kichanie u noworodka
fot. Adobe Stock

Kichanie u noworodka – o czym świadczy?

Kichanie u noworodka nie należy do rzadkości. Bardzo często w ten sposób dziecko oczyszcza drogi oddechowe. Niestety kichanie może też zwiastować infekcję. Po sposobie, w jaki kicha noworodek, często można zorientować się, czy dziecku nic nie dolega, czy lepiej iść z nim do pediatry. Sprawdź, po czym to poznać.
kichanie u noworodka
fot. Adobe Stock
Kichanie u noworodka nie zawsze świadczy o tym, że dziecko ma katar. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać górne drogi oddechowe. Natomiast częste kichanie u noworodka i pojawienie się wodnistej wydzieliny z noska, to już inna sprawa. Zaczyna się katar. Noworodek z katarem potrzebuje fachowej pomocy.

Co oznacza kichanie u noworodka i ile trwa?

Możliwości jest kilka, nie zawsze musi to być infekcja. 

Przyczyny kichania u noworodka:

 • coś podrażniło wnętrze nosa – noworodek kicha raz albo dwa i przestaje,
 • zaczyna się katar – wydzielina i puchnąca śluzówka nosa prowokują kichanie. Wkrótce nos się zatka i zacznie się regularny katar.

Przy oczyszczaniu się noska, kichnięcia u noworodka są incydentalne, rzadko się zdarzają, najczęściej są pojedyncze. Jeśli u noworodka zaczyna się katar, kichanie występuje jeszcze przed pojawieniem się wydzieliny, ale może dokuczać również w czasie jej występowania – noworodek może kichać kilka razy dziennie przez cały czas trwania kataru.

Noworodek kicha, bo ma katar. Co robić?

Jeśli noworodek często kicha, należy iść z nim do pediatry, który sprawdzi, czy dziecko nie ma infekcji i podpowie, jak radzić sobie z katarem.

Katar u tak małego dziecka to duży problem. Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosie. Kichanie i katar utrudniają ssanie piersi czy butelki. Kichający noworodek, jak każdy człowiek, gwałtownie wydycha powietrze ustami i nosem. Z tego powodu podczas kichnięcia często wypluwa sutek, a jeśli tego nie robi, może kichnąć głównie przez nos, wydmuchując przy tym wydzielinę.

Zapchany nos nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również noworodka jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości się jeszcze bardziej.

Jak udrożnić nos noworodka przy katarze?

 • Aby ulżyć dziecku, kilka razy dziennie możesz wpuszczać do każdej dziurki nosa 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzi wydzielinę, którą dzięki temu łatwiej usuniesz.
   
 • Do usunięcia wydzieliny możesz użyć specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Katarek lub Sopelek (do kupienia w aptece). Jeśli chcesz skorzystać z gumowej gruszki z szerokim końcem, pamiętaj, że nie wolno wsuwać jej końca do nosa dziecka. Wystarczy przytknąć gruszkę do jednej dziurki, a drugą zakryć palcem. Gruszki do nosa nie są obecnie szeroko polecane (bywały wkładane przez rodziców zbyt głęboko do nosa i trudno je też utrzymać w higienie).
 
 • Przy silnym katarze lekarz może zalecić krople do nosa. Dla noworodków i niemowląt polecany jest Nasivin 0,01%. Ważne, aby krople były aplikowane na wewnętrzną powierzchnię skrzydełek nosa, a nie na przegrodę nosową. Można je wprowadzać za pomocą nasączonego lekiem wacika, 1–2 krople do każdej dziurki dwa lub trzy razy dziennie, nie dłużej jednak niż przez 2–3 dni. Najlepiej podawać je przed karmieniem i ułożeniem malca do snu.
 

Jak jeszcze możesz pomóc noworodkowi?

 • Aby chronić delikatną skórę w okolicy nosa przed podrażnieniem, możesz użyć maści majerankowej. Posmaruj maścią skrzydełka nosa i skórę pod nosem (pomiń wnętrza nozdrzy). Zamiast maści możesz też zastosować zwykłą wazelinę.
   
 • Wilgotne powietrze nawilża śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Gdy grzeją kaloryfery, zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Możesz stosować nawilżacz, a jeśli go nie masz, rozwieś w pokoju pranie (starannie wypłukane bez użycia płynu do zmiękczania – intensywny zapach może podrażnić błony śluzowe) lub połóż mokry, czysty ręcznik na grzejniku.
   
 • Gdy dziecko nie śpi, możesz kłaść je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia wypływanie wydzieliny z nosa. Noworodek nie ma wtedy problemów z oddychaniem. Możesz także układać dziecko na boku lub częściej nosić na ręku w pozycji pionowej. Górna część ciała maluszka musi znajdować się wyżej. Poduszkę lub zwinięty koc wsuń pod materac, na którym leży dziecko. Pomoże także podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka od strony głowy.
   
 • Dbaj o odpowiednie nawodnienie dziecka. To ważne przy każdej infekcji dróg oddechowych. Jeśli noworodek jest karmiony piersią, przystawiaj go częściej i na krócej. Gdy dziecko pije mleko modyfikowane, możesz je dopajać przegotowaną i przestudzoną wodą (gdy jest zdrowe, nie jest to konieczne).

Konsultacja: Dr n. med. Alicja Karney, pediatra, leczy małych pacjentów w Klinice Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Przeczytaj także:
Redakcja poleca: Jak radzić sobie z katarem u niemowlaka [WIDEO]
Przez zapchany nosek niemowlę nie może spokojnie oddychać, spać ani jeść. Zobacz na filmie jak radzić sobie z zapchanym noskiem u maluszka.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy