Skaleczenie na kolanie
fot. Fotolia

Na wszelki wypadek

Zabawa na podwórku czy wycieczka do lasu czasem kończą się płaczem, bo rozbite kolanko, guz na głowie, piasek w oczkach... Jak szybko maluchowi pomóc?
Aleksandra Sokalska
Skaleczenie na kolanie
fot. Fotolia
Najpierw najważniejsza rada na wszystkie wypadki. Przede wszystkim zachowaj spokój i bądź opanowana. Dzięki temu sytuacja nie wymknie ci się spod kontroli, zrobisz dokładnie to, co trzeba, by błyskawicznie pomóc dziecku, no i szkrab nie wpadnie w histerię na widok spanikowanej mamy. A teraz przejdźmy do konkretów.

Użądlenie przez osę lub pszczołę

Bardziej niebezpieczne są osy – to one częściej żądlą, zwabione zapachem słodkiego picia lub jedzenia.
Co robić? Jeśli sprawcą ukąszenia jest pszczoła, wyjmij żądło pęsetą (po osie go nie będzie). Jeśli jej nie masz, szybkim ruchem przejedź paznokciem po skórze – powinno wyjść. Nie wyciągaj go palcami (na końcu żądła jest woreczek z jadem, jeśli go ściśniesz, do krwi dostanie się jeszcze więcej jadu). Na bolące miejsce przyłóż okład (np. z octu czy Altacetu).
Ważne! Jeśli dziecko zostało użądlone w twarz, przyłóż zimny okład (z wody, lodu) i obserwuj to miejsce. Jeśli pojawi się opuchlizna, jedź z malcem do szpitala.
Redakcja poleca: Lampion z dyni: jak go zrobić krok po kroku? [WIDEO]
Lampion z dyni to jedna z tradycji na Halloween. Gotowy lampion może zdobić dom przez całą jesień, a nie tylko w święto duchów. Podpowiadamy, jak go zrobić w kilku prostych krokach (i co zrobić, żeby przetrwał dłużej!). Jego wykonanie naprawdę nie jest trudne!

Piasek w oku

To dość częsta konsekwencja wesołej zabawy w piaskownicy. Dziecko płacze, nie może otworzyć oczu.
Co robić? Przepłucz oko wodą, najlepiej mineralną (koniecznie niegazowaną). Nalej ją do kubeczka i polewaj oko. Idź z dzieckiem do cienia (słońce dodatkowo podrażnia wzrok). Nie próbuj wyciągać piasku (jest szorstki) chusteczką ani rękami.
Ważne! Jeśli to nie pomaga i maluszek po 10 minutach nadal
nie może otworzyć oka, jedźcie na dyżur okulistyczny. Mogło dojść do uszkodzenia siatkówki lub rogówki większymi kawałkami piasku. Nie pozwalaj dziecku trzeć oka!

Upadek z huśtawki

Jest bardzo niebezpieczny, zwłaszcza jeśli malec spadł z dużej wysokości na twarde podłoże (np. beton).
Co robić? Gdy smyk ma tylko siniaka lub guza, przytul go, przyłóż zimny okład, by zmniejszyć ból i obrzęk. Możesz także podać dziecku lek przeciwbólowy.
Ważne! Jeśli po półgodzinie malec nie może chodzić lub spuchła mu nóżka, jedź z nim na dyżur chirurgiczny (trzeba będzie zrobić zdjęcie RTG). Gdy dziecko po upadku straciło przytomność, jest senne, wymiotuje, boli je głowa lub dostało drgawek, jedźcie natychmiast do szpitala lub wezwij pogotowie.

Drzazga w skórze

Trzeba ją wyjąć, inaczej w tym miejscu wkrótce pojawi się ropa.
Co robić? Miejsce skaleczenia umyj mydłem. Jeśli koniec zadry wystaje, wyciągnij ją pęsetą. Gdy cała tkwi w skórze, wyjmij ją igłą (wcześniej musisz zdezynfekować igłę spirytusem lub nad płomieniem). Zaczerwienione miejsce przemyj Octeniseptem.
Ważne! Jeśli zadra tkwi zbyt głęboko lub miejsce urazu robi się czerwone, gorące i obrzęknięte, jedź z dzieckiem do chirurga.

Pokąsanie przez mrówki

Mają jad (kwas mrówkowy), który powoduje bolesne miejscowe podrażnienie. To bardzo nieprzyjemne.
Co robić? Do miejsca pogryzienia przyłóż jak najszybciej zimny kompres np. z wody, lodu.
Ważne! Alergia  na jad mrówek jest niebezpieczna. Jeśli zauważysz, że w miejscach po ugryzieniu pojawiają się bąble, idź z malcem do lekarza.

Karolina Kozak
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Popularne tematy