nadżerka w ciąży
fot. Adobe Stock

Nadżerka w ciąży - objawy, leczenie

Nadżerka w ciąży nie jest niebezpieczna dla dziecka, ale może powodować szereg innych skutków ubocznych, takich jak krwawienia, dlatego zachowaj czujność. Objawy nadżerki to m.in. plamienie i upławy. Lekarz wykryje nadżerkę podczas USG, w ciąży zaproponuje ci leczenie farmakologiczne.
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik
nadżerka w ciąży
fot. Adobe Stock
Nadżerka w ciąży może powstać w wyniku różnych czynników, np. infekcji grzybiczej lub urazów mechanicznych, ale może być także symptomem niebezpiecznych zmian w organizmie. Nadżerka w szyjce macicy może powodować plamienie. Jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz krew lub brunatne plamy na bieliźnie. 

Spis treści:
  1. Czym jest nadżerka i skąd się bierze?
  2. Nadżerka szyjki macicy - objawy
  3. Nadżerka w ciąży - leczenie
  4. Nadżerka w ciąży a poród 

Czym jest nadżerka i skąd się bierze?

Nadżerka jest ubytkiem w nabłonku szyjki macicy. Podczas badania ginekologicznego przeważnie jest wykrywana jako czerwona zmiana o nierównej powierzchni. Przeważnie jest ona efektem infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, ale może także powstać na skutek urazów mechanicznych po stosowaniu tamponów bądź stosunku seksualnym.

Nadżerki często pojawiają się u kobiet stosujących antykoncepcję domaciczną, ale powstają również po poronieniach i porodach. Niektóre odmiany nadżerek mogą oznaczać raka szyjki macicy, dlatego bardzo ważne jest trzymanie ręki na pulsie i konsultowanie się z lekarzem.
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Nadżerka szyjki macicy - objawy

Najczęstszym objawem, na który uskarżają się kobiety z nadżerką, jest ból podczas stosunku. Mogą też pojawiać się białawe lub żółte upławy oraz plamienia czy nieprzyjemna woń z pochwy. Jeśli zmiana ma jednak niewielkie rozmiary, może być tak, że nadżerka nie spowoduje żadnych objawów.

Krwawiąca nadżerka i plamienie w ciąży - co robić?

Jeśli w trakcie ciąży pojawiają się objawy takie jak np. krwawienie czy plamienie - należy jak najszybciej skontaktować się z ginekologiem. Być może będzie wymagać ona leczenia farmakologicznego, które uspokoi stan zapalny. 

Nadżerka w ciąży - leczenie

Nadżerkę można leczyć zarówno farmakologicznie, jak i mechanicznie, czyli za pomocą lasera - odpowiedni sposób wybierze dla ciebie ginekolog. Zmianę można także usunąć za pomocą wymrożenia. Sposoby te jednak nie są stosowane u kobiet w ciąży.

Kuracja dla kobiet w ciąży przeważnie polega na leczeniu przeciwzapalnym. Lekarz zapisuje globulki, które niwelują m.in. nieprzyjemne upławy. Wycinanie czy inne bardziej inwazyjne zabiegi dostępne są przeważnie dopiero po porodzie. 

Nadżerka w ciąży a poród

Sama nadżerka, jeśli nie jest zmianą nowotworową, nie stanowi żadnego zagrożenia dla dziecka. Powinna być jednak pod stałą obserwacją ginekologa, ponieważ patogeny powodujące stan zapalny mogą zagrażać przebiegowi ciąży i wywołać przedwczesny poród

Sama akcja porodowa może podrażnić powstałą nadżerkę, dlatego warto monitorować jej stan zarówno przed, jak i po porodzie.

Zobacz też:
dr n. med. Renata Jaczyńska
Konsultacja: dr n. med. Renata Jaczyńska, ginekolog położnik

Specjalista ginekolog-położnik. Pracuje w Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy