Mama z dzieckiem pracuje przy komputerze
fot. materiały prasowe

Pracodawca przyjazny mamie

Mama to świetny pracownik. Wie o tym coraz więcej firm i dlatego chętnie zatrudnia matki i zapewnia im dodatkowe benefity. Na co mogą liczyć pracujące mamy?
Mama z dzieckiem pracuje przy komputerze
fot. materiały prasowe
Jeszcze do niedawna młode mamy wracające po urlopie macierzyńskim na rynek pracy nie miały łatwo. Macierzyństwo było przez wielu pracodawców traktowane jako stygmat, a kobieta, która niedawno urodziła, była w ich oczach nieefektywnym pracownikiem, który ciągle chodzi na zwolnienia z powodu dziecka. Na szczęście ten stereotyp powoli odchodzi w zapomnienie, a firmy zaczynają doceniać matki jako pracowników. Doskonale wiedzą, że z powodu wielu obowiązków, jakim musi sprostać młoda mama (opieka nad dzieckiem, prowadzenie domu, dbanie o domowy budżet) sprawia, że kobiety, które mają dzieci, są świetnie zorganizowane, wielozadaniowe, odpowiedzialne, doskonale potrafią radzić sobie w trudnych sytuacjach i szybko podejmować decyzje. Dlatego posiadanie dziecka coraz rzadziej staje się przeszkodą w zatrudnieniu, przeciwnie – pracodawcy wychodzą młodym rodzicom naprzeciw i proponują dodatkowe benefity.

Benefity dla pracujących mam

Coraz więcej pracodawców wie, że młoda mama jest dobrym pracownikiem, na którym można polegać, a wszystkie trudności związane z łączeniem pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem można w prosty sposób rozwiązać, oferując dodatkowe benefity i wsparcie. Na co mogą liczyć pracujące mamy? Sprawdziliśmy to w firmie Nokia – jednym z największych pracodawców w branży IT we Wrocławiu.

Rodzice mogą otrzymać chociażby dofinansowanie do żłobka, przedszkola czy niani – to zdecydowanie ułatwia zorganizowanie opieki nad maluchem, gdy rodzice są w pracy. I choć firmy nie mają obowiązku oferować dofinansowania na opiekę nad dzieckiem, to część z nich, jak np. Nokia, to robi. Czy pracownicy chętnie z tego korzystają? Zdecydowanie tak, co pokazują dane firmy Nokia, gdzie tylko w październiku tego roku z takiego dofinansowania skorzystały 372 osoby.

Sporym wydatkiem jest też wyprawka do przedszkola i szkoły, zwłaszcza gdy rodzice muszą kupić zeszyty, przybory do pisania i inne szkolne akcesoria kilku maluchom. Ten problem również dostrzegli pracodawcy, którzy oferują dofinansowanie edukacyjnych wydatków. W Nokii do tej pory z skorzystały z tego benefitu 254 osoby, ale pracownicy wciąż mogą składać wnioski, ponieważ oferta dofinansowania wyprawki nie jest ograniczona jedynie do pierwszego szkolnego miesiąca.

Aby ułatwić rodzicom zapewnienie opieki swoim pociechom w okresie wakacyjnym, pracodawcy oferują także dofinansowania do wypoczynku dla dziecka. Za dodatkowe pieniądze maluchy mogą wyjechać na kolonie, obozy sportowe czy wycieczki. Rodzice doceniają ten gest i chętnie korzystają z dofinansowania wakacji (w Nokii do tej pory wniosek w tej sprawie złożyło 114 osób). Wydaje Ci się, że aby otrzymać takie dofinansowanie, konieczne jest przejście wielu długotrwałych procedur? Nic bardziej mylnego! „Sam proces otrzymania  świadczeń jest bardzo łatwy. Wystarczy kontakt z naszą komisją socjalną, która przekieruje do miejsca, gdzie można pobrać odpowiedni wniosek, który następnie jest przesłany do komisji i rozpatrywany” – mówi Aneta Raczek, HR Site Manager z firmy Nokia.

Pracodawcy pamiętają też o dzieciach swoich pracowników i przygotowują dla nich niespodzianki na wyjątkowe okazje takie jak Dzień Dziecka czy mikołajki. Na przykład tegoroczny Dzień Dziecka pociechy pracowników Nokii spędziły na zamku Topacz. Na maluchy czekały liczne atrakcje, m.in. malowanie buzi, puszczanie ogromnych baniek mydlanych, dmuchańce do skakania, a nawet strefa naukowa z planetarium. Impreza cieszyła się ogromnych powodzeniem – wzięło w niej udział ok. 2 tys. osób! Z okazji mikołajek natomiast na maluchy zawsze czekają upominki od firmy, w której pracują rodzice. To miłe gesty, które zacieśniają relacje między pracodawcą a pracownikiem i  udowadniają rodzicom, że firma troszczy się nie tylko o nich, ale o ich całą rodzinę.

A co z ciągle jeszcze pokutującym mitem, że mama ciągle chodzi na zwolnienia z powodu dziecka? Jak się okazuje i to można rozwiązać. Wystarczy zapewnić rodzinom dobrą opiekę medyczną. Pracownicy Nokii korzystają z prywatnej opieki w placówkach Luxmed, gdzie maksymalny czas oczekiwania na wizytę u specjalisty wynosi 10 dni, a u pediatry dla chorego dziecka – zaledwie 24 godziny. Pracownicy korzystają z pakietu medycznego na koszt firmy, zaś dołączenie pakietu dla pozostałych członków rodziny, np. współmałżonka czy dziecka, to naprawdę niewielki wydatek. To w połączeniu z elastycznymi godzinami pracy sprawia, że pogodzenie życia zawodowego i opieki nad maluchem wcale nie jest takie trudne. A korzystają na tym zarówno pracownicy, jak i pracodawcy, którzy zyskują zmotywowaną i dobrze zorganizowaną osobę w zespole.
 
A jak jest u Was w pracy? Czy Wasi pracodawcy również dbają o młodych rodziców, przygotowując dla nich specjalne benefity?
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy