Nadżerkę leczy się lekami, przymraża się lub wypala, rzadko wycina
fot. Fotolia

Jak leczyć nadżerkę?

Jest jednym z częstszych kobiecych schorzeń. Badania pokazują, że ma ją co czwarta kobieta, a większość przez długi czas nie zdaje sobie z tego sprawy. Choć nadżerka nie zawsze wymaga leczenia, trzeba o niej wiedzieć. Sprawdź, co powinno cię niepokoić i kiedy trzeba koniecznie zgłosić się do ginekologa.
Nadżerkę leczy się lekami, przymraża się lub wypala, rzadko wycina
fot. Fotolia

Nadżerka to zaczerwienienie błony śluzowej na pograniczu pochwy i szyjki macicy (przypomina intensywnie czerwoną plamkę). Nadżerka może pojawić się bez wyraźnej przyczyny albo w wyniku nieprawidłowego rozrostu tkanki, urazu (np. otarcia podczas stosunku), stanu zapalnego czy podrażnienia chemicznego (np. przez środki plemnikobójcze).

Objawy nadżerki

Nie każda nadżerka wywołuje dolegliwości. Zwykle wykrywa się ją przypadkiem, podczas wizyty u ginekologa (przeczytaj: jak wybrać dobrego ginekologa). Dlatego warto chodzić do niego regularnie (raz na pół roku) na wizyty kontrolne.

Niezwłocznie trzeba się wybrać do lekarza, jeśli występują:
  • upławy (jak rozpoznać upławy)
  • ból w podbrzuszu albo w okolicy krzyża
  • krwawienie lub plamienie po stosunku
Redakcja poleca: Przyczyny świądu pochwy [WIDEO]
Zastanawiasz się, co może być przyczyną swędzenia pochwy? Powodów takiego dyskomfortu, który czasem nawet utrudnia współżycie, jest bardzo wiele. Zobacz film, w którym dr Jacek Tulimowski – ginekolog, opisuje przyczyny świądu sromu i pochwy.

Diagnozowanie nadżerki

Jeśli podczas klasycznego badania ginekolog zobaczy nadżerkę, zleci zrobienie cytologii, czasem także posiewu (w przypadku stanu zapalnego) lub kolposkopii (by pobrać wycinek do dalszej diagnostyki).

Leczenie nadżerki

Niektóre małe zmiany wystarczy obserwować (lekarz wyznaczy kontrolne wizyty). W razie potrzeby stosuje się leki przeciwbakteryjne albo przeciwgrzybiczne (doustne i dopochwowe). Większe nadżerki przymraża się ciekłym azotem, wypala prądem lub laserem (zabieg nie jest bolesny). Tylko przewlekłe i naprawdę rozległe zmiany wymagają wycięcia.

Sprawdź: jak rozpoznać zespół policystycznych jajników  i co robić, gdy masz nawracające  infekcje pochwy Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Pobaw się, zrób sobie test!

Idziemy na zakupy