mykoplazma w przedszkolach
fot. Adobe Stock

Mykoplazma w przedszkolach: objawy jak przy COVID-19! Zostawmy kaszlące dzieci w domach!

Przybywa dzieci zarażonych bakteriami mykoplazmy. W polskich przedszkolach właśnie zaczął się sezon na tę infekcję, a objawy choroby do złudzenia przypominają Covid-19. Mykoplazma atakuje głównie dzieci, które w przedszkolach mają ze sobą bliski kontakt i nie noszą maseczek.
Magdalena Drab
mykoplazma w przedszkolach
fot. Adobe Stock
W polskich przedszkolach notuje się coraz więcej przypadków zakażenia mykoplazmą. Bakterie wywołują u dzieci zapalenie oskrzeli i płuc, ale objawy tej choroby trudno odróżnić od symptomów Covid-19. Z chorym dzieckiem trzeba jak najszybciej udać się do lekarza, bo mykoplazmę leczy się antybiotykami.

Mykoplazma atakuje dzieci w przedszkolach

Sezon na zakażenia mykoplazmą trwa zwykle od marca do kwietnia i zaczyna się tuż po szczycie zachorowań na grypę. W tym roku jednak z powodu obostrzeń sanitarnych związanych z koronawirusem przypadków grypy jest dużo mniej. To dlatego mykoplazma zaatakowała wcześniej.

Bakterie mykoplazmy wywołują zapalenie górnych dróg oddechowych i stanowią największe zagrożenie dla dzieci w przedszkolach. Powód? Bliski kontakt pomiędzy maluchami i brak maseczek. Bakterie Mykoplasma pneumoniae odpowiedzialne za tak zwane atypowe zapalenie płuc roznoszą się drogą kropelkową. Objawy zakażenia mykoplazmą to przede wszystkim:
  • kaszel
  • gorączka
  • ból głowy
  • osłabienie

To identyczne objawy jak w przypadku Covid-19, rodzice nie są w stanie samodzielnie ich odróżnić. Ostateczną diagnozę można postawić tylko po wykonaniu badań (np. testu z krwi na obecność przeciwciał przeciwko Mycoplasma pneumoniae). To szalenie istotne, bo mykoplazmę leczy się antybiotykami, a więc zupełnie inaczej niż zakażenie wirusowe.

Eksperci podkreślają, że nawet najmniejsze objawy infekcji u dziecka to powód, by maluch został w domu. Tylko w ten sposób można zapobiec rozprzestrzenianiu się choroby: zarówno Covid-19, jak i mykoplazmy. 

Zobacz też:
Redakcja poleca: SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt: jak zapobiegać?
SIDS to zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, który dotyka niemowląt. Dzieci są pozornie zdrowe, ale pewnego dnia nie budzą się już ze snu. Jednak rodzice nie są bez szans! Można zmniejszyć ryzyko SIDS i skutecznie zapobiegać nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt. Sprawdź, co to za choroba, i które dzieci są szczególnie zagrożone SIDS.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy