GRY
 
 

Naczyniak płaski, zwykły i jamisty: czy jest się czego bać?

Naczyniaki to skupiska nieprawidłowych naczyń krwionośnych, które pojawiają się u około 1/3 noworodków i niemowląt. Twoje dziecko może mieć naczyniaka zwykłego, wypukłego lub jamistego - czy któryś z nich jest groźny i czy naczyniaki trzeba leczyć?

naczyniak u dziecka
fot. Fotolia

Naczyniak to skupisko nieprawidłowo zbudowanych naczyń krwionośnych, z którym rodzi się ok. 30 proc. noworodków. Część specjalistów uważa, że naczyniaki nie są nowotworami, a zaburzeniami rozwojowymi. Naczyniaki najczęściej są łagodne i ulegają regresji, czyli zanikowi, zwykle do 7 lub 8 r. ż.

Czy naczyniak jest groźny?

Naczyniak u noworodka jest widoczny od razu po porodzie, może też pojawić się u niemowlęcia kilka tygodni po narodzinach. Naczyniaki pojawiają się na skórze u wielu małych dzieci, ale nie martw się, bo najczęściej są zupełnie niegroźne. Nawet bardziej kłopotliwe odmiany naczyniaków można z łatwością wyleczyć. U większości dzieci naczyniak stanowi problem wyłącznie kosmetyczny.

Odmiany naczyniaków

Lekarze wyróżniają kilka odmian naczyniaków:
  • naczyniak płaski – płaska plama koloru różowego, czerwonego lub sinego, widoczna po urodzeniu, najczęściej na karku. Rzadko ustępuje samoistnie;
  • naczyniak zwykływypukła, jasnoczerwona plama, pojawiająca się na skórze dziecka wkrótce po urodzeniu. W większości przypadków zanika w ciągu kilku lat;
  • naczyniak jamisty – miękki guz o barwie czerwonej lub sinej. Rodzaj łagodnego nowotworu. Rzadko ustępuje samoistnie, spośród wszystkich naczyniaków najczęściej wywołuje komplikacje.
Redakcja poleca: Darmowe, bo domowe sposoby na kurzajki, brodawki - film
Zamiast wydawać pieniądze na drogie leki, idź na spacer i znajdź rośliny pokazane na filmie. Poznaj leczniczą moc popularnych roślin, które znajdziesz wokół domu.

Leczenie naczyniaka

Naczyniak może się okresowo powiększyć, na przykład po urazie, stanie zapalnym czy szczepieniu. W takiej sytuacji należy zgłosić się po poradę do pediatry, który ewentualnie skieruje dziecko do onkologa, który zajmuje się nowotworami u dzieci.W leczeniu naczyniaków stosowane są różne techniki chirurgiczne, np. wycięcie czy obliteracja.

Krwawienie z naczyniaka

Jedyne poważniejsze powikłanie to krwawienie z naczyniaka, który jest bardziej podatny na pęknięcie niż normalne tętnice czy żyły pod skórą. Krwawienie z naczyniaka może być dość obfite. W takim przypadku należy delikatnie tamować upływ krwi (np. jałowym gazikiem). Jeśli mimo tego krwawienie nie ustaje, trzeba skontaktować się z lekarzem.

Jak pielęgnować naczyniaka?

Aby zminimalizować ryzyko krwawienia z naczyniaka, powinnaś o niego odpowiednio dbać tak jak o inne znamiona u noworodka:
  • chroń naczyniaka przed uszkodzeniem, zadrapaniem, podrażnieniem przez ubranie,
  • osłaniaj przed słońcem i mrozem,
  • nie uciskaj ani nie bandażuj,
  • dokładnie myj i natłuszczaj łagodnym kremem.

Kiedy należy wyciąć naczyniaki?

Zdaniem naczyniaka prof. Woźniaka do leczenia chirurgicznego kwalifikują się te naczyniaki, które znajdują się w miejscach trudnych do pielęgnowania i stanowią doraźne zagrożenie dla dziecka. W pozostałych przypadkach staramy się operować dopiero 12-, 13-letnie dzieci. To lekarz podejmuje decyzje czy i jak usunąć naczyniaka. Po operacji zostaje blizna, która rośnie wraz ze skórą dziecka i niejednokrotnie wcale nie wygląda lepiej niż naczyniak.

Zobacz też:

Ocena (11 ocen)

4.1
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!