zdejmowanie gipsu niemowlęciu hitem TikToka
fot. Adobe Stock/screen TikTok

Na TikToku pokazała zdejmowanie gipsu u niemowlaka

Makayla Pennington i jej synek przebyli długą drogę. Maluszek urodził się z dwiema zdeformowanymi stopami. Lekarze zastosowali terapię polegającą m.in. na gipsowaniu nóżek niemowlęcia.
Ewa Janczak-Cwil
zdejmowanie gipsu niemowlęciu hitem TikToka
fot. Adobe Stock/screen TikTok
Chłopczyk przyszedł na świat z wrodzonymi stopami końsko-szpotawymi. To deformacja zdarzająca się dość często i polegająca na tym, że stopy niemowlęcia są w specyficzny sposób skierowane do środka i mają sierpowaty kształt. Wada wymaga leczenia, aby dziecko mogło normalnie chodzić. Czasami udaje się ją wykryć już podczas badań prenatalnych, ale część dzieci zostaje zdiagnozowana dopiero po urodzeniu. Powstawaniu wady może sprzyjać niewielka ilość wód płodowych.

Film ze zdejmowania gipsu na TikToku

Na filmiku widać, jak lekarz zdejmuje maluszkowi gips z lewej nogi. Jednak maluch miał gipsowane obie nóżki. Najpierw lekarze musieli delikatnie porozciągać stópki, ustawić je w skorygowanej pozycji i w niej wsadzić nóżki w gips, aby ustabilizować osiągnięte ustawienie. Proces ten najczęściej powtarza się kilkakrotnie aż do osiągnięcia prawidłowej pozycji stóp. To niesamowite, jak maluch spokojnie znosi zabieg zdejmowania gipsu!
 

Całe leczenie stóp końsko-szpotawych może wymagać także zabiegu operacyjnego i długiego ortezowania stóp dziecka, aby nie wróciły do wadliwego ustawienia. Proces ten może trwać nawet kilka lat. Leczenie rozpoczyna się wcześnie – u maluszka z TikToka rozpoczęło się, gdy malec miał 3 miesiące. Na jednym z filmików mama malca pokazuje kolejne etapy.

stopy końsko-szpotawe na TikToku
Najpierw widać wadliwe ustawienie stópek, które są skierowane palcami do dołu i całe zwracają się do środka. W wieku 3 tygodni maluch miał już założony gips na nóżki, a w wieku 3 miesięcy trwało już stosowanie specjalnej szyny. 

Zobacz także:
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy