Nacięcie krocza
fot. AdobeStock

Nacięcie krocza podczas porodu

Przekonaj się, na czym polega epizjotomia i sprawdź, co możesz robić, aby uniknąć nacięcia krocza podczas porodu.
Dominika Bielas
Nacięcie krocza
fot. AdobeStock
Nacięcie krocza, czyli epizjotomia, wykonywane jest podczas porodu siłami natury. Choć tkanki w okolicach pochwy są rozciągliwe, to niestety zdarza się, że nie wytrzymują napięcia podczas przechodzenia dziecka. Celem zabiegu jest uchronienie kobiety przed samoistnym pęknięciem krocza oraz pochwy. Warto wiedzieć, jakie są następstwa takiego zabiegu, a także jak właściwie dbać o ranę.

Następstwa nacinania krocza

Zabieg ten wzbudza wiele kontrowersji. Warto wiedzieć, że Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, w których w wielu placówkach rutynowe nacięcie krocza stanowi element prowadzenia porodu. Tymczasem Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia rekomendują ograniczenie stosowania tego zabiegu, ponieważ udowodniono ponad wszelką wątpliwość szkodliwość jego rutynowego stosowania.

Niestety kobieta po takim zabiegu ma problemy z siedzeniem, może pojawić się pieczenie przy oddawaniu moczu lub problemy z trzymaniem moczu. Zabieg ma także wpływ na życie seksualne, które może być bolesne, a także kobieta może mniej czuć partnera w wyniku rozluźnienia pochwy.
Uwaga! Nowy standard opieki okołoporodowej nakazuje ograniczenie wykonywania nacięcia krocza tylko do przypadków tego wymagających. Podobnie, jak w przypadku wszelkich innych zabiegów medycznych, personel szpitala ma obowiązek poinformować rodzącą o zamiarze wykonania nacięcia, uzasadnić jego konieczność oraz uzyskać zgodę rodzącej.
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Wskazania do nacięcia krocza

Zdarzają się sytuacje, w których nacięcie krocza jest niezbędne. Według ekspertów WHO dotyczy to zaledwie 5-20 proc. porodów. Nacięcie może być rozważane w przypadku:
 • porodu pośladkowego,
 • dystocji barkowej,
 • konieczności zastosowania kleszczy lub próżniociągu,
 • wyraźnych blizn po pęknięciu III lub IV stopnia podczas poprzednich porodów,
 • poważnych wahań tętna płodu.

Rodzaje nacięcia krocza

Nacięcie krocza wykonywane jest na szczycie skurczu i nie stanowi nadmiernego bólu dla rodzącej. Wykonywane jest w drugiej fazie porodu, kiedy występują regularne skurcze, wspomagane mięśniami tłoczni brzusznej, co z kolei powoduje wypchnięcie dziecka przez kanał rodny. W sumie wyróżniamy cztery sposoby nacięcia krocza, w Polsce wykonuje się dwa poniższe:
 • nacięcie pośrodkowe - wiąże się z najmniejszą utratą krwi, łatwiejszym szyciem, mniejszym dyskomfortem w czasie gojenia rany. Niestety nie ma możliwości rozszerzenia nacięcia w razie konieczności, a także istnieje ryzyko pęknięcia w kierunku odbytu i uszkodzenia zwieracza odbytu.
 • nacięcie boczne - powoduje większą utratę krwi, większe dolegliwości bólowe w czasie gojenia. Zaletą jest możliwość rozszerzenia nacięcia oraz to, że wszelkie dodatkowe pęknięcia krocza nie dochodzą do odbytu.

Szwy po nacięciu krocza

Szycie krocza powinno odbywać się w znieczuleniu miejscowym. W przypadku nacięcia krocza stosuje się szwy szybko wchłaniające się lub standardowe. W przypadku tych drugich konieczne jest ich zdjęcie. Czasem w przypadku pęknięcia krocza także niezbędne będzie założenie szwów. W miejscu zszytego krocza można czuć ból, ciągnięcie, drętwienie. Rana krocza goi się dość szybko, ok. 7-10 dni, jeśli nacięcie lub pęknięcie krocza nie było zbyt rozległe.

Jak dbać o bliznę?

Rana po nacięciu krocza zazwyczaj goi się szybko i nie powoduje powikłań. Należy jednak zadbać o właściwą higienę i unikać sytuacji, w której mogłoby dojść do rozwoju bakterii beztlenowych:
 • regularnie zmieniaj podkłady i wietrz krocze. Pamiętaj także o myciu rąk przed i po zmianie podpaski;
 • jeśli jeszcze używasz podkładów, noś siateczkowe majtki poporodowe. Gdy nie będziesz już używać podkładów, nie nos bielizny lub wybierz bawełnianą. Wybieraj raczej luźne sukienki;
 • po każdej wizycie w toalecie spłucz okolice krocza dużą ilością wody. Podcieraj się bardzo delikatnie, w kierunku od przodu do tyłu, aby nie rozprzestrzeniać bakterii;
 • dopóki rana się dobrze nie zagoi, zrezygnuj z kąpieli, po umyciu pod prysznicem dokładnie osusz krocze.
 • do mycia używaj szarego mydła do mycia okolic intymnych. Krocze można polewać także specjalnym płynem o działaniu znieczulającym i odkażającym miejsca intymne np. Tantum Rosa lub stosować napar z rumianku, lub kory dębu.
 • po nacięciu krocza zaleca się przyjmowane środków o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i odkażającym, np. na bazie wyciągu z rumianku lub nagietka. Jeśli karmisz piersią, upewnij się u lekarza lub położnej, jakie leki możesz przyjmować.
 • w okresie połogu należy unikać długiego stania, siedzenia oraz dźwigania. Jeśli okolica zszytego krocza jest spuchnięta, można stosować okłady z lodu lub specjalnego żelu chłodzącego.
 
Prawidłowy szew goi się w ciągu tygodnia, do dwóch tygodni. Jeśli krocze się nie goi, wystąpił ostry ból lub gorączka niezwłocznie zgłoś się do lekarza. Niestety może dojść do infekcji rany, rozluźnienia się lub całkowitego puszczenia szwów. Jeśli nacięcie jest zszyte nieprawidłowo, może pojawić się ból, grudki czy krwiaki i potrzeba ponownego zszycia.

Jak uniknąć nacięcia krocza?

Aby zmniejszyć ryzyko nacięcia krocza:
 • wykonuj ćwiczenia Kegla, które wzmacniają mięśnie krocza i pochwy, i ćwicz - aby poprawić swoją kondycję.
 • od drugiego trymestru ciąży masuj krocze: stań w lekkim rozkroku, jedną stopę oprzyj na krześle. Jednym palcem nanieś olejek na wejście do pochwy i wargi sromowe od wewnątrz. Wykonuj delikatne okrężne ruchy. Później włóż opuszkę palca do pochwy i uciskaj jej dolny brzeg (w kierunku odbytu) w środku i na zewnątrz, aż poczujesz pieczenie. Poczekaj, aż pieczenie ustanie. Masaż wykonuj regularnie przez kilka dni. Potem dołącz do masowania drugi palec, aby po pewnym czasie trzeci i czwarty. Do masażu wykorzystuj olejki lub balsamy, np. z oliwek, migdałów, awokado.
 • bądź aktywna fizycznie;podczas porodu porozmawiaj z położną, by starała się chronić krocze i uniknąć nacinania. Informacje o swoich preferencjach odnośnie do nacinania krocza umieść też w planie porodu;
 • skorzystaj z wody lub ciepłych kompresów.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy