Odra atakuje na Białorusi
fot. AdobeStock

Odra tuż przy polskiej granicy, chorują niezaszczepione osoby

To informacja bardzo ważna dla mieszkańców wschodniej Polski – 20 kilometrów od polsko-białoruskiego przejścia drogowego w Bobrownikach zanotowano 24 przypadki zachorowań na odrę. Większość chorych nie była zaszczepiona.
Agnieszka Majchrzak
Odra atakuje na Białorusi
fot. AdobeStock
Odra to wirusowa choroba zakaźna, wyjątkowo zaraźliwa. Może skutkować ciężkimi powikłaniami.  Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko tej chorobie.

Przy granicy trzykrotnie wzrosłą liczna chorych na odrę

To kolejne ognisko zachorowań na odrę, tym razem tuż przy granicy w Polską. W ciągu 10 dni liczba chorych w tym rejonie powiększyła się trzykrotnie. Europejskie Centrum Kontroli i Profilaktyki Zachorowań przyznaje, że sytuacja jest trudna na całym kontynencie. Od początku 2016 roku w krajach europejskich odnotowało 50 zgonów z powodu odry.

24 przypadki zachorowań na odrę zarejestrowano w Wołkowysku - mieście leżącym 20 km od polsko-białoruskiego przejścia w Bobrownikach. Według danych białoruskiego ministerstwa zdrowia 80 proc. chorych nie było zaszczepionych. "Stan wszystkich chorych jest oceniany od lekkiego do średniego" - informuje belsat.eu biuro prasowe białoruskiego Ministerstwa Ochrony Zdrowia.
Redakcja poleca: Odra w Europie! A czy szczepionka przeciw odrze jest bezpieczna? [WIDEO]
Wysypka po szczepieniu przeciw odrze to niepożądany odczyn poszczepienny, ale... świadczy o tym, że układ odpornościowy dobrze reaguje na szczepienie. A co z autyzmem? I dlaczego w Norwegii 96 proc. rodziców szczepi dzieci, choć szczepienia są nieobowiązkowe - mówi dr Paweł Stefanoff.

Chorują w Rumunii, we Włoszech i Grecji

W Europie najwięcej zachorowań jest w Rumunii (ponad 10,6 tysiąca), we Włoszech (prawie 5 tysiąca), w Grecji (prawie 1,5 tysiąca) i Niemczech (ponad 900 przypadków).

Odra to wirusowa choroba zakaźna, na którą częściej chorują dzieci niż dorośli. Objawy początkowo przypominają zwykłe przeziębienie. W większości przypadków odra ma łagodny przebieg, ale niekiedy prowadzi do groźnych dla zdrowia powikłań. Odra jest niestety wyjątkowo zakaźną chorobą. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt bezpośredni, drogą powietrzno-kropelkową.

Do objawów odry należą:
  • wysoka gorączka,
  • katar,
  • suchy kaszel i towarzyszący mu ból gardła,
  • zapalenie spojówek oraz podrażnienie oczu,
  • białe przebarwienia po wewnętrznej stronie policzków.
Charakterystycznym objawem jest również wysypka, która pojawia się około 5 dni po wystąpieniu pierwszych symptomów choroby. Zmiany skórne występują najpierw w górnych partiach ciała, a następnie w dolnych.

Do najczęściej występujących powikłań odry należą:
  • zapalenie płuc,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie mięśnia sercowego,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie krtani.
Zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz mózgu (zdarza się z częstotliwością 1 na 1000 zachorowań na odrę) to najpoważniejsze powikłania po odrze. 

Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie zachorowania jest zaszczepienie się przeciwko tej chorobie. Dzięki szczepieniom liczba zachorowań na odrę w Polsce nie przekracza 150 przypadków rocznie. Niemowlętom  w wieku od 6 do 11 miesiąca należy podać 1 dawkę trzyskładnikowej szczepionki MMR na odrę, świnkę i różyczkę. W przypadku dzieci powyżej 1 roku i dorosłych muszą to być 2 dawki, podane w odstępie 28 dni.

A wy co sądzicie o tym, że tak gwałtownie wzrasta liczba zachorowań na odrę, chorobę która dzięki szczepieniom była od wielu lat właściwie wyeliminowana, a teraz wskutek kampanii antyszczepionkowych znowu stała się groźna? Podzielcie się swoim zdaniem w komentarzach!

Źródło: wp, zamiastL4.pl

Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy