nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
fot. Pantermedia

Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę?

Nadwaga u dziecka może powodować problemy zdrowotne, dlatego kontroluj wagę dziecka, najlepiej za pomocą siatek centylowych. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy twoje dziecko nie waży za dużo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze o radę warto poprosić też pediatrę.
Małgorzata Wódz
nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
fot. Pantermedia
Dzieci z nadwagą  są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość.  Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych. Podpowiadamy jak to zrobić.

1. Zważ i zmierz dziecko 

Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka. Zapisz otrzymane wyniki.
Redakcja poleca: Polskie dzieci tyją na potęgę! – mówi dr Agnieszka Jarosz (film)
Otyłych przedszkolaków jest już dwa razy więcej niż 10 lat temu. Polskie dzieci tyją na potęgę – apelują lekarze i dietetycy. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiec epidemii otyłości? Mówi ekspert ds. żywienia, dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

2. Znajdź siatki centylowe

Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka.

Zobacz też:  Siatki centylowe  dla dziewczynek i  siatki centylowe dla chłopców   od 1. do 12 miesiąca  życia.

3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci

Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków. 

4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost

Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97).

5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci

Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97).

6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych

Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25. 

Co robić, gdy dziecko ma nadwagę?

Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić przyczynę nadmiaru kilogramów u dziecka. Zaleci też, w jaki sposób opiekować się dzieckiem i je żywić. 
  • U najmłodszych dzieci nie można stosować diet odchudzających, ponieważ mogą one zaburzyć prawidłowy rozwój. Należy pilnować, by przez dziecko nadmiernie nie przybierało na wadze - najlepiej po konsultacji z lekarzem. 
  • U starszych przedszkolaków odchudzanie musi się odbywać pod kontrolą lekarza (ustali przebieg diety lub skieruje do dietetyka). W czasie trwania diety wykonuje się u dziecka badania krwi.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy