badanie HBs w ciąży
fot. Fotolia

Badanie HBs w ciąży – co to jest i na czym polega?

Oznaczenie antygenu HBs to bardzo ważne badanie. Dzięki niemu po porodzie można szybko wykryć we krwi dziecka niebezpiecznego wirusa i dać noworodkowi szansę na zdrowie. Ginekolog z IMiD wyjaśnia, kiedy się je wykonuje i co należy zrobić, gdy wynik jest dodatni.
Małgorzata Wódz
badanie HBs w ciąży
fot. Fotolia
Badanie HBs to jedno z badań krwi, które wykonuje się podczas ciąży. Pozwala wykryć u przyszłej mamy WZW B. Wykrycie we krwi ciężarnej powodującego tę chorobę wirusa daje szansę na otoczenie dziecka właściwą opieką tuż po jego przyjściu na świat.

Co to jest Hbs antygen?

Hbs jest to antygen, który  wskazuje na zachorowanie na wirusowe zapalenie wątroby typu B (w skrócie WZW B)lub nosicielstwo tzw. żółtaczki wszczepiennej. Antygen Hbs można wykryć po ok. 30 od chwili zakażenia, ale zdarzają się przypadki, że antygen Hbs uaktywnia się już po dwóch tygodniach. Zanika on po 2 do 4 miesięcy od pojawienia się pierwszych objawów choroby i jest to sygnał, że rozpoczął się etap rekonwalescencji.

Redakcja poleca: 6 chorób groźnych dla ciężarnej i dziecka w łonie matki
Tych infekcji należy unikać w ciąży jak ognia – mogą zaszkodzić przyszłej mamie, ale i nienarodzonemu dziecku. Wiele z nich ma także konsekwencje na przyszłym zdrowiu i życiu dziecka.

Kiedy wykonuje się badanie HBs?

Antygen HBs oznaczamy w III trymestrze ciąży – dokładnie po upływie 28. tygodnia ciąży – tłumaczy dr Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. – Ujemny wynik badania pozwala zakładać, że mama nie ma WZW typu B. W takiej sytuacji noworodek zostaje rutynowo, tak jak wszystkie dzieci, zaszczepiony przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Jak odczytać wyniki badania?

  • Wynik ujemny (HBs-) oznacza, że przyszła mama nie jest zakażona wirusem.
  • Wynik dodatni (HBs+) świadczy o tym, że w próbce pobranej krwi wykryto antygen HBs. Kobieta w ciąży jest więc albo chora na żółtaczkę wszczepienną, albo już na nią chorowała i jest jej nosicielem. W tej sytuacji niezbędne są kolejne badania.  

Co się dzieje, jeśli wynik jest dodatni?

Dr Jurczak-Czaplicka tłumaczy: – Przyszłą mamę z dodatnim antygenem HBs kierujemy do dalszej diagnostyki. Konieczne jest wykonanie USG narządów jamy brzusznej oraz konsultacja u specjalisty chorób zakaźnych bądź hepatologa. Tej postaci zakażenia nie można leczyć w ciąży, ale jest możliwość doprecyzowania rozpoznania i ustalenia dalszego postępowania po porodzie. Do zakażenia WZW B może dojść podczas narodzin dziecka w wyniku kontaktu z krwią. Z tego względu noworodek, którego mama miała dodatni HBs, w pierwszej dobie po przyjściu na świat otrzymuje immunoglobulinę. Ma ona ochronić przed zachorowaniem na wirusowe zapalenie wątroby typu B. Oprócz tego dziecko dostaje również szczepionkę przeciwko WZW typu B tak jak inne nowo narodzone maleństwa.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy