kobieta, mama, ciąża, pić, kubek

7 sposobów na siódme poty

W ciągu dnia twój organizm zwykle wydzielał około litra potu. Teraz, kiedy jesteś w ciąży, jeszcze więcej. Nic dziwnego, że obsesyjnie zaczynasz myśleć, jak zatrzymać piękny zapach na dłużej.
Małgorzata Wódz
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik
kobieta, mama, ciąża, pić, kubek
Pocenie się sprzyja obniżeniu temperatury ciała. W ten sposób organizm pozbywa się też toksycznych produktów przemiany materii i chroni skórę przed wysychaniem. Jest więc ono potrzebne, ale nie jest przyjemne. Dlatego sposoby, które pozwolą nad nim zapanować w ciąży, to dla przyszłej mamy rady na wagę złota.


Bierz prysznic częściej niż zwykle

W tym wypadku nie chodzi tylko o higienę, ale także o ochłodzenie ciała – rozgrzane poci się bardziej. Nie myj się jednak w zimnej wodzie, jedynie na zakończenie opłucz ciało nieco chłodniejszym strumieniem. Gruczoły potowe znajdują się na całym ciele, najwięcej jest ich na stopach, dłoniach, czole (pot przez nie wydzielany składa się w 99 proc. z wody). Te umieszczone pod pachami, w pachwinach, w okolicy narządów płciowych odpowiedzialne są za powstanie brzydkiego zapachu (pot jest mętny i lepki).
Redakcja poleca: Jak się malować w ciąży?
Kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style, Izabela Czernuszczyk, podpowiada, jak robić makijaż w ciąży, żeby był bezpieczny i naturalny.


Depiluj pachy

Ciąża nie jest przeciwwskazaniem, by to robić. Powinnaś jednak zrezygnować z chemicznych kremów do depilacji, bo łatwo może dojść do podrażnienia skóry.


Kąp się w ziołach

Niektóre z nich hamują pracę gruczołów potowych. Możesz zaparzyć korę dębu z torebką mięty i liśćmi orzecha włoskiego (do kupienia w sklepie zielarskim), użyć dwóch torebek szałwii, torebki rumianku i kory dębu lub zrobić napar z kory brzozy. Taką kąpiel poleca się dwa razy w tygodniu. Dbaj jednak o to, by nie była gorąca, bo podniesie temperaturę ciała, co może być w twoim stanie niebezpieczne. Nie siedź w wodzie dłużej niż 15 minut.


Ubieraj się przewiewnie

Wybieraj ubrania z bawełny, płótna, lnu. Mniej się w nich spocisz, bo przepuszczają powietrze. Jeśli masz problem z potliwością stóp, zrezygnuj z pantofli z tworzyw sztucznych (stopa w nich nie „oddycha”). Kup talk do stóp – możesz nim osuszać nogi i obuwie nawet kilka razy dziennie – albo używaj wkładek przeciwpotnych.


Nie jedz pikantnych potraw

Pikantne potrawy wzmagają pocenie się. Ogranicz też cukier, sól i mięso, jedz za to jak najwięcej warzyw i owoców. Pij dużo wody, aby dostarczyć organizmowi płynów, których się pozbył.


Używaj antyperspirantów

Hamują wydzielanie potu i rozwój bakterii odpowiedzialnych za brzydki zapach. Stosuj je na czystą i suchą skórę. Wybieraj te, które działają łagodnie, są hipoalergiczne. Najlepsze są kulkowe lub w sztyfcie, bez zapachu. Perfumowane stosuj ostrożnie, mogą podrażnić skórę, a czasem też zaskoczyć cię zapachem. Hormony, które wpływają na twój organizm w ciąży, zmieniają skład chemiczny potu, a to w połączeniu z wonią kosmetyku może dać nieoczekiwaną kompozycję.
Noś przy sobie chusteczki pielęgnacyjne dla niemowląt. Gdy jesteś poza domem, możesz przecierać nimi spocone części ciała.

Czytaj też: Jak zmienia się ciało w ciąży?
dr n. med. Bożena Kowalska
Konsultacja: dr n. med. Bożena Kowalska, ginekolog położnik

Pracuje w Klinice Leczenia Niepłodności, Ginekologii i Położnictwa „Bocian”. Prowadzi ciąże i porody wysokiego ryzyka. Specjalizuje się także w ginekologii dziecięcej.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy