Encyklopedia zdrowia dziecka

Naczyniaki

Naczyniaki zwykle pojawiają się w pierwszych dniach albo tygodniach po narodzeniu dziecka jako małe, czerwone punkciki na skórze.

Przyczyna naczyniaków

W odróżnieniu do zwykłych pieprzyków, naczyniaki nie powstają wskutek nieprawidłowego rozmieszczenia barwnika w skórze, ale w efekcie przerostu naczyń krwionośnych pod powierzchnią skóry.

Objawy naczyniaków

Naczyniaki mają różną postać: mogą być płaskie albo wypukłe, przypominać truskawkę albo plamkę czerwonego wina. Bywają ciemnoróżowe, czerwone albo nawet fioletowe. Mogą być umiejscowione w różnych częściach ciała: najczęściej na głowie, szyi, za uchem ale też np. w pachwinie.
  • Truskawka
W ten sympatyczny sposób lekarze określają wypukłe, ciemnoczerwone naczyniaki krwionośne. Zwykle zmiany tego rodzaju są widoczne już przy urodzeniu  dziecka, choć zdarza się, że pojawiają się trochę później: w pierwszych tygodniach życia. Mogą być umiejscowione na powiece, nosie albo nawet wewnątrz buzi. Takie „truskawki” szybko rosną: ich średnica może dochodzić nawet do kilku centymetrów. Z biegiem czasu szarzeją, spłaszczają się i zanikają. Mogą jednak pozostawić po sobie pamiątkę – malutką bliznę, przebarwienie lub rozszerzone naczynka krwionośne.
O tym pamiętaj! Usuwanie naczyniaków przeprowadza się jedynie wtedy, kiedy zmiany są bardzo duże albo jeśli znajdują się w miejscu, w którym przeszkadzają  dziecku (np. w gardle albo na powiece).
  • Uszczypnięcie bociana
Ponad połowa dzieci rodzi się z taką różową, niewielką  plamką. Najczęściej znajduje się ona na czole, na karku albo w okolicy lędźwiowej. Zwykle znika bez śladu jeszcze przed pierwszymi urodzinami dziecka.
O tym pamiętaj! Choć „dziobnięcie bociana” nie świadczy o niczym niebezpiecznym, to, jak każdy naczyniak, wymaga konsultacji pediatry albo dermatologa.
  • Plama wina
Ciemnoczerwona, płaska plama na skórze to deformacja naczyniowa, która może być dla dziecka dość dużym problemem kosmetycznym. Rzadko znika sama, a do tego z wiekiem może jeszcze ściemnieć. Zabiegi kosmetyczne polegające na rozbieleniu plamy, np. terapia laserem pulsacyjnym, mogą nieco pomóc, ale na jej rozpoczęcie trzeba będzie poczekać, aż dziecko będzie miało kilkanaście lat. Niestety, takie naczyniaki, jeśli są rozległe, mogą iść w parze z deformacjami narządowymi, dlatego dziecko musi być pod stałą opieką lekarza.
O tym pamiętaj! Pilnuj, aby dziecko nie rozdrapało naczyniaka. To miejsce jest bardzo ukrwione, dlatego może długo i mocno krwawić.
  • Gwiazdka
Naczyniaki gwiaździste (czasem też nazywane pajączkami) to drobne kropki, od których promieniście odchodzą cieniutkie niteczki naczyń włosowatych. Powstają zazwyczaj po urazie, ucisku albo nawet ukąszeniu przez owada.
O tym pamiętaj! U dorosłych naczyniaki gwiaździste można usunąć laserem, ale w przypadku dzieci nie ma takiej potrzeby – zwykle wchłaniają się same.

Czytaj więcej: Jak wygląda noworodek?

Kiedy do lekarza?

Chociaż większość plamek na skórze jest zupełnie niegroźna, dziecko powinien być pod opieką lekarza (naczyniaki zaliczane są do łagodnych nowotworów). Zazwyczaj naczyniaki wchłaniają się same między 4. a 7. rokiem życia. Zanim jednak to się stanie, trzeba je obserwować: czy np. się nie powiększają albo nie pojawia się ich coraz więcej.

Leczenie i pielęgnacja dziecka z naczyniakami

Pielęgnacja naczyniaków jest bardzo ważna:
  • chroń je przed uszkodzeniem, zadrapaniem oraz podrażnieniem przez ubranie
  • nie uciskaj ani nie bandażuj
  • osłaniaj przed słońcem oraz mrozem
  • obserwuj, czy naczyniak się nie powiększa ani nie zmniejsza
  • nigdy nie nakłuwaj ani nie nacinaj naczyniaka, aby "spuścić" z niego krew. To niebezpieczne!
Jeśli naczyniak się powiększył, np. po urazie, stanie zapalnym czy szczepieniu, trzeba koniecznie iść z nim do pediatry, który może skierować dziecko do onkologa.

Tekst: Sylwia Niemczyk
Konsultacja: dr n. med. Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, prowadzi gabinet dermatologii dziecięcej „Dermini”

Sprawdź: Jak leczyć potówki u dziecka?