niemowlę, kubek niekapek, maskotka, miś

Na pomoc brzuszkowi

Zaparcia, biegunka, wymioty mogą się przytrafić każdemu dziecku. Czy maluchowi wolno wtedy jeść to, co zwykle? A może są takie dania, które szybciej pozwolą mu wrócić do zdrowia?
Joanna Karwat
niemowlę, kubek niekapek, maskotka, miś
Kiedy maluszek ma kłopoty z brzuchem, najbardziej potrzebna jest mu odpowiednia dieta. Dzięki niej  dziecko uniknie komplikacji i znacznie szybciej wyzdrowieje.

Niemowlę ma wzdęcia
Układ pokarmowy małego dziecka potrzebuje czasu, by przywyknąć do sprawnego trawienia wszystkich typów pokarmów. Dlatego na początku może się czasami buntować. Wzdęcia występują najczęściej u maluchów otrzymujących pokarmy łatwo fermentujące (zbyt obficie słodzone) albo wzdymające (m.in. kapustę, kalafiora, brokuły i groszek). Każdy z tych pokarmów warto włączać do codziennej diety dziecka, ale pojedynczo (każdego dnia inny) i w umiarkowanych ilościach. Obserwuj maluszka i zapisuj, po jakich produktach miał wzdęty brzuszek. Te informacje pomogą pediatrze w postawieniu diagnozy i stworzeniu optymalnej diety dla twojego dziecka. Lekarz może czasowo wykluczyć z niej pewne produkty, np. orzechy (może się bowiem okazać, że bóle brzuszka są objawem alergii).

Smyka męczą wymioty
Jeśli maluszek ssie tylko pierś, najpierw zrób mu od niej przerwę: gdy niemowlę nie ma objawów odwodnienia, przystaw je dopiero po 2–3 godzinach ( w upały po godzinie). Starszemu dziecku zaproponuj do picia to, na co ma właśnie ochotę (wtedy chętniej będzie pić). Pamiętaj, żeby płyny podawać często (najlepiej chłodne), ale w małych ilościach (na początku po 1–2 łyżeczki!). A to dlatego, że zbyt duża ich ilość na jeden raz mogłaby wywołać kolejne torsje. Co maluch może zjeść? Przez pierwsze 4–6 godzin nic! Taki post pozwala zazwyczaj zahamować odruch wymiotny i powrócić układowi pokarmowemu do prawidłowej pracy.

Malucha dopadła biegunka
Długotrwała i bardzo intensywna może być niebezpieczna dla zdrowia dziecka, bo prowadzi do odwodnienia. Dlatego – tak jak podczas wymiotów – najważniejsze jest podsuwanie dziecku picia (jeśli nie ma ono torsji, może pić więcej niż 2–3 łyżeczki na jeden raz). W pierwszych 3–4 godzinach lepiej też  nie namawiać malca do jedzenia. Po tym czasie można zaproponować mu proste danie (marchwiankę, banana). Ale powinien jeść tylko wtedy, gdy ma na to ochotę.

Szkrab często ma zaparcia
Najważniejsza jest zmiana diety na taką, która spowoduje, że kupka będzie luźniejsza. Przede wszystkim dziecko powinno dużo pić. Jeśli karmisz wyłącznie piersią, przystawiaj je często. Starszaka zachęcaj do picia soków i  herbatek ziołowych. Jeśli maluszek ma zaparcia, nie wystarczy jednodniowa dieta. Trzeba raczej zadbać o zmianę stylu jedzenia. Na talerzu malucha powinno znaleźć się więcej potraw z błonnikiem. Najwięcej jest go w warzywach i owocach. Nie powinnaś także robić dziecku kanapek wyłącznie z jasnym pieczywem. Lepiej podaj grahamkę lub razowiec.

Pomoc z apteki
Jeśli maluszka często męczy kolka, zrób mu delikatny masaż brzuszka lub przygotuj koperkową herbatkę. Na kolki i wzdęcia pomagają też środki z apteki (dostępne bez recepty), np. Plantex Duo (granulat), ok. 12 zł; Espumisan (krople), ok. 18 zł.
Redakcja poleca: Rotawirusy – jak je powstrzymać? [WIDEO]
Wymioty, wodnista biegunka i temperatura dochodząca nawet do 40°C to główne objawy zakażenia rotawirusami. Bardzo łatwo się nimi zakazić – bo wystarczy do tego zaledwie 10 cząsteczek wirusa, a trudno je zwalczyć środkami do dezynfekcji. Co więcej, potrafią długo przetrwać na powierzchniach. Na rękach do czterech godzin, a na zabawkach nawet do 10 dni! Jak zatem powstrzymać rotawirusy? Dowiedz się, oglądając materiał video!
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy