Nadwaga i niedowaga zwiększają ryzyko poronienia ciąży
fot. Adobe Stock

Nadwaga i niedowaga zwiększają ryzyko poronienia w ciąży!

Naukowcy dowiedli, że zbyt wysoka lub zbyt niska waga ciężarnej może mieć bezpośredni wpływ na ryzyko poronienia. Ich wnioski mogą ustrzec przyszłe mamy przed utratą ciąży i zmotywować je do tego, by wspólnie z lekarzem pracować nad osiągnięciem prawidłowej wagi.
Joanna  Biegaj
Nadwaga i niedowaga zwiększają ryzyko poronienia ciąży
fot. Adobe Stock
Badacze z Uniwersytetu w Southampton w Wielkiej Brytanii zbadali, co może mieć wpływ na występowanie u ciężarnych nawracających poronień. Dowiedli oni, że BMI powyżej lub poniżej normy zwiększa ryzyko utraty ciąży. W badaniu wzięły udział kobiety, które dwa razy lub więcej poroniły wczesną ciążę. Wyniki zostały opublikowane na łamach czasopisma „Scientific Reports”.

BMI a ryzyko poronienia

Badacze z Wielkiej Brytanii dowiedli, że kolejne poronienia częściej występują u kobiet z:
  • niedowagą (o wskaźniku BMI poniżej 18,5);
  • nadwagą (o wskaźniku BMI między 25 a 30);
  • otyłością (o wskaźniku BMI powyżej 30).

„Wykonaliśmy analizę 16 badań, która wykazała, że niedowaga lub nadwaga znacząco zwiększa ryzyko dwóch kolejnych strat ciąży. W przypadku osób z BMI powyżej 25 i 30 ryzyko kolejnego poronienia wzrasta odpowiednio o 20 proc. i 70 proc.” – wyjaśniła dr Bonnie Ng, główna autorka badania.

Eliminacja czynnika ryzyka

Masa ciała jest jednak czynnikiem ryzyka, na który kobiety (przy pomocy lekarzy) mogą mieć wpływ. Według naukowców dzięki zmianie masy ciała można zmniejszyć ryzyko poronień.

„Wyniki naszego badania sugerują, że posiadanie nieprawidłowego BMI zwiększa ryzyko wystąpienia u kobiety powtarzających się poronień, dlatego lekarze powinni skupić się na pomocy kobietom w wyeliminowaniu tego czynnika ryzyka” – zaznaczyła prof. Ying Cheong, która na co dzień zajmuje się medycyną reprodukcyjną na Uniwersytecie w Southampton.

Nawracające poronienie u kobiet a używki

Badacze podjęli także próbę ocenienia wpływu używek na nawracające poronienia. Pod lupę wzięli:
„Chociaż nasze badanie nie wykazało żadnych związków między nawracającymi poronieniami a elementami stylu życia, takimi jak palenie tytoniu, spożycie alkoholu i kofeiny, konieczne są dalsze badania, aby to wyjaśnić” – podsumował dr George Cherian, współautor pracy.

Źródło: www.hindustantimes.com

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy