GRY
 
 

Na Arce o ósmej

16-17.10.2011r., Teatr Baj Pomorski z Torunia wystąpi podczas Biennale Sztuki dla Dziecka w Poznaniu.

wydarzenia
16 października, godz. 17.00 i 17 października, godz. 9.00 i 12.00, Teatr Polski, od 6 lat
Wszędzie jest biało, bezkresny śnieg i trójka pingwinów, które w tym jednostajnym krajobrazie zaczynają toczyć wartki spór o tego, kto ów świat stworzył – o Boga, czy był wystarczająco pomysłowy, czy w ogóle istnieje, jaki jest. Kłócą się, irytują, jeden z pingwinów opuszcza towarzyszy. Zaczynają nadciągać dziwne chmury, spadają pierwsze krople deszczu, nadlatuje Gołąb głosząc nadejście wielkiej powodzi i akcję zbierania wszystkich zwierząt na Arce Noego. Przynosi dwa bilety, a przecież pingwiny są trzy. Dwójka pingwinów wbrew zakazom decyduje się na karkołomny plan przemycenia na Arkę swojego trzeciego kompana. Wszak przyjaciół, nawet kłótliwych i irytujących, w biedzie się nie opuszcza. Bez patosu, w lekkiej, dowcipnej formie padają pytania o sprawy podstawowe: przyjaźń, lojalność, Boga. Wybitny spektakl, będący bez wątpienia najlepszą, polską realizacją dramatu Ulchricha Huba Na Arce o ósmej, mówiący o sprawach fundamentalnych zarówno dla ludzkiej egzystencji, (miłości, przyjaźni), jak i teologii (zmagając się z pytaniem o istnienie Boga), to efekt spotkania wyjątkowych ludzi o niepohamowanej wyobraźni i inteligencji. Spektakl jest kolejną brawurową realizacją Pawła Aignera, znanego z niekonwencjonalnych, bezkompromisowych realizacji, pełnych śmiałych rozwiązań scenicznych.

Teatr Baj Pomorski, Toruń
tekst – Ulrich Hub
przekład – Lila Mrowińska-Lissewska
reżyseria – Paweł Aigner
asystent reżysera – Katarzyna Kawalec
scenografia – Pavel Hubička
muzyka – Piotr Klimek
muzykę do przedstawienia nagrał zespół w składzie – Mateusz Czarnowski, Gustaw Bachorz, Wiktor Szostak, Jarek Izdepski
obsada – Krzysztof Grzęda, Marta Parfieniuk-Białowicz, Andrzej Korkuz, Mariusz Wójtowicz, Jacek Pysiak

Teatr Baj Pomorski – przedstawienia zespołu łączą różne konwencje teatru lalkowego z grą aktorską w żywym planie
i nowoczesnymi technikami multimedialnymi. Teatr realizuje klasykę literatury dziecięcej, teksty literatury współczesnej i nowej dramaturgii dla dzieci i młodzieży. Stałe miejsce w repertuarze zajmują także przedstawienia dla dorosłych. Obecny dyrektor Baja Pomorskiego, Zbigniew Lisowski, czyni z toruńskiej sceny lalkowej teatr otwarty, żywo reagujący na potrzeby miasta i trendy współczesności. Siedziba zespołu znajduje się w niezwykłym obiekcie architektonicznym, przypominającym wielką, drewnianą szafę.

Czytaj więcej »
więcej »
Redakcja poleca: Jak odkryć talent swojego dziecka? To prostsze niż myślisz! [WIDEO]
Znając talent dziecka można go rozwijać, by w przyszłości osiągnęło sukces. Jednak trzeba go najpierw znaleźć. Dodatkowe zajęcia? Kosztowne kursy i treningi? Okazuje się, że wcale nie jest to tak trudne i drogie, jak mogłoby się wydawać. Przekonaj się sama.

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj