NADCHODZĄ ZMIANY! 31 dni urlopu, równe płace dla kobiet, dłuższe urlopy „tacierzyńskie”!
fot. Adobe Stock

NADCHODZĄ ZMIANY! 31 dni urlopu, równe płace dla kobiet, dłuższe urlopy „tacierzyńskie”!

Opracowywana jest właśnie nowelizacja Kodeksu pracy, która ma ujednolicić urlopy ojcowskie, wydłużyć urlopy wypoczynkowe oraz wyrównać płace bez względu na płeć, rasę i orientację seksualną. Nowe przepisy analizowane są zarówno przez polskich polityków, jak i Parlament Europejski.
Aleksandra Zaborowska
NADCHODZĄ ZMIANY! 31 dni urlopu, równe płace dla kobiet, dłuższe urlopy „tacierzyńskie”!
fot. Adobe Stock
„Szykuje się nowelizacja Kodeksu pracy dotycząca wydłużenia urlopów wypoczynkowych do 31 dni. Dotyczyłyby one osób, które pracują na pełen etat. Na razie trwają rozmowy partnerów, czyli związków zawodowych, strony rządzącej i przedsiębiorców. Projekt ten budzi bowiem dużo kontrowersji” – poinformował adwokat Piotr Bocianowski, specjalista z zakresu prawa pracy.

Oprócz wydłużenia urlopu wypoczynkowego planowane jest także ujednolicenie urlopów ojcowskich do 2 miesięcy oraz regulacje prawne wobec pracy zdalnej.

Wielkie zmiany w Kodeksie pracy?

 „Do Kodeksu pracy ma być również wprowadzona na stałe praca zdalna. Do tego kroku przymusza ustawodawców sytuacja pandemiczna i zmiana kultury pracy w przedsiębiorstwach, które coraz chętniej komunikują się ze swoimi pracownikami zdalnie. Planowane są również regulacje dotyczące równości płciowej w pracy. Nowa ustawa wprowadzi obowiązek równej płacy - bez względu na płeć, rasę i orientację. Jeżeli na przykład kobieta będzie zarabiała mniej od kolegi z pracy, wykonując te same zdania, będzie mogła żądać od pracodawcy wyrównania. Plany zmian w Kodeksie pracy są przedmiotem dyskusji trwającej już od wielu miesięcy. Zobaczymy, na ile będą przez ustawodawcę zrealizowane i które z nich wejdą w życie” – tłumaczy adwokat.

Źródło: Interia

Zobacz też:
Redakcja poleca: Urlop macierzyński – to powinnaś wiedzieć
Sprawdź aktualne informacje i porady dotyczące urlopu macierzyńskiego. Tu znajdziesz wszystkie informacje dotyczące wniosku o urlop macierzyński.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy