Najmniejsze dziecko na świecie
fot. AdobeStock

Uratowano najmniejsze dziecko. W chwili narodzin ważyło zaledwie tyle, co duże jabłko. To cud!

Dziewczynka była tak maleńka, że mieściła się na dłoni. Lekarze byli przekonani, że nie przeżyje. Po 5 miesiącach właśnie opuściła szpital.
Dominika Bielas
Najmniejsze dziecko na świecie
fot. AdobeStock
Maleńka Saybie przyszła na świat w grudniu 2018 roku w San Diego, aż trzy miesiące przed terminem porodu. Waga dziewczynki była tak niska, że lekarze nie dawali jej żadnych szans na przeżycie. Dzielny okruszek pokazał jednak wszystkim, w jak wielkim są błędzie. W środę dziewczynka opuściła szpital po prawie 5 miesiącach. Jej waga obecnie wynosi 2 kg.

Nadzieja umiera ostania

Lekarze zdecydowali się na wykonanie awaryjnego cesarskiego cięcia w 23. tygodniu ciąży. Wszytko dlatego, że u matki Saybie zdiagnozowano stan przedrzucawkowy, który zagraża zarówno dziecku, jak i ciężarnej. Neonatolodzy przewidywali, że wieśniak będzie ważył ok. 400 g. Po narodzinach personel nie mógł uwierzyć, jak bardzo Saybie jest mała. Ważyła zaledwie 243,8 g. Choć nie oddychała, lekarze uznali, że tętno jest właściwe. Rodzice zdecydowali więc, że chcą, by specjaliści podjęli próbę ratowania maleństwa. 

Nie obyło się bez wielu komplikacji zdrowotnych, które mogą być potencjalnie śmiertelne dla każdego dziecka urodzonego przed 28. tygodniem. Lekarze uważają jednak, że dziewczynka przyszła na świat w dobrym stanie. Największym wyzwaniem było znalezienie sprzętu odpowiedniej wielkości. Specjaliści podejrzewają, że waga maluszka, spowodowana była stanem przedrzucawkowym. 

Redakcja poleca: Ortopedyczne wskazania do cesarskiego cięcia
Kiedy ortopeda może zalecić poród przez cesarskie cięcie?

Rekordzistka, która daje nadzieję

Saybie została uznana za najmniejsze, zdrowe dziecko w dziejach udokumentowanej medycyny i weszła do księgi najmniejszych noworodków świata (Tiniest Baby Registry), jaka jest prowadzona przez wydział medyczny Uniwersytetu Iowy. Poprzedniczka rekordzistki urodziła się w Niemczech w 2015 roku, ważąc 252 g. Natomiast chłopiec urodzony na początku tego roku w Japonii ważący 268 g w chwili narodzin, jest uznany za najmniejszego chłopca, który przeżył przedwczesny poród.

Historie tych małych wojowników dają nadzieję wszystkim rodzicom, którzy siedzą przy swoich okruszkach walczących o życie. W tych małych ciałkach drzemie olbrzymia siła!

Źródło: bbc.com, washingtonpost.com
  [content:0_26695,1_4552,8_1649,8_1602:ECVideo]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy