GRY
 
 

Na zdrowie, maleństwo!

Wpadasz w panikę, bo twój maluszek pierwszy raz w życiu ma katar. A nuż to początek jakiejś poważnej choroby... Zamiast się zamartwiać, przeczytaj ten tekst.

Jeśli niemowlę kicha, nie ma powodu, żeby się od razu niepokoić. Kichanie to naturalny mechanizm, który pomaga dziecku oczyszczać nosek. Ale kiedy maluch kicha coraz częściej i pojawia się wodnista wydzielina, to już inna sprawa. Zaczyna się katar. I nie ma co ukrywać, twoje maleństwo nie będzie szczęśliwe.

Małe dzieci potrafią jednocześnie ssać i oddychać, ale tylko przy drożnym nosku. A zapchany nie tylko utrudnia oddychanie. Pozbawia również malucha jednej z największych przyjemności – spokojnego jedzenia. Katar sprawia, że maluch jest rozdrażniony, płaczliwy, chce jeść, ale nie bardzo może, więc złości się jeszcze bardziej. Starasz się mu pomóc, ale nie bardzo wiesz jak i masz mnóstwo różnych wątpliwości? Spróbujemy rozwiać chociaż te najważniejsze.

Jak udrożnić zakatarzony nosek?
Kilka razy dziennie wpuszczaj do każdej dziurki 1–2 krople soli fizjologicznej. Rozrzedzi wydzielinę, którą dzięki temu łatwiej usuniesz. Możesz użyć do tego specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Katarek lub Sopelek (do kupienia w aptece), albo gumowej gruszki z szerokim końcem. Ale pamiętaj: nie wolno wsuwać jej końca do noska dziecka. Wystarczy przytknąć ją do dziurki, a drugą zakryć palcem. Przy silnym katarze stosuje się krople do nosa. Dla noworodków i niemowląt polecany jest Nasivin 0,01%.

W jaki sposób wpuszczać krople?
Ważne, aby krople były aplikowane na wewnętrzną powierzchnię skrzydełek nosa, a nie na przegrodę nosową.Można je wprowadzać za pomocą nasączonego lekiem wacika, 1–2 krople do każdej dziurki dwa lub trzy razy dziennie, nie dłużej jednak niż przez 2–3 dni. Najlepiej podawać je przed karmieniem i ułożeniem malca do snu.

Do czego służy maść majerankowa?
Pomaga chronić delikatną skórę przed podrażnieniem. Posmaruj maścią skrzydełka nosa i skórę pod nosem (pomiń wnętrza nozdrzy). Możesz zamiast niej zastosować też Linomag lub zwykłą wazelinę.

Dlaczego trzeba nawilżać powietrze?
Wilgotne powietrze zwilża śluzówkę nosa i ułatwia oddychanie. Dlatego gdy grzeją kaloryfery, zadbaj o odpowiedni poziom wilgotności w mieszkaniu. Możesz stosować nawilżacz; jeśli go nie masz, rozwieś w pokoju pranie (starannie wypłukane bez użycia płynu do zmiękczania – intensywny zapach może podrażnić błony śluzowe) lub połóż mokry, czysty ręcznik na grzejniku.

Jak układać malucha, który ma katar?
Gdy dziecko nie śpi, możesz kłaść je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia usuwanie wydzieliny i maluch nie ma wtedy problemów z oddychaniem. Możesz także układać malca na boczku lub częściej nosić na ręku w pozycji pionowej.
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (2 oceny)

4.0
Doładuj
Przeładuj