
Naczyniak
Niewielkie naczyniaki to nieprawidłowo ukształtowane drobne naczynia krwionośne. Różnią się między sobą wyglądem, wielkością i umiejscowieniem. Mogą być wypukłe albo płaskie. Płaskie, o ciemnoróżowym, czerwonym lub fioletowym zabarwieniu, niestety nie mają tendencji do ustępowania.
Wypukłe zaś mogą się nieco powiększać, ale potem zaczynają zwykle stopniowo zanikać. To, że rosną, zawsze niepokoi rodziców, choć niepotrzebnie. Z biegiem czasu stają się bledsze, bardziej wiotkie i coraz mniej widoczne. Prawdopodobnie naczyniak na szyjce Pani córeczki w końcu zniknie samoistnie, bez żadnego leczenia. Jeśli jednak chciałaby Pani porozmawiać o tym ze specjalistą, proponuję zwrócić się do dermatologa dziecięcego.
Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz. leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.
