ciąża
fot. Fotolia

Naczelna Rada Lekarska krytycznie o nowych standardach okołoporodowych. Ma rację?

Trwają konsultacje społeczne nowych standardów okołoporodowych. Krytycznie odniosła się do nich niedawno Naczelna Rada Lekarska. Krytykuje zapisy o tym, że "personel powinien prezentować postawę budzącą zaufanie kobiety rodzącej". Uważa też, że błędem jest brak konieczności hospitalizacji w szpitalu po 41. tygodniu ciąży. Co jeszcze?
Katarzyna Pinkosz
ciąża
fot. Fotolia
Od stycznia 2019 roku mają obowiązywać nowe standardy opieki okołoporodowe, które mówią, jakie prawa ma kobieta w czasie ciąży, połogu i porodu. Trwają konsultacje społeczne, ostatnio w sprawach standardów zabrała głos Naczelna Rada Lekarska.

Co krytykują lekarze z NRL

Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, że standardy okołoporodowe, które są aktem prawnym, powinny być skierowane do szpitali, a nie do kobiet. Dlatego nie powinny w nich znaleźć sformułowania, które odnoszą się do sposobu zwracania się przez personel medyczny do kobiety. Zwłaszcza takie, jak "nawiązywanie dobrego kontaktu z rodzącą" czy "prezentowanie postawy budzącej zaufanie".
Zobacz także: Co ze znieczuleniem po porodzie?
Redakcja poleca: Opieka okołoporodowa w Polsce jest źle badana – mówi ekspert z IMiD-u
Według oficjalnych wskaźników opieka okołoporodowa w Polsce jest idealna! O czym to świadczy? Tylko o tym, że mamy złe wskaźniki… – mówi dr hab. Katarzyna Szamotulska z Instytutu Matki i Dziecka. Posłuchaj wypowiedzi eksperta.

Obowiązkowy pobyt w szpitalu po 41. tygodniu ciąży?

Co jeszcze nie spodobało się Naczelnej Radzie Lekarskiej w nowych standardach opieki okołoporodowej?
  • Zamieszczanie rekomendacji medycznych (gdyż często się one zmieniają). 
  • Usunięcie przepisu mówiącego o obowiązkowej hospitalizacji (pobycie w szpitalu) kobiety po ukończeniu 41. tygodnia ciąży. Naczelna Rada Lekarska stwierdziła, że z medycznego punktu widzenia jest uzasadnione monitorowanie stanu kobiety w szpitalu, po 41. tygodniu ciąży
  • brak sprawowania nadzoru nad położną w trakcie porodu fizjologicznego. NRL jest zdania, że nie jest właściwe przejmowanie przez lekarza od położnej opieki nad kobietą rodzącą dopiero w momencie pogorszenia się stanu zdrowia kobiety ciężarnej lub dziecka. NRL uważa, że lekarz powinien sprawować taką opiekę od początku porodu.
Zobacz także: Poznaj 11 swoich praw – nowe standardy okołoporodowe

 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy