirusa?

W rozmowie z serwisem Money.pl zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego, Grzegorz Hudzik, zaznaczył, że najbardziej narażone na zakażenia są osoby w wieku od 40 do 50 lat i „wszelkie osoby nieposiadające deficytu odporności” oraz te cierpiące na choroby przewlekłe.

Okres wylęgania wirusa może trwać do 14 dni. Najczęściej 5-6 dni. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinien obserwować swój stan zdrowia. W przypadku pojawienia się symptomów takich, jak:
  • gorączka powyżej 38C;
  • kaszel;
  • duszność.
podróżny powinien skontaktować się z lekarzem, który poinstruuje go o dalszych działaniach.
Według aktualnej wiedzy nie ma ryzyka zakażenia się wirusem poprzez towary zamawiane
z Chin
.

Zagrożenie o zasięgu międzynarodowym

Bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa wzrósł w ostatnim czasie do 170, z czego do śmierci 38 osób doszło w niecałą dobę. Wszystkie te zgony miały miejsce na terenie Chin. Liczba zakażonych ludzi również rośnie, mówi się o ponad 9 tys. nosicieli wirusa. Poza granicami Chin odnotowano do tej pory 111 przypadków zachorowań, m.in. w Singapurze, Korei Południowej, Japonii, Tajlandii, Malezji, Wietnamie, Indiach i na Filipinach. W USA potwierdzono do tej pory 6 przypadków zachorowań, Kanada poinformowała o 3 zarażonych, Australia o 9. We Francji potwierdzono 5 zakażeń, w Niemczech 4, Włochy 2 a w Finlandii 1. Ministerstwo Zdrowia informuje, że na dziś nie ma żadnego potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce. Minister podał w środę, że zweryfikowano dotąd kilkanaście przypadków i w żadnym nie uzyskano potwierdzenia obecności.

Światowa Organizacja Zdrowia po zakończonym w czwartek spotkaniu sztabu kryzysowego uznała, że koronawirus z Wuhanu ma potencjał pandemiczny i stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie. Oznacza to, że kraje należące do Światowej Organizacji Zdrowia (w tym Polska) powinny dostosować się do rekomendacji tej organizacji.

Źródło: gis.gov.pl​, onet.pl, money.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy