Na zdrowie, maleństwo!

Wpadasz w panikę, bo twój maluszek pierwszy raz w życiu ma katar. A nuż to początek jakiejś poważnej choroby... Zamiast się zamartwiać, przeczytaj ten tekst.
Jeśli niemowlę kicha, nie ma powodu, żeby się od razu niepokoić. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać nosek. Ale kiedy maluch kicha coraz częściej i pojawia się wodnista wydzielina, to już inna sprawa. Zaczyna się katar. I nie ma co ukrywać, twoje maleństwo nie będzie szczęśliwe.

Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosku. A zapchany nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również malucha jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości się jeszcze bardziej. Starasz się mu pomóc, ale nie bardzo wiesz jak i masz mnóstwo różnych wątpliwości? Spróbujemy rozwiać chociaż te najważniejsze.

Jak udrożnić zakatarzony nosek?
Kilka razy dziennie wpuszczaj do każdej dziurki 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzi wydzielinę, którą dzięki temu łatwiej usuniesz. Możesz użyć do tego specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Katarek lub Sopelek (do kupienia w aptece), albo gumowej gruszki z szerokim końcem. Ale pamiętaj: nie wolno wsuwać jej końca do noska dziecka. Wystarczy przytknąć ją do dziurki, a drugą zakryć palcem. Przy silnym katarze stosuje się krople do nosa. Dla noworodków i niemowląt polecany jest Nasivin 0,01%.

W jaki sposób wpuszczać krople?
Ważne, aby krople były aplikowane na wewnętrzną powierzchnię skrzydełek nosa, a nie na przegrodę nosową.Można je wprowadzać za pomocą nasączonego lekiem wacika, 1–2 krople do każdej dziurki dwa lub trzy razy dziennie, nie dłużej jednak niż przez 2–3 dni. Najlepiej podawać je przed karmieniem i ułożeniem malca do snu.

Do czego służy maść majerankowa?
Pomaga chronić delikatną skórę przed podrażnieniem. Posmaruj maścią skrzydełka nosa i skórę pod nosem (pomiń wnętrza nozdrzy). Możesz zamiast niej zastosować też Linomag lub zwykłą wazelinę.

Dlaczego trzeba nawilżać powietrze?
Wilgotne powietrze zwilża śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Dlatego gdy grzeją kaloryfery, zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Możesz stosować nawilżacz; jeśli go nie masz, rozwieś w pokoju pranie (starannie wypłukane bez użycia płynu do zmiękczania – intensywny zapach może podrażnić błony śluzowe) lub połóż mokry, czysty ręcznik na grzejniku.

Jak układać malucha, który ma katar?
Gdy dziecko nie śpi, możesz kłaść je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia usuwanie wydzieliny i maluch nie ma wtedy problemów z oddychaniem. Możesz także układać malca na boczku lub częściej nosić na ręku w pozycji pionowej.

Czy pod głowę dziecka wsunąć poduszkę?
Górna część ciała maluszka musi znajdować się wyżej. Poduszkę lub zwinięty koc wsuń pod materacyk, na którym leży dziecko. Pomoże także podłożenie czegoś pod nogi łóżeczka od strony głowy.

Czy maluszkowi trzeba podawać picie?
To ważne przy każdej infekcji dróg oddechowych. Jeśli dziecko ssie, przystawiaj je do piersi częściej i krócej. Gdy maluch karmiony jest sztucznie, możesz go dopajać przegotowaną i przestudzoną wodą. A starszego niemowlaka także specjalnymi herbatkami i sokami (jeśli wcześniej je piło).

Mama i katar
Boisz się, że zarazisz dziecko, i wahasz się, czy karmić je piersią. Karm koniecznie!
W twoim mleku są teraz przeciwciała zwiększające odporność malucha. Ale pamiętaj o dwóch zasadach: myj ręce, zanim weźmiesz dziecko, i zakładaj na twarz maseczkę (kupisz w aptece). Tak utrudnisz rozprzestrzenianie się zarazków i zmniejszysz ryzyko choroby dziecka.

Kiedy iść do lekarza
Jeśli noworodek zaczyna kichać,
nie ma co czekać, jak dalej rozwinie się sytuacja. Malucha lekarz powinien obejrzeć od razu.
Gdy u starszego, kilkumiesięcznego niemowlęcia katar zmienił kolor, wydzielina z przezroczystej stała się zielonkawa. To może być objaw zakażenia bakteryjnego i konieczne będzie intensywniejsze leczenie.
Gdy dziecko ma wysoką gorączkę, biegunkę lub wymioty, trze ucho albo łapie się za nie, powinno być również zbadane przez lekarza.


Konsultacja: Dr n. med. Alicja Karney, pediatra, leczy małych pacjentów w Klinice Jednego Dnia w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.
td_dopisek.gif


Redakcja poleca: Jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru?
Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kalendarz adwentowy z papieru, dobrze trafiłaś. Nasz jest łatwy do wykonania i efektowny, bo złoty! Dzięki kalendarzowi adwentowemu dziecku łatwiej jest czekać na gwiazdkę i prezenty. Znikające kolejne okienka kalendarza ułatwiają zrozumienie, ile jeszcze dni zostało do świąt i sprawiają, że ten czas nie dłuży się aż tak strasznie.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy