Owsiak
fot. Łukasz Widziszowski/ WOŚP

Serca dla dzieci: dla kogo w 2016 gra WOŚP

Gdy rok temu cała Polska kibicowała prof. Skalskiemu ratującemu 2-letniego Adasia z głębokiej hipotermii, profesor mówił, że swój udział w uratowaniu chłopca ma też WOŚP. W 2016 r. Orkiestra znów gra dla dzieci. I dla seniorów.
Katarzyna Pinkosz
Owsiak
fot. Łukasz Widziszowski/ WOŚP
Wyziębionego Adasia udało się uratować nie tylko dzięki determinacji lekarzy, ale też aparatowi ECMO: sztucznemu płucosercu. 24 lata temu, kiedy startowała WOŚP, płucoserce trafiło do krakowskiej kliniki. Do dlatego prof. Skalski mówił, że WOŚP miała swój udział w uratowaniu chłopca.
- Pierwsze koncerty i zakup sprzętu medycznego dla oddziałów kardiologicznych i kardiochirurgicznych były jak bodziec. Owsiak pchnął bardzo ciężką maszynę. Dzięki niemu ruszyliśmy z miejsca. Potrafił fantastycznie zmobilizować ludzi, że się w Polsce serca otwarły. I w tym trzeba go naśladować - mówił prof. Skalski w książce "Mam odwagę mówić o cudzie".
Nie ma w Polsce dziecięcego szpitala i oddziału, w którym nie byłoby sprzętu z serduszkami Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Polska pediatria stoi na sprzęcie WOŚP - mówią lekarze. Zmieniła polską neonatologię. Choć trzeba pamiętać, że WOŚP ma swoich krytyków.

WOŚP powstała bo...

Zdecydował przypadek. Rok 1992: dr Bohdan Maruszewski (dziś profesor, jeden z najbardziej znanych w Polsce kardiochirurgów) wraca ze szpitala w Londynie. Zostaje zastępcą szefa kliniki kardiochirurgii w Centrum Zdrowia Dziecka. Warunki w Anglii i największym szpitalu dziecięcym w Polsce są nie do porównania. Tylko 10 proc. dzieci z wrodzonymi wadami serca może liczyć na pomoc. Lekarze wiedzą, jak leczyć, ale nie mają czym. Doktor nie może się z tym pogodzić. Dociera do telewizji. Mówi o tym w programie.

Jurek Owsiak: Opowiedziałem  o tym w radiowej "Trójce". Młodzi ludzie pociągnęli akcję. Ktoś sam z siebie przysłał 5 tysięcy zł – to dziś może tyle co 5 zł. Ale jak o tym powiedziałem, dostałem kolejne pieniądze. Coś trzeba było z nimi zrobić. Spotkałem się z kardiochirurgami z Centrum Zdrowia Dziecka – dr. Maruszewskim, dr. Burczyńskim. Powiedzieli, że potrzebne jest im płucoserce. Suma pieniędzy była tak kosmiczna, że trzeba było powiedzieć sobie... wchodzimy w to!
Pierwszy finał: wolontariusze nie mają identyfikatorów ani tekturowych puszek, zbierają pieniądze do worków i własnoręcznie wykonanych skarbonek. Ale każdemu, kto wrzuca choćby złotówkę, przyklejają serduszko.
Jurek Owsiak: – Pomyśleliśmy, że coś trzeba ludziom dać. Stopień zaufania do przeróżnych akcji społecznych był zerowy. Nikt nikomu nie ufał, a nagle zebraliśmy tyle pieniędzy. Ludzie nam tak zaufali.
W przeliczeniu na dolary udało się zebrać 1,5 mln USD. Wystarczyło na wiele płucoserc i sprzętu, który trafił do wszystkich ośrodków kardiochirurgii w Polsce.
Pół roku później powstała WOŚP. I kolejne pomysły, dla kogo grać.
Redakcja poleca: Biliśmy rekord w jednoczesnej resuscytacji WOŚP! – zobacz film
Bicie rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji przez jak największą liczbę osób odbyło się w piątek 16 października 2015 r., dokładnie o godzinie 12. W wydarzeniu organizowanym przez WOŚP wzięła również udział nasza redakcja. To było niezwykłe przeżycie, zresztą zobacz sama.

WOŚP zbiera pieniądze na...

Zawsze na dzieci. Była już: neonatologia (sprzęt dla wcześniaków), kardiochirurgia, oddziały intensywnej terapii, kardiologia, onkologia, pediatria, reumatologia, laryngologia, cukrzyca, nefrologia. Za każdym słowem stoją miliony złotych wydane na dobrej jakości sprzęt: wybierają eksperci. WOŚP sprawdza, jak jest wykorzystywany: żeby nie było zarzutów, że pieniądze zostały wyrzucone.
Od 3 lat Orkiestra gra też dla osób starszych: bo stan oddziałów geriatrycznych w Polsce często jest fatalny, jest ich za mało, są źle wyposażone. A każde dziecko ma babcię i dziadka i każdy z nas kiedyś będzie seniorem. Fundacja Owsiaka była jedną z pierwszych, która tak głośno powiedziała, że osoby starsze są w Polsce zaniedbywane.

Jurek Owsiak: - Na co zbieramy? Każdy może przysłać do nas maila z propozycją, na kogo zbierać pieniądze w następnym roku. Przed wyborem rozmawiamy też z konsultantami krajowymi z różnych dziedzin medycyny: znamy wszystkich, którzy zajmują się dziećmi, radzimy się, jaki sprzęt warto kupić.

Czytaj też: Dr Walas, anestezjolog: WOŚP to fenomen w skali światowej

Wolontariusze WOŚP

Co roku potrzeba 120 tysięcy wolontariuszy, chętnych jest dużo więcej. Najmłodsi mają mniej niż rok (kwestują z rodzicami), najstarsi – ponad osiemdziesiątkę. Ale zdecydowana większość to młodzież.

Jurek Owsiak: Dlaczego chcą z nami grać? Bo mamy do nich zaufanie, mówimy: dostaniesz puszkę, masz samodzielność, sam się rozliczasz, ja ci ufam.

Nie grają z WOŚP, bo...

WOŚP ma swoich krytyków. To dobrze: dzięki temu wrzucane pieniądze będą jeszcze lepiej kontrolowane. Nie wszyscy muszą zgadzać się z tym sposobem działania, zbierać pieniądze, wrzucać je do puszek i przyklejać na kurtki czerwone serduszka. Pomagać można w różny sposób.
O tym, jak ważna jest działalność WOŚP dla polskiej pediatrii, mówią lekarze, którzy współpracują od lat z Orkiestrą.

Czytaj: Świat zazdrości nam Orkiestry: mówi lekarz, który pochodzi z Syrii, a w Polsce od lat leczy noworodki

Orkiestra to nie tylko 1 dzień  

Orkiestra to nie tylko styczniowy Finał, ale też ogólnopolskie programy medyczne, dzięki którym wszystkie noworodki w Polsce mają przesiewowe badania słuchu, dzieci do 18 lat i kobiety w ciąży chore na cukrzycę dostają pompy insulinowe. 18 centrów okulistycznych zostało wyposażonych najnowocześniejsze laserowy do ratowania wzroku wcześniakom.
Dzięki wyposażeniu szpitali w aparaty USG i tomografy dzieci z podejrzeniem raka mają szansę na wcześniejsze jego wykrycie. WOŚP uczy też dzieci szkolne udzielania pierwszej pomocy (i wystąpiła do ministerstwa edukacji, by do szkolnych programów włączyć naukę udzielania pierwszej pomocy).

Jurek Owsiak: Czy tematów do grania nam nie zabraknie? Raczej manna z nieba nam nie grozi.
W 2016 roku Orkiestra znów zagra dla dzieci (nie tylko na zakup sprzętu do szpitali, ale też szafek i łóżek, by dzieci w szpitalach lepiej się czuły i szybciej zdrowiały) i dla seniorów.

Czytaj też: Dr: Jerzy Wassermann - dzięki WOŚP na SOR szybciej zaczniemy leczenie
Oceń artykuł

Ocena 4 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy